W jeleniogórskich kościołach w czasie niedzielnych Mszy Świętych księża ogłaszają rozpoczęcie naboru do katolickiego gimnazjum. Chętni mogą również zaopatrzyć się w odpowiednie ulotki reklamowe.
- Postanowiliśmy nie udzielać informacjo na temat szkoły do lutego – powiedziała nam tymczasem osoba zajmująca się rekrutacją do szkoły, katechetka z I LO.
Szkołę tworzy Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego – taka jest pełna jego nazwa. Sama szkoła nazywać się będzie Publicznym Katolickim Gimnazjum u Św. Pankracego.
- Szkoła będzie miała charakter publiczny – mówi Paweł Domagała, naczelnik Wydziału oświaty Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. – Oznacza to, że rodzice nie będą płacić za uczęszczające do niej dzieci czesnego. Utrzymywana będzie z oświatowej subwencji.
Szkoła mieścić się będzie w budynku dawnego Kolegium Jezuickiego – tam, gdzie swą siedzibę posiada Radio Maryja, a więc przy ul. Kopernika, tuż obok kościoła.
- Oglądaliśmy pomieszczenia, w których ma funkcjonować placówka – mówi Paweł Domagała. – Znajdują się w naprawdę niezłym stanie technicznym. To dobre miejsce dla szkoły. Oczywiście wymaga ono remontu i przystosowania do nauki.
Z pomieszczeń, w których prowadzono do niedawna działalność handlową wyprowadzono już wszystkie firmy. Niebawem rozpocznie się najprawdopodobniej ich modernizacja. Choć państwo przeznaczać będzie na działalność placówki pieniądze w ramach subwencji, to utrzymanie i wyposażenie szkoły spocznie na barkach stowarzyszenia.
Jeśli będą chętni, na pewno rozpocznie we wrześniu działalność gimnazjum. Niepewny jest pod tym względem los podstawówki. Początkowo myślano by zorganizować ją w tym samym gmachu. Okazuje się, jednak, że może być na to niewystarczający. Trwa więc poszukiwanie nowej lokalizacji.
Stowarzyszenie złożyło już w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta listę nauczycieli, którzy będą pracować w szkole. W większości są to osoby młode i zatrudnionej już w jeleniogórskich szkołach. Kilka osób nie pracuje obecnie w zawodzie.
Duchem sprawczym powołania szkoły, jeśli można użyć takiego sformułowania, jest były ksiądz z parafii Św. Erazma i Pankracego, Mariusz Majewski. Po uzyskaniu doktoratu w Rzymie jest obecnie sekretarzem biskupa legnickiego, Stefana Cichego. Ksiądz Mariusz nadal jednak bardzo mocno jest związany z Jelenią Górą.
Komentarze (9)
hehe czego jeszcze w jeleniej nie ma,... hehe będziemy księży wychowywać;))hehe może zainwestujmy w jakąś większą szkółkę piłkarską bo to by się lepiej przydało;)
Dlaczego państwo ma przeznaczać jakieś subwencje na instytucje firmowane przez KK.Podobno jest rozdział państwa od kościoła ?Na Kopernika skończyły się dochody z wynajmu więc trzeba poszukać innych .
Jak można był przeczytać wypowiedź Pana Naczelnika Pawła domagały to jest to szkoła publiczna w związku z powyższym ma taką samą dotację jak każda inna. A nie rozumiem czemu niektórym przeszkadza kościół. Przynajmniej jest to jedna z niewielu instytucji która wychowuje.
do anonim .Albo publiczna albo katolicka? Nie każdy w tym kraju jest katolikiem.Czy do tej szkoły będzie mógło uczęszczać dziecko innego wyznania ?A jeżeli tak to czy lekcje będzie musiało rozpoczynać od modlitwy?
bolo61: Czy ty jesteś normalny? stuknij się w łeb, może ci tam coś zaskoczy.
do miki . Czy wyrażenie sprzeciwu przeciw KK uważasz za nienormalność
Nie. Nienormalne jest, że czytasz tekst i go nie rozumiesz oraz to, że piszesz później nonsensy. Po co niewierzący ma zapisywać dziecko do katolickiej szkoły? Tylko idiota to zrobi, a pieniacz napisze o swoich g****ch przemyśleniach. Jeśli chcesz, załóż szkołę ateistyczna albo socjalistyczną, albo pieniaczą. Gdy spełnisz warunki (jeśli spełnisz, bo wątpię), też dostaniesz subwencję.
Szkoła może być publiczna lub prywatna, natomiast prywatna może mieć uprawnienia szkoły publicznej jeśli spełnia wymogi szkoły publicznej - jest ogólnodostępna, stosuje programy i zasady oceniania określone przez ministra edukacji.