Do przystanku można dojść od strony Zabobrza lub od strony sklepu Tesco. Trasa jest wydeptana, bo przez tory chodzi tędy codziennie setki osób, choć to nielegalne i niebezpieczne. Po oddaniu przystanku do użytku, przejście będzie możliwe tylko w wyznaczonym miejscu, zamykanym zaporą drogową. O nadjeżdżającym pociągu będą także ostrzegać pieszych światła i sygnał dźwiękowy.
Przystanek gotowy, droga w planach
Problem w tym, że na razie nie ma wygodnej i bezpiecznej drogi do tego przystanku. Od strony Zabobrza dojście obok garaży, wyrośniętych samosiejek, krzaków i wysepek gruzu albo pod estakadą nawet w jasny dzień może być nieprzyjemne. Po zapadnięciu zmroku tylko odważni zdecydują się na powrót z pociągu do domu. Nieco lepiej jest od strony Tesco, ale to dojście także trudno nazwać bezpiecznym i wygodnym.
Dlaczego mamy taki dysonans między nowoczesnym, bardzo porządnym przystankiem, oświetlonym, z zadaszonymi wiatami, a tak bardzo zaniedbanym otoczeniem?
- Naszym zadaniem było wybudowanie przystanku kolejowego, zaś drogę dojazdową czy chodniki miał wykonać samorząd jeleniogórski – tłumaczy Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.
Cezary Wiklik, rzecznik prasowy prezydenta Jeleniej Góry potwierdza, że były takie ustalenia: PKP PLK buduje przystanek, miasto zadba, by dotrzeć do niego wygodnie i bezpiecznie. Ale ta umowa mówiła o wiośnie 2020 roku. - Z informacji jakie przekazało nam PKP PLK wynikało, że przystanek za Zabobrzu będzie oddany do użytku właśnie na wiosnę przyszłego roku – wyjaśnia Cezary Wiklik.
Miasto uważało więc, że ma sporo czasu, by zrealizować tę inwestycję. Samorząd jeleniogórski podkreśla, że nie został poinformowany przez PKP PLK, że przystanek Jelenia Góra- Zabobrze będzie gotowy już 15 grudnia. Wprawdzie przedstawiciele kolejarskiej spółki byli w Jeleniej Górze wczoraj (22 listopada), spotkali się z dziennikarzami i mówili o inwestycjach w mieście, ale prezydent Jeleniej Góry nic nie wiedział o tym spotkaniu. - Bo to był briefing prasowy – tłumaczy Mirosław Siemieniec.
Z tego niedogadania się samorządu i PKP PLK najbardziej niezadowoleni mogą być jeleniogórzanie. Możliwość korzystania z przystanku na Zabobrzu wielu z nich ułatwiłaby życie. Ci z Sobieszowa czy Cieplic mogliby dojeżdżać pociągiem do pracy, lekarza czy do sklepów. Ci z Zabobrza mieliby bliżej do domu czy do pociągu. Rzecz w tym, że zaniedbane otoczenie przystanku może ich odstraszać od podróży. Na razie trzeba mieć tylko nadzieję, że samorząd szybko zabierze się za budowę dojścia do przystanku PKP na Zabobrzu.
Cztery nowe przystanki w Jeleniej Górze
Przystanek PKP na Zabobrzu jest jednym z czterech, które wybudowała lub zmodernizowała PKP PLK w Jeleniej Górze. Z nowych peronów już blisko pół roku korzystają podróżni na stacji Jelenia Góra Sobieszów i przystanku Jelenia Góra Cieplice. Od 15 grudnia zostaną udostępnione dwa nowe przystanki: Jelenia Góra Zabobrze - położony w sąsiedztwie ulic Grunwaldzkiej i Paderewskiego oraz Jelenia Góra Przemysłowa, w rejonie ulic Spółdzielczej i Miarki.
Inwestycja kosztowała blisko 23 mln zł, współfinansowana była z RPO województwa dolnośląskiego, a prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
Wygodnie i bezpiecznie
Przystanek na Zabobrzu będzie posiadał dwa perony jednokrawędziowe. Na Jeleniej Górze Przemysłowej dostęp do pociągu będzie z jednego peronu jednokrawędziowego.
- Platformy mają długość 150 m. Ich wysokość (76 cm) ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Przygotowano ławki i wiaty oraz czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne – wylicza Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy PKP PLK.
