To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Powstrzymać turystów przed śmieceniem

Powstrzymać turystów przed śmieceniem

Nietypową akcję prowadzi Miasto Szklarska Poręba z miejscowym nadleśnictwem. Ma ona zachęcić turystów do nie śmiecenia w górach.

Na czym polega? W kilkunastu miejscach na szlakach turystycznych zostały ułożone granitowe płyty z hasłem „Nie śmiecę, sprzątam”. Zostały zaprojektowane przez Bartka Wójcikiewicza i wykonane tak, że wpisują się w krajobraz, w subtelny sposób zwracając uwagę na zachowanie czystości.

Kamienie będzie można zobaczyć na często odwiedzanych szlakach, m.in. przy Zakręcie Śmierci, Sztolniach pirytu, szlakach na Wysoki Kamień, Białe Skały, Sowiniec, Złoty Widok, Chybotek, Wodospad Kamieńczyka, Zbójeckie Skały, Wodospadu Szklarki czy Rozdroża pod Cichą Równią.
– Śmieci na szlakach i w lasach to problem przez duże „P” – przyznaje Zyta Bałazy, nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba. – W skali naszego nadleśnictwa roczne wydatki na sprzątanie śmieci to kwota 50 tysięcy złotych, a w skali całych Lasów Państwowych – około 15 milionów złotych. Te pieniądze można byłoby przeznaczyć na inne rzeczy: miejsca postoju, ławki, miejsca parkingowe itd.
– To pilotażowy program i mam nadzieję, że przyniesie efekt – przyznał burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf. – Myślę, że lasy dają człowiekowi dają tak dużo, że nie musimy się im odwdzięczać, zostawiając nasz zbędny dobytek.
Kamienie zostały nieodpłatnie przekazane przez kopalnię Izer Granit w Szklarskiej Porębie a koszty przygotowania kamieni (piaskowanie) pokryli Radni Miasta Szklarska Poręba, Straż Miejska dostarczyła je do firmy kamieniarskiej. Miasto dziękuje także nadleśnictwu za włączenie się do akcji oraz firmie Tymur - Jakub Tymoczko ze Szklarskiej Poręby oraz Panu Darkowi Fedorowiczowi za umieszczenie kamieni na szlakach.

niesmiece2.jpg
niesmiece3.jpg
niesmiece4.jpg

Komentarze (10)

Po prostu Polaki-cebulaki się nie nauczą, taki to już naród.
Idzie do lasu, zeżre, papier w krzaki, wypije, puszka w krzaki.
No przecież na urlop przyjechał, nie będzie hrabia śmieci do miasta nosił!

A z Ciebie taki patriota, że naśmiewasz się z własnych rodaków. Brawo.

z takich rodaków trzeba...

Naśmiewać - na pewno nie, wytykać błędy - tak. Tyle, że co ma do tego pogarda dla całego narodu? Polaki-cebulaki. Nie Polaki, tylko Polacy, jeśli już. Gadasz, jak jakiś nacjonalista. Stalin i Hitler byliby z Ciebie dumni. Szanuj wszystko, co polskie, jeśli chcesz, żeby inni nas szanowali jako naród.

Najwięcej śmiecą w górach pseudoturyści z Wrocławia. Powinno te barachło płacić specjalny podatek za swoje brudy, a nie że my musimy po nich jeszcze sprzątać. Pogonić takich w chоlerę, syfiarzy tu nie potrzebujemy!

Mam nadzieję, że obcokrajowcy nie odczytają tego znaku błędnie i nie pomyślą, że to są wyznaczone miejsca do składowania śmieci. Można to tak zinterpretować, gdy się nie zna języka. Lepszy byłby jakiś przekreślony piktogram, coś w stylu zakazów w pociągach.

Znamienne, że do akcji nie włączył się Karkonoski Park Narodowy. A tam przecież śmieci jest najwięcej, bo 90% turystów przyjeżdżających w nasz region udaje się w Karkonosze. Może dlatego, że co najmniej kuriozalnie wyglądałyby takie kamienie wśród tony śmieci, foliowych worków, opakowań po jedzeniu, plastikowych butelek itp. jakie zalegają przy szlakach (np. na zamek Chojnik) i których nikt nie sprząta.

a jak to jest że w Niemczech (np.leśne tereny wokół Jonsdorfu i Oybina) przy miejscach przeznaczonych do odpoczynku nie walają się śmieci pomimo tego że nie ma tam śmietników? a u nas nawet jak są śmietniki, to są tak zawalone, że śmieci wręcz się z nich wylewają?

Ja postawił bym tablice "Kara za śmiecenie 30 tyś zł. i wprowadził ją w uchwale gminy" I pieniądze od razu znalazły by się na kamerki i sprzęt potrzebny do wychwytywania śmiecących gości. Inaczej zawsze będziemy odpoczywać wśród puszek, butelek i innych śmieci.