To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Przejazd najdłuższym tunelem. Na razie wirtualnie

FOT. GDDKiA

Najdłuższy tunel pozamiejski w Polsce zostanie wybudowany w ramach dolnośląskiego odcinka drogi S3 Bolków-Kamienna Góra. Zanim tunel powstanie, kierowcy już mogą przejechać tę trasę wirtualnie. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad umożliwiła to na swojej stronie.

Tunel TS-26 będzie miał około 2,3 kilometra długości. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała w swoim komunikacie, że nawy główne tunelu, ze względu na duży przekrój poprzeczny, będą wykonywane metodą górniczą - Nową Austriacką Metodą Tunelowania (NATM). Polega ona na sekwencyjnym wykopie skały ze stabilizacją sklepienia.

"Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce drążony w skale, wykonywany tą metodą. Realizacja tuneli drogowych pozwoli na przeprowadzenie drogi ekspresowej S3 przez przeszkodę, którą stanowi masyw Gór Kaczawskich i Wałbrzyskich, pomiędzy obrębami miejscowości Sady Górne i Nowe Bogaczowice" - tłumaczą drogowcy.

GDDKiA dołączyła do komunikatu wizualizację tunelu. Jak wynika z wizualizacji, w każdej nawie będzie zapewniony jednokierunkowy ruch pojazdów na dwóch pasach ruchu. Przy tunelu powstanie Centrum Zarządzania Tunelem z pełną automatyką systemów i urządzeń czuwających nad bezpieczeństwem kierowców. Ponadto w okolicy znajdzie się również miejsce do lądowania dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W każdej z naw będzie również bezpieczna strefa, pomocna w czasie ewentualnej sytuacji kryzysowej. Nawy tunelu będą bowiem połączone ze sobą dziewięcioma przejściami ewakuacyjnymi rozmieszczonymi w odległościach co 250 metrów. Dodatkowo jedno z przejść będzie stanowiło przejazd awaryjny dla służb ratowniczych. Zgodnie z założeniami ma się ono znaleźć w połowie długości tunelu. Co 125 metrów będą zlokalizowane punkty alarmowe, w których umieszczono między innymi telefon SOS. Co 250 metrów zlokalizowane będą zaś hydranty nadziemne umieszczone w niszach hydrantowych z dostępem dla służb ratowniczych na wypadek gaszenia pożaru.

Zakończenie prac przewidziane jest na drugą połowę 2023 roku. Trwają procedury niezbędne do rozpoczęcia budowy. Pod koniec października ubiegłego roku do wojewody dolnośląskiego trafił wniosek o wydanie decyzji na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla S3 między węzłami Bolków i Kamienna Góra Północ. GDDKiA zakłada, że zgoda na budowę pojawi się w pierwszej połowie tego roku i inwestycja warta 880 mln zł ruszy z miejsca.

tunel  (1).jpg
tunel  (2).jpg
tunel  (3).jpg
tunel  (4).jpg
See video

Komentarze (23)

Czyli w szybkim tempie Polska przestaje być tylko państwem teoretycznym.

Dopiero teraz jest Polska państwem teoretycznym,5 lat minęło i nadal tylko wizualizacja, zamiast rzeczywistość. Tak jest ze wszystkim, obiecanym przed wyborami - tylko podwyżki wszystkiego się sprawdzają...no, bądźmy rzetelni, sprawdziło się 500+.

A pamiętasz te piękne wizualizacje południowej obwodnicy Jeleniej Góry przedstawiane w okolicach 2006 roku?! I co, gdzie jest ta obwodnica w rządzonej już od ponad 13 lat przez PO Jeleniej Górze?! Dalej tylko na archiwalnej już wizualizacji.

O, już się trolik uaktywnił. Czekamy jeszcze na papusia i f-a. Idź ich obudź, bo prześpią najlepsze. Nie możecie się cały czas obmacywać w brudnym łóżku, jak tutaj ważą się losy miasta!

Trollik? To nie wolno zapytać, gdzie jest ta wspaniała wizja cudownego rozwoju "stolicy" Karkonoszy pod rządami samych fachowców z jedynie słusznej POrtii?

Zapomniałeś obudzić swoich chłopaczków, żeby cię bronili.

Tylko ciekawe, gdzie są służby, gdy ludzie władzy popełniają przestępstwa w biały dzień.

Takimi drogami powinniśmy już podróżować jakieś co najmniej 15 lat temu .Ale miejmy nadzieje że w końcu się da.Trzymam kciuki myślę że nie tylko ja.

Gdyby nas Niemcy i Rosjanie nie obrabowali podczas wojny i po wojnie i gdyby od początku lat 90-tych kolejne rządy nie wyprzedawały państwowych firm to mielibyśmy tak jak na zachodzie.

Czyli jak?

aborcja
eutanazja
narkotyki
satanizm
Brak wiary w Jezusa Chrystusa.

Chrzanić gospodarkę, ważniejsze są "wartości". Szkoda, że nie mylisz źródło problemu z jego rozwiązaniem. Zajmij się w końcu własnym portfelem, a nie cudzym kroczem.

Korekta: szkoda, że mylisz.

Ty, 62 to twoje IQ? Strasznie wysokie jak na niedorozwoja katolskiego!

Polska-państwo teoretyczne czyli mosty się walą (kostrzyca, mysłakowice, siedlęcin) nie ma komu naprawić, zwężenie jest- problem rozwiązany do momentu aż zostaną całkiem wyłączone z ruchu, ale lepiej pchać pieniądze w coś w czym będzie piękna wizualizacja.
Ludziki niech się martwią jak do domów dojadą.
Chodniki na wsiach? Po co niech ludzie giną my musimy ładną konferencję prasową zrobić.

8 lat zaniedbań PO-PSL i walą się te mosty. No popatrz , że nic z tym nie zrobili. Jelenią Górą również rządzi PO z SLD i niedługo zawali się nam wiadukt na obwodnicy. Co się dzieje, że miasto się zadłuża na setki milionów złotych a infrastruktura jest w opłakanym stanie? Miasto teoretyczne chciałeś napisać.

I to jest właśnie dowód na to że doganiamy Niemców w rozwoju. Już jesteśmy tu, gdzie oni byli 30 lat temu.

Oby z tą wizualizacją nie było tak jak z jeleniogórskim teatrem. Efekty zupełnie nieporównywalne z tymi wizualizowanymi. Ale za to koszty te same.

Co z S5 do Jeleniej góry. Trzeba o to walczyć a nie podniecać się wizualizacją S3

Jak widzisz nikomu w tym mieście na S5 nie zależy. Stołeczki są ważniejsze.

Już się nie podpisujesz "renato"? Słusznie, bo to jakoś tak tęczowo brzmi, a ty jesteś przecież macho-morderca, co nie "perfumetka"?

Widzę, że jesteś świetnie zaznajomiony z tęczowymi imionami. hehehe to też tęczowe? No cycusiu przyznaj że lubisz kakao.

Stul japę. Gość ma rację, zdecyduj się na jeden nick, frajerzyno.

"Perfumetka" odpowiada tutaj o 9.15, "szansonistka" w temacie o Bolesławcu o 9:22. Odpowiada na posty dotyczące jego nicków. Jeszcze ktoś ma wątpliwości, że to jeden troll?