To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Prokurator oskarża byłego burmistrza Karpacza

Prokurator oskarża byłego burmistrza Karpacza

Były burmistrz Karpacza oraz siedem innych osób usłyszało w Prokuraturze Okręgowej w Jeleniej Górze zarzuty w związku z nieprawidłowościami przy rozbudowie ul. Parkowej i budowie tunelu pod stokiem Kolorowa. Zarzuty dotyczą działania na szkodę gminy i poświadczenia nieprawdy w dokumentacji w celu uniknięcia zwrotu dotacji urzędowi wojewódzkiemu. Chodzi o inwestycje, których sensu nikt dzisiaj w Karpaczu nie kwestionuje, bo pozwoliły lepiej zorganizować ruch samochodowy w mieście. Inwestycje zostały przeprowadzone w 2010 r.

 

Podstawą oskarżenia jest kontrola przeprowadzona przez urzędników wojewody, którzy stwierdzili nieprawidłowości w realizacji inwestycji i zażądali zwrotu dotacji w wysokości 3 mln zł. (cała inwestycja pochłonęła ponad 18 mln zł.) Ostatecznie Karpacz musi spłacić ponad 2 mln zł wojewodzie . Spłaca już drugi rok, po 55 tys. zł miesięcznie. Poza byłym burmistrzem Bogdanem M. zarzuty usłyszeli inni miejscy urzędnicy zaangażowani w inwestycje, przedstawiciele wykonawcy oraz osoby odpowiedzialne za nadzór inwestycji. Oskarżonym grozi od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności..

O sprawie kontrowersji przy wielkiej inwestycji w Karpaczu pisaliśmy kilkukrotnie,. Przypomnijmy. Pierwszy powód kwestionowania wydatków inwestycyjnych dotyczy sprawy ograniczania hałasu powodowanego przez ruch samochodowy. W zatwierdzonym projekcie ustalono, że przy drodze staną ekrany dźwiękoszczelne. Ówczesne władze samorządowe uznały, że lepszym rozwiązaniem dla kurortu będzie użycie masy bitumicznej wygłuszającej. Brzydkie ekrany zaburzałyby wizerunek urokliwego kurortu. Kłopot w tym, że, jak dzisiaj można domniemywać, inwestor nie zgłosił skutecznie zmian urzędnikom wojewódzkim. W przeprowadzonej potem kontroli oceniono, że pieniądze z dotacji wydano niezgodnie z przeznaczeniem. - Przypuszczam, że ta zmiana zgłoszona we właściwy sposób nie budziłaby wówczas żadnego sprzeciwu. Tak się jednak nie stało – oceniał dwa lata temu burmistrz Jęcek.

Drugim wątkiem inwestycji wskazywanym przez wojewodę jako nieprawidłowość jest sprawa terminu położenia warstwy ścieralnej na modernizowanej drodze. Położono ją później niż przewidziano w zatwierdzonych planach, ale miało to pełne uzasadnienie w logice i gospodarnym podejściu do inwestycji obejmującej budowę tunelu. -Położenie warstwy ścieralnej zostało wstrzymane na czas budowy tunelu po to, żeby ciężkie wozy dowożące materiał nie zniszczyły nawierzchni. Warstwę ścieralną położono, gdy tunel już stał. - tłumaczył burmistrz Jęcek.

Były burmistrz Karpacza do winy się nie poczuwa. - Parkową robiliśmy w ramach tzw. schetynówek. Ustaliliśmy, że zamiast bardzo drogich, robiących w centrum miasta złe wrażenie ekranów lepiej zastosować na jezdni masę wygłuszającą. To rozwiązanie znacznie tańsze. Z tak zaoszczędzonych pieniędzy poprawiliśmy stan nawierzchni na ul. Kopernika i na odcinku ul. Szkolnej – tłumaczył nam dwa lata temu były burmistrz Karpacza. Dodał, że z pewnością te zmiany były ze służbami wojewody uzgadniane, a nad wszystkim, także porządkiem w papierach, czuwał inżynier nadzoru. Przypomina, że wojewoda ściśle rozliczał poszczególne etapy inwestycji, porównując wydatki z planami.

Komentarze (28)

"Jak się chce uderzyć psa(tu tylko analogia do ogólnie znanej mądrości ludowej), to i kij się znajdzie" - w tym przypadku prokuratorskie dochodzenie (przed wyborami!).

W dziubdziuś byłeś i gówno widziałeś.

O tych 3 milionach wiemy już od dawna.
Dług za * M a l i n o w s k i e g o * (nie rozumiem, dlaczego to nazwisko jest teraz tylko literą "M" z kropką?)spłaca obecny burmistrz Pan Jęcek, ale tak naprawdę spłacają go mieszkańcy.

Nie rozumiem, dlaczego Malinie nie postawiono zarzutów prokuratorskich, kiedy te nieprawidłowości wyszły na jaw?

Na dodatek ma jeszcze czelność kandydować na fotel burmistrza.

A których pracowników dotyczą zarzuty?

Tak...kolejne wybory coraz bliżej.

Z zaoszczędzonych pieniędzy były wybudował kilka dróg, ważne że nie ukradł. Oddajemy 3 miliony po donosach znanego radnego tak na marginesie. Wybory blisko i warto o tym pamiętać.

Ważne, że tych pieniędzy nie ukradł, ale także ważne, by postępował z obowiązującymi przepisami, które nakazują złożenia stosownego wniosku na zmianę w ich wydatkowaniu.

Tego Malinowski nie zrobił, a powinien był.

