To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Prezes PGEGiEK odwołana

Prezes PGEGiEK odwołana

Rada Nadzorcza PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna odwołała dzisiaj (30.06) Wiolettę Czemiel–Grzybowską z funkcji prezesa. Spółką kieruje dotychczasowy wiceprezes Norbert Grudzień.

Przedstawiciele spółki nie komentują tych zmian kadrowych. Pojawiły się opinie, łączące te decyzje z negocjacjami w sprawie kopalni Turów. "Ze stanowiska prezesa zarządu PGE GiEK została odwołana Wioletta Czemiel-Grzybowska. Jednocześnie decyzją Rady Nadzorczej pełniącym obowiązki prezesa zarządu został Norbert Grudzień - dotychczasowy wiceprezes ds. wytwarzania i zarządzania majątkiem" - czytamy w komunikacje spółki. 

W zarządzie PGE GiEK, oprócz Norberta Grudnia, nadal zasiadają wiceprezesi: Krzysztof Kuśmierowski, Zbigniew Fałek, Zbigniew Kasztelewicz, Andrzej Kopertowski. "Mogę tylko powiedzieć, że przyczyną odwołania byłej pani prezes nie była obecna sytuacja w Elektrowni Turów" - mówi PAP rzeczniczka PGE GiEK.

Wioletta Czemiel-Grzybowska została powołana na stanowisko prezesa PGE GiEK w kwietniu 2020 r. Od 2007 r. była związana z gazownictwem, do stycznia 2020 r. była wiceprezesem ds. rozwoju i inwestycji Polskiej Spółki Gazownictwa.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, którą przez ponad rok zarządzała b. prezes Czemiel-Grzybowska, to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE. Skupia główne aktywa wytwórcze i wydobywcze Grupy PGE - Elektrownie Bełchatów, Turów, Opole i Dolna Odra oraz kopalnie węgla brunatnego Bełchatów i Turów.

Negocjacje w sprawie Turowa

W Pradze trwają negocjacje dotyczące kopalni węgla brunatnego Turów. Na razie  nie przyniosły przełomu i zostały zawieszone.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka  tłumaczył, że weszliś na etap technicznych rozstrzygnięć wielu kwestii. Jest on bardzo trudny i wymaga zaangażowania. Wciąż trudno o czymkolwiek przesądzać. W tego typu rozmowach przyjmuje się, że nic nie jest ustalone, dopóki wszystko nie jest ustalone – powiedział Kurtyka, cytowany w komunikacie resortu klimatu i środowiska.

– Ze względu na przypadające na początek przyszłego tygodnia w Republice Czeskiej święto, do rozmów wrócimy w kolejny czwartek – dodał minister. W poniedziałek i wtorek przypadają w Czechach święta państwowe. 5 lipca obchodzony jest Dzień Słowiańskich Apostołów Cyryla i Metodego, a dzień później Dzień Spalenia Mistrza Jana Husa.

Komentarze (4)

Patrzcie Czesi, właśnie poświęciliśmy "kozła" ofiarnego, czego jeszcze chcecie? Sprawa powinna być zakończona, tak uważa Prezes... Češi rozumíte?

Musimy zwrócić majątek braciom Żydom. "Istotną częścią Deklaracji z Teresina są pryncypia dotyczące krajowych mechanizmów restytucji mienia żydowskiego przejętego w czasie wojny i po jej zakończeniu. W tym zakresie Deklaracja zawiera cały szereg zasad, zgodnie z którymi system restytucji mienia winien być transparentny, maksymalnie uproszczony oraz w sposób niedyskryminujący powinien zapewniać dawnym właścicielom (lub ich następcom prawnym) w miarę możliwości zwrot przejętego majątku lub uzyskanie słusznej rekompensaty w przypadku braku szans na restytucję naturalną."

Nie tylko z czasów II WŚ ale tuż po wojnie ,68 rok a nawet do 1975 roku .Drugą spolecznością poszkodowaną to polscy ewangelicy .

Polski robotnik zapierdajający za najniższą krajową nie jest poszkodowany?