To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Potęga plakatu

Potęga plakatu

Prace artystów młodego i średniego pokolenia, kontynuatorów tradycji polskiej szkoły plakatu, z kolekcji Krzysztofa Dydo oraz plakaty twórcy Teatru CINEMA Zbigniewa Szumskiego od piątku możemy oglądać w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych. - Polski plakat to skarb, który należy pielęgnować. Wielu nam go zazdrości. To się czuje będąc za granicą. To nasza nieustająca dobra wizytówka. Jak Chopin w muzyce, a Wajda w filmie”. To piękna, wakacyjna wystawa, szkoda że nie można jej eksponować w przestrzeni miejskiej, tam gdzie plakaty czują się najlepiej - mówił podczas otwarcia wystawy krakowski kolekcjoner i twórca Galerii Plakatu w Krakowie Krzysztof Dydo.

Na wystawie Papierowy teatr znalazły się prace twórców młodego pokolenia m.in. Bartosza Łukaszonka, Jacka Staniszewskiego, Wojtka Kołka, Sławomir Kosmynka, Kai Renkas, Sebastiana Kubicy, Ryszarda Kaja i Moniki Starowicz. Wśród podejmowanych przez nich tematów znajdują się m.in. fantazje na temat znikającego cyrku, promocja zdrowia seksualnego i satyra na rzeczywistość. Na wystawie oglądamy także plakaty będące fotograficznymi kolażami, plakaty oparte o literę i typografię, abstrakcję geometryczną i znak.
Osobną częścią wystawy Papierowy teatr jest prezentacja plakatów Zbigniewa Szumskiego, plastyka, twórcy i reżysera Teatru Cinema z Michałowic. W jego bogatym dorobku znajdują się plakaty nagradzane na znaczących konkursach zagranicznych. W BWA można oglądać plakaty Szumskiego towarzyszące wydarzeniom z zakresu teatru, plastyki, muzyki oraz literatury charakteryzujące się specyficznym dadaistyczno – romantycznym klimatem.
Galeria Plakatu, już po raz drugi prezentująca swe zbiory w jeleniogórskim BWA, powstała na bazie prywatnej kolekcji Dydo Poster Collection, mającej swój początek w połowie lat pięćdziesiątych, a więc w okresie rozkwitu "Polskiej Szkoły Plakatu". Dzięki tej kolekcji galeria zorganizowała ponad dwieście wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz co najmniej trzysta w większości krajów Europy i w wielu krajach innych kontynentów- między innymi w USA, Meksyku, Maroku, Chinach i Iranie. Najczęściej - poza wystawami tematycznymi, jak plakat teatralny, filmowy, operowy, jazzowy itp. - prezentowane były (między innymi indywidualne) wystawy współpracujących z Galerią artystów, jak i takich sław polskiego plakatu jak Roman Cieślewicz, Jan Lenica, Waldemar Świerzy, Franciszek Starowieyski, Mieczysław Górowski.
Galeria Plakatu w Krakowie jest jedyną w Polsce galerią specjalizującą się wyłącznie w promocji i sprzedaży polskiego plakatu, miejscem spotkań zarówno artystów, jak i tych wszystkich, których interesuje polski plakat artystyczny. Poza przygotowywaniem wystaw, drukiem katalogów, plakatów i kartek pocztowych z reprodukcjami plakatów, galeria współpracuje przy organizacji i sama organizuje różne tematyczne konkursy na plakat.
Galeria oferuje swoim klientom niemal 2500 tytułów plakatów blisko 200 polskich artystów - grafików, malarzy i projektantów. Znaczącą część oferty stanowi plakat kulturalny - teatralny, filmowy, muzyczny, wystawowy oraz autorski. Znaleźć można również dobry plakat cyrkowy, społeczny, sportowy czy reklamowy.
Wystawa potrwa do 3 września 2016 r.

DSC09381.JPG
DSC09357.JPG
DSC09366.JPG
DSC09390.JPG
DSC09389.JPG
DSC09342.JPG

Komentarze (1)

Boże mój jak miło na to patrzeć. tylko czemu tak mało?