To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Premier obiecuje wielkie pieniądze dla samorządów

fot.: KPRM

Program Inwestycji Strategicznych jest częścią „Polskiego Ładu”. Premier, Mateusz Morawiecki właśnie przedstawił zasady działania tego mechanizmu.

To już kolejne rozwinięcie „Polskiego Ładu”, czyli gospodarczo-społecznego planu Zjednoczonej Prawicy. Tym razem, w Świdniku na Lubelszczyźnie Mateusz Morawiecki mówił o Programie Inwestycji Strategicznych, który ma być realizowany we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

„Taki montaż linii finansowo-kredytowych pod realizację projektów inwestycyjnych, infrastrukturalnych różnej natury, jest jednym z filarów „Polskiego Ładu”. Dlatego dzisiaj z odwagą prezentujemy państwu program inwestycyjny „Polskiego Ładu”, który ma na celu zrekompensować te wielkie deficyty III RP, deficyty polityki gospodarczej." - mówił szef rządu.

Dzięki tym pieniądzom polska gospodarka ma się stać bardziej konkurencyjna i mają zostać nadrobione zaległości w infrastrukturze. Dodatkowo, dzięki inwestycjom, mamy przyciągać zagranicznych inwestorów. „Mówimy o programach, które w ciągu najbliższych trzech lat mogą przekroczyć 100 mld zł, podczas gdy roczne łączne wydatki inwestycyjne wszystkich samorządów to 50 mld zł.” - ujawnił Mateusz Morawiecki.

Zasadą ma być to, że samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania na inwestycje, m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i w gospodarowanie odpadami. Pieniądze mogą być przeznaczone niemal na wszystko – od budowy żłobków po drogi. Przy czym nie będzie limitów określających rozmiar projektów.

Bank Gospodarstwa Krajowego planuje na początku dwie pilotażowe edycje programu, pierwszą uruchomi jeszcze w czerwcu, wtedy też poinformuje o szczegółach.

Zasady

BGK będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie i weryfikował je formalnie. Zbiorczy raport przekaże komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a ta przygotuje rekomendację, na podstawie której premier zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. Następnie BGK wystawi promesy, a to od razu pozwoli samorządom ogłosić przetargi.

„To jest program „Polskiego Ładu”, program działania z rozmachem, perspektywicznego, długofalowego; w dłuższym terminie zaplanowane inwestycje strategiczne, które podniosą poziom produktywności całej polskiej gospodarki." - mówił premier.

Komentarze (5)

W niedzielę w Warszawie euro.oseł Adam Bielan ogłosił powołanie Partii Republikańskiej. W wydarzeniu wziął udział ndprezes narodych socjalistów PiSbolszewików mały kulawy führer Kaczyński.

Führer wszystkich prawilnych wolaków założył 2 różne buty.

Nie od pary.

a ty się POsraleś... Czy to coś zmienia?

Dworczyk.Ewidentnie trzeba dopisać do listy kolejnego the@bila, z odpowiednim paragrafem, za narażanie bezpieczeństwa państwa. Do skazania w normalnych czasach. Reżym małego kulawego führera zaczyna chodzić w dwóch różnych trzewikach. To już nie są obejszczane portki najszczalnika z Żoliborza.

Jak Premier obiecuje, to znaczy, że OBIECUJE - i tyle w tym temacie!

Super "Premier obiecuje..." nie pierwszy i nie ostatni raz,szkoda,że na obietnicach się skończy,jak zawsze.