To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Propozycja dla wprawionych turystów

Góry Bardzkie Fot.; Wikipedia

Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 11 lipca 2021 r. na wycieczkę nr 8 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 5.32 do stacji Kłodzko Miasto.

Trasa wycieczki długości 19 km prowadzi przez południowo-wschodnią część Gór Bardzkich (Grzbiet Wschodni). Uwaga: ze względu na liczne trudne podejścia (suma przewyższeń 850 m) wycieczka zalecana dla wprawionych turystów – brak możliwości skrócenia trasy. Z Kłodzka idziemy szlakiem żółtym na Kłodzką Górę, mijając położony na zboczu Kostrej „Dom Krawca”, dawniej znany jako „Zajazd Kukułka”.

Na Kłodzkiej Górze, drugim pod względem wysokości (757 m) szczycie Gór Bardzkich, 28 sierpnia 2020 roku uroczyście otwarto wybudowaną w ramach czesko-polskiego projektu metalową wieżę widokową. Z tarasu na wysokości 30 m rozpościerają się wspaniałe widoki, jedne z bardziej okazałych na Ziemi Kłodzkiej. Można podziwiać panoramę Masywu Śnieżnika, Gór Orlickich, Bardzkich oraz Sowich. Z Kłodzkiej Góry przez Przełęcz Łaszczowa (przebiegała tędy historyczna granica między Śląskiem a Czechami) wędrujemy na Kalwarię. Na szczycie znajduje się barokowa kaplica z XVII wieku, postawiona w miejscu objawień z 1400 r. Wzdłuż zejścia do Barda mijamy liczne kaplice i stacje drogi krzyżowej nazywane Bardzką Kalwarią. W połowie drogi znajduje się Źródło Marii obudowane niewielką kapliczką, z wodą uznawaną za cudowną od przeszło 300 lat.

O godz. 17.07 odjeżdżamy z Barda pociągiem do Jeleniej Góry (z przesiadką na stacji Kłodzko Główne). Wycieczkę prowadzi Jarosław Kapczyński z Kowar. W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1,5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji. Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Komentarze (2)

Every businessman wanna grow their business but to grow business they need to keep their customer happy that why the http

Every businessman wanna grow their business but to grow business they need to keep their customer happy that why the TellMarcos