To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Pożarów coraz więcej

Fot. PSP Jelenia Góra

– Dbajmy o własne bezpieczeństwo – apeluje jeleniogórska straż pożarna. I przedstawia alarmujące dane po podsumowaniu sezonu grzewczego: liczba pożarów z roku na rok rośnie.

Chodzi o pożary, które powstają w wyniku niesprawnego bądź nieprawidłowo utrzymanego przewodu kominowego. – Rok do roku jest ich coraz więcej – przyznaje starszy kapitan Andrzej Ciosk, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Straż przedstawiła statystyki za okres grzewczy: od października do końca kwietnia następnego roku. I tak w sezonie 104/15 było 71 pożarów, rok później – aż 97. W tym sezonie grzewczym liczba ta może dojść do setki. Na razie odnotowano – podobnie jak przed rokiem – 97 pożarów, ale kwiecień jeszcze się nie skończył a ostatni atak zimy powoduje, że wiele osób korzysta z ogrzewania.
Strażacy apelują, by nie lekceważyć tematu. – Jeżeli taki pożar nie zostanie w porę zauważony, może dojść do nieszczęścia – mówi A. Ciosk. Skąd tak duża liczba pożarów w kominach? Z doświadczeń strażaków wynika, że wielu właścicieli budynków nie dba należycie o instalację kominową. Zgodnie w przepisami, należy ją czyścić 4 razy w roku. Inna sprawa to to, że ludzie palą czym popadnie. – Na przykład mokrym drewnem – mówi A. Ciosk. W takim przypadku do przewodu kominowego dostaje się para wodna, która w połączeniu z sadzą zakleja go. Nie mówiąc już o spalaniu gorszych materiałów: plastikowych butelek czy klejonego drewna (np. panelach).
– Lepiej wydać kilka złotych więcej na dobrej jakości opał, skorzystać z usług kominiarza, niż doprowadzić do pożaru, w wyniku którego straty mogą być nieporównywalnie większe – przyznaje A. Ciosk.

Komentarze (6)

To są skutki wolności .Polakami trzeba sterować dekretami ,ukazami. To jak w wierszyku Wolność Tomku w swoim domku.
Ile kosztuje wizyta kominiarza? Parę paczek papierosów.

zgodnie z obowiązującymi przepisami kominy dymowe należy czyścić 4 razy w roku i jest to obowiązek ale niema nikogo kto to egzekwuje od prywatnych właścicieli

Po co czyścić komin dymowy co kwartał, czyli cztery razy w roku jak używany jest tylko dwa kwartały w roku?

komin dymowy zgodnie z przepisami ma być czyszczony co najmniej r razy w roku a nie co kwartał

sorki miało być co najmniej 4 razy w roku a nie co kwartał

Są tacy co za jednym wejściem na dach czyszczą od razu cztery razy, aby mieć z głowy na cały rok. Na poważnie to przepisy mówią o czyszczeniu tych przewodów co najmniej raz na 3 miesiące (3 miesiące to kwartał). Patrz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. nr 109 poz. 719 z 2010 r.) § 34.1 ust. 2