- Na peronach zamontowano ekonomiczne, energooszczędne oświetlenie ledowe, którego natężenie jest automatycznie regulowane w zależności od światła dziennego. Dojścia do pociągów są przystosowane dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się - dodaje Andrzej Kudła, zastępca dyrektora regionu Centrum Realizacji Inwestycji w PKP Polskie Linie Kolejowe. Dla bezpieczeństwa podróżnych są urządzenia rogatkowe i monitoring
33 pociągi na nowych przystankach
Od 15 grudnia 2019 roku na nowych przystankach zatrzymają się pociągi (KD i PR ). Liczba pociągów w ciągu doby:Jelenia Góra Zabobrze 33 (weekendy 36); z tego 19 (22) do Szklarska Poręba; 14 do Lubań Śl.; Jelenia Góra Przemysłowa 12 (w weekendy 11). Zakres wykonanych prac objął nie tylko perony. Przebudowane zostały tory w rejonie nowych przystanków, zamontowano trzy nowe rozjazdy i odpowiednio przebudowano sieć trakcyjną. Przygotowano urządzenia sterowania ruchem dla zapewniania sprawnego i bezpiecznego przejazdu pociągów.
- Łatwiejszy dostęp do komunikacji kolejowej przyczyni się do większego wykorzystania tego środka transportu – bardziej przyjaznego dla środowiska niż transport drogowy – mówi Mirosław Siemieniec. Jak podkreśla, jest to szczególnie ważne w atrakcyjnym turystycznym regionie, gdzie w sezonie letnim i zimowym, znacząco wzrasta liczba turystów, udających się w pobliskie Karkonosze i Góry Izerskie. Lepsza dostępność kolei to ograniczenie ruchu drogowego, odciążenie zatłoczonych tras drogowych.
Komentarze (28)
PO-PSL-SLD- Nikodemy Dyzmy. Oni ponoć inaczej nie potrafią.Nieudaczniki jedne.
W lipcu br. Miasto zrobiło zapytania ofertowe, których przedmiotem było wykonanie dokumentacji projektowej budowy dojść do przystanków na Zabobrzu i Spółdzielczej. Wybrano oferenta, który według zapisów miał 30 dni na wykonanie umowy. Można było zatem w oparciu o te projekty budowlane już w sierpniu, najdalej we wrześniu ogłosić przetarg na prace budowlane. Na Zabobrzu do wykonania miało być ok. 770m. Spokojnie w 2 miesiące można było to wykonać. Dlaczego tego nie zrobiono?
Gwoli uściślenia, na Spółdzielczej projekt budowlany miał dotyczyć ok. 170m, a na wykonanie tego zadania oferent miał aż 90 dni.
To jest typowy przykład upadku Jeleniej Góry i tego , że włodarze nie interesują się miastem tak jak należy. Gdyby włodarzom zależało na inwestycjach dla mieszkańców to dograliby sprawę należycie i 15 grudnia ludzie mogliby spokojnie dojść do przystanku. Niech czerwony elektorat nadal wybiera takich rządzących , a będzie jeszcze gorzej.
Skad to zdziwienie? Wszakze mieszkancy sami wybrali sobie na wlodarza czlowieka, ktory pokazal swoja indolencje chociazby przy remoncie teatru. Teraz maja tak jak chcieli.
Z gliny miasta nie zbudujesz, no cóż stracone następne lata . Brak spójnego myślenia.
Przystanek należało budować pod estakadą a nie w polu.
Miasto twierdzi, że przystanek miał być gotowy wiosną 2020 roku??? Jak to możliwe, skoro na różnych portalach jeleniogórskich było co najmniej kilka artykułów w tym i w zeszłym roku w których wyraźnie było napisane, że przystanek będzie gotowy w tym roku i to być może już w listopadzie, a nie dopiero wiosną w przyszłym?! Jak zwykle miasto się popisało? Ale co się dziwić, skoro oddanie jakiejkolwiek inwestycji w tym mieście bez obsuwy terminu to raczej rzadkość.
Dokładnie o tym samym pomyślałem - mówiło się o oddaniu październik/listopad 2019. Pojawiały się nawet głosy, że przy dobrym tempie prac uda się uruchomić przystanek już przy jesiennym rozkładzie jazdy, za to w zimowym miał być na pewno.