Pewnie, że "radny", który złożył donos to wstrętny świntuch, który narobił do własnego gniazda, ale co się stało się już nie odstanie.

Ten dług spłacają teraz mieszkańcy :/

Taka jest zasada mafii. Na Rodzinę się nie donosi, za to grozi śmierć. Nic tam prawo, nic tam prawda! Nic tam sprawiedliwość. Co dobre dla Rodziny jest prawem i już!

Jakieś bzdury przedwyborcze. Żadnym pracownikom żadnych zarzutów nie postawiono.

Takie piękne miasto, wszędzie czysto, może trochę zatłoczone centrum, ale nie ma przymusu tam chodzenia, są fajne restauracje i kawiarnie w innych miejscach. I kto by pomyślał, że są mieszkańcy którym się to nie podoba i zamiast się cieszyć ryją i donoszą.

W swoje gniazdo nasrali radni Kubik, Czerniak i Pajdzik. Trzeba tym panom podziękować już w najbliższych wyborach. A tak na marginesie niech poprzedni Burmistrz wróci do urzędu bo to co się dzieje za Jecka to jest jakaś farsa.

Prokurator to tępa strzała jak i nasz cały sąd jeleniogórski.
Widać jak sąd wypuścił mordercę za zabicie ostatnio w tunelu w Karpaczu mieszkańca tego miasta, za morderstwo kobiety na przejściu koło Term cieplickich, za morderstwo na przejściu dla pieszych na ul spółdzielczej gdzie syn wiadomo kogo zabił dwie osoby na przejściu, za morderstwo dwoch dziewczynek w noc sylwestrową Ukrainiec dostał pseudo wyrok. To jest sąd to jest farsa sądu i tych co tam robią. BANDA PASIE SIĘ ZA NASZE PIENIĄDZE.

a teraz będą bić pianę przez parę lat nad zasadnością ekranów czy masy asfaltowej, jakby się nad tym znali, muszą jakoś pokazać że coś robią i za nasze znów to mówię nasze pieniądze będą działać FARSA SĄDOWA

Audyt dotyczący pozyskiwania i wydatkowania pieniędzy przez poprzedniego burmistrza mówi wyraźnie że żadnych nieprawidłowości nie było.

Tak to jest jak się nie zrobiło rzetelnego audytu. Teraz trzeba się będzie pożegnać ze stanowiskiem.

Audyt audytem ale prawo i sprawiedliwość musi być po naszej stronie.

Przed poprzednimi wyborami był podsłuch w Urzędzie, teraz zarzuty dla domniemanego kandydata na burmistrza. Czy to przypadek? Czy może celowe działanie... Kto i dlaczego???

To jest problem w całej Polsce NADMIERNA BIUROKRACJA i chore procedury. Jest wielu ludzi którzy chcieli by zrobić coś dobrego ale cały czas urzędnicy rzucają kłody pod nogi! Nie rozumiem- inwestycja zrobiona wszyscy zadowoleni, nikt nic nie ukradł a chory człowieczek z zawiści robi donosy, gorzej że chorzy prokuratorzy zajmują się takim gównem - powinni donosiciela zamknąć za niepotrzebne zawracanie głowy!!!!!

A co grozi radnemu za pracę na czarno ?

ten podsłuch to działka jęcka ,zadna tajemnica wszystkie wróble o tym ćwierkali

A za co malinowscy kupili mieszkanie na poznanskiej 2 ?_

Weź się do roboty to też kupisz. Ale ty widać dalej na socjalu.

wielkie mecyje domek gdzie mieszka 2 rodziny za tyle lat ,popatrz ile jednorazowo przytula rodzina jecka za impreze ,to za jedną starczy na taki domek

Grześ masz problem ze zrobił imprezę bo mial pomysł i ma kasę.... A Ty ile bierzesz za donoszenie na miasto Karpacz i ludzi z Karpacza? Wszyscy wiedzą że to robisz, miej jaja i powiedz ile dostajesz za to i od kogo???

jechać z parchem

Ok kilkudziesięciu lat jeżdżę z mężem w te rejony. Tak dużych zmian na lepsze w Karpaczu jak za poprzedniego Burmistrza nie zauważyłam w żadnym miasteczku w okolicy Jeleniej Góry. Jak można nie docenić tyle zaangażowania i poświęcenia się dla mieszkańców Karpacza. Ale to tylko zakompleksiony i podły mały człowieczek, zazdrosny o cudze sukcesy potrafi tak gnoić ludzi sukcesu. Mieszkańcy Karpacza nie potraficie rzetelnie ocenić dokonań byłego Burmistrza? Szkoda, że nie ma Go obecnie, ale może nic straconego i znowu zostanie wybrany.

[quote=Elżbieta-turystka]Ok kilkudziesięciu lat jeżdżę z mężem w te rejony. Tak dużych zmian na lepsze w Karpaczu jak za poprzedniego Burmistrza nie zauważyłam w żadnym miasteczku w okolicy Jeleniej Góry. Jak można nie docenić tyle zaangażowania i poświęcenia się dla mieszkańców Karpacza. Ale to tylko zakompleksiony i podły mały człowieczek, zazdrosny o cudze sukcesy potrafi tak gnoić ludzi sukcesu. Mieszkańcy Karpacza nie potraficie rzetelnie ocenić dokonań byłego Burmistrza? Szkoda, że nie ma Go obecnie, ale może nic straconego i znowu zostanie wybrany.[/quote]

Czy nasz objawiony w Szklarskiej kandydat ma coś na ten temat do powiedzenia ?????