To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Poprawi się sytuacja na rynku pracy?

Poprawi się sytuacja na rynku pracy?

Jeszcze w tym miesiącu Zorka ma zamiar otworzyć nowe hale produkcyjne. - Kolejne zakłady chcą się rozbudowywać i starają się o pozwolenie na budowę – mówi Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Nowe hale Zorki są praktycznie na ukończeniu. Jak się dowiedzieliśmy, być może jeszcze w tym miesiącu nastąpi ich otwarcie. W trakcie budowy jest też nowa spora hala Draexlmaiera. To dobra wiadomość dla tych, którzy pracowali w tej firmie, ale zostali zwolnieni przy okazji redukcji. Wiele osób z tej grupy wciąż nie może znaleźć stałej pracy i liczy na powrót do niemieckiej firmy.

- W ostatnim czasie wiele podmiotów otrzymuje dokumenty zezwalające na budowę – powiedział Hubert Papaj. - To decyzje o pozwoleniu na budowę, decyzje o warunkach zabudowy czy decyzje o ustaleniu lokalizacji. Późną wiosną wnioski złożyły m.in. producent betonu towarowego (przy ul. Cieplickiej), czy „Kubex” – na budowę zespołu obiektów produkcyjno-usługowych przy ul. Spółdzielczej.

Jak mówi, w mieście kilkunastu deweloperów stawia nowe domy mieszkalne. - Zabudowują się kolejne plomby (m.in. u zbiegu ulic 1 Maja i Klonowica), ulic Kochanowskiego i Kraszewskiego – wymienia. Zdaniem Huberta Papaja, wkrótce może dojść do „cenowego przesilenia” na rynku mieszkań. Deweloperzy będą obniżać ceny, byle sprzedać puste mieszkania.

- Wzrost tempa budów i powstawanie nowych obiektów, wytwórczych i innych, oznacza m.in. ruch pieniądza w gospodarce – mówi H. Papaj. – To zawsze jest prognozą poprawy sytuacji, albo przynajmniej umocnienia stabilnego trendu rozwoju.

Sytuacja na rynku pracy w czerwcu poprawiła się w porównaniu z majem tego roku. W maju w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 8145 osób, na koniec czerwca było ich o 265 mniej. To duży skok. Stopa bezrobocia (za maj 2011) w Jeleniej Górze wynosiła 10,2%. To mniej niż na Dolnym Śląsku (12,6%) czy w Polsce (12,2%), ale więcej niż w Jeleniej Górze jeszcze kilka lat temu. Wówczas bezrobocie wynosiło w granicach 7-9%. Nie ma jeszcze obliczonych stóp bezrobocia za czerwiec, ale wszystko wskazuje na to, że w Jeleniej Górze spadnie poniżej 10%. Niestety, wciąż spore utrzymuje się w powiecie jeleniogórskim, za maj wynosi 20,8%.

Komentarze (7)

To jest prywatna inicjatywa. Najpierw trzeba miec jakies zasługi dla regionu, aby moc się nimi chwalić Jak narazie jest tylko marazm...

Nie jest tragicznie lecz mogłoby być lepiej, powoli rynek pracy zaczyna się stabilizować lecz nadal jest to zbyt powolne tempo wzrostu jeżeli popatrzeć na przyrost bezrobotnych z likwidowanych zakładów pracy a wielu z tych produktywnych ludzi znalazło prace sezonowe więc jest to jedynie ukryte bezrobocie.

To proszę iśc sobie pracować na akord do ZORKI w Cieplicach Redaktorku zobaczymy ile wytrzymasz.

265 osobmniej zarejestrowanych, ale urzędnicy napewno nie przyłożyli ręki. Ludzie wyjechali do pracy na saksy.Wróci wrzesień zarejestrują się absolwenci i co wówczaspowie p Papaj.Mieszkania potanieją być może lecz jaki procent ludzi może je kupić, z tak niskimi zarobkami jakie są w Jeleniej Górze? Przecież Jelenia to miasto marazmu i wegetacji.To miasto dla emerytów którzy swoje przepracowali.Dlatego te ścieżki są tak rozrzucone po kawałku dopasowane dla emerytów wszędzie po kawałku.A prawdziwy rowerzysta to dla urzędników balast.Może i chce p. Zawiła coś zmienić ale nie bardzo potrafi.Tak wszędzie po trochę i dlatego nie ma tu nic porządnego.

A czemu nie podaje się w prasie bezrobotnych w liczbach a w procentach nie wszystko co procentowe odzwierciedla liczby prawda ? :D