Parę miesięcy temu pojawił się zresztą artykuł (nie pamiętam czy tu, czy na konkurencyjnym portalu), że przystanek praktycznie gotowy, a miasto dopiero zastanawia się nad rozpisaniem przetargu.
To miasto na własne życzenie się stacza.
Znowu źle. Ludziom lepiej nic nie budować. Lepsze zasiłki. Sami sobie zbudują.
Co ten Wiklik p***i,ludzie wiedzieli a miasto jak zwykle nie wiedzialo ....
Wiklik gada, jak mu Łużniak każe. A że Łużniak to krótki człowiek, który nic nie może, a na dodatek niechluj, no to oczywiście o tej budowie zapewne zapomniał. Tak to jest, jak wybieracie partacza na prezydenta. Myślał, że zrzuci temat na rząd, jak wszystko inne. Tymczasem państwowa firma zrobiła w terminie, a Łużniak obudził się z ręką w nocniku w obsikanych majtach. Co nie, panie Jerzy "nic nie mogę" Łużniak? Proszę wymienić jedną miejską inwestycję ukończoną w terminie.
Dno dna, Pan prezydent nie wiedział a przeciez to był program wyborczy Zawiły z pierwszej kadencji, co za wstyd ale sie nie ma co dziwic skoro Pan prezydent do emerytury chce tylko doczekac i jeszce jedno, Ja na niego nie głosowałem.
Od lat jest wojna miedzy samorzadem wojewodztwa a wladzami JG. Kolejny punkt dla wojewodztwa. Uklady, ukladziki a miasto coraz Bardziej w d... dostaje przy okazji. Z kazdego takiego wywinietego numeru Przybylski ma satysfakcje bo to msciwy gosc.
Wojna od lat, czyżby? Jeśli tak to chyba jakaś wojna w rodzinie, przynajmniej do zeszłego roku była, bo przecież w Jeleniej od 13 lat rządzi PO, a w województwie jeszcze do zeszłego roku również rządziła PO z koalicjantami lub ludzie powiązani z PO. A obecny prezydent Jeleniej Góry był nawet wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego.
Nie zrobili dojścia żeby mieszkańcy nie uciekli.
Przecież idzie zima a młodzi sprawni chcą wyjechać na narty w góry.
Trzeba siedzieć w domu i pić bo budżet niespójny.
Prezydent jak zwykle zabierze głos, że to PIS prześladuje miasto i jego nieboraka od siedmiu inwestycji
Na terenie miasta trwała inwestycja, a włodarze nie mieli na oku postępu prac? Słaba argumentacja.
Mogli się przejść w to miejsce i zobaczyć na własne oczy jak idą pracę.Zenada
Za dużo urzędników.Jeden,,mądrzejszy,, od drugiego,brak woli porozumienia,dublowanie stanowisk (jeden myślał,że drugi już to wykonał).Zwolnić połowę urzędników,to może ta druga połowa, będzie miała wolę porozumienia,i dojdą do consensusu:-((((,nie dawać podwyżek.Czekam na hejt.
Ale przecież dla prezydenta i reszty radnych bardziej istotne jest kasa brana co miesiąc oraz własne sprawy. Za coś takiego powinny głowy polecieć.
Dalej głosujcie na tych samych ludzi, to nic nie w mieście nie zmieni!
Bredzisz. Ważne jest 500+ bierzesz?
Ty to na pewno bierzesz cześka, tylko zmień dilera, bo ten cię oszukuje.
A gdzie parking przy przystanku kolejowym w Cieplicach, ktory miasto miało wykonać
Durniu ,gdzie tam widzisz miejsce na parking?????
A ja mam tylko jedno pytanie : Ile pociagów na dobę będzie się zatrzymywać po 15 grudnia ? Czy pociągi powiazane będą z autobusami MZK ? Jeśli tych dwóch elementów zabraknie to cała idea SKM weźmie w łeb, a 23 milony złotych zostaną wyrzucone w błoto
"33 pociągi na nowych przystankach
Od 15 grudnia 2019 roku na nowych przystankach zatrzymają się pociągi (KD i PR ). Liczba pociągów w ciągu doby:Jelenia Góra Zabobrze 33 (weekendy 36); z tego 19 (22) do Szklarska Poręba; 14 do Lubań Śl.; Jelenia Góra Przemysłowa 12 (w weekendy 11)"
Z przystanku Paderewskiego masz co najmniej co 30min autobus a czasami częściej.Wystarczy sprawdzić rozkład.