To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Policja podsumowała rok

Fot. ROB

– Przestępstw jest coraz mniej, ich wykrywalność rośnie – taki obraz rysuje się po podsumowaniu pracy jeleniogórskiej policji w 2012 roku. – To był trudny rok – przyznaje komendant inspektor Zbigniew Ciosmak.

 

– Trudny m.in. z uwagi na sytuację ekonomiczną w kraju, co jest nierozerwalnie związane z przestępczością – mówił komendant policji. Podkreślił, że region jeleniogórski jest specyficzny pod względem pracy, gdyż jest tu dużo turystów.

 

– Trzy priorytety, jakie założyliśmy sobie na rok 2012 to ograniczenie przestępczości i zwiększenie wykrywalności, szybsza reakcja na przestępstwo oraz zwiększenie poczucia bezpieczeństwa – mówi komendant. – Takie same założyliśmy też na ten rok.

 

Jak wyglądają statystyki? Niżej publikujemy pełne sprawozdanie, przygotowane przez rzecznika prasowego podinspektor Edytę Bagrowską.

 

 

W 2012 roku zostały zlikwidowane stanowiska dyżurnych w Komisariatach w Karpaczu i Szklarskiej Porębie. W ten sposób stworzono jeden zespół interwencyjny zarządzany z poziomu dyżurnego Komendy dla całego podległego obszaru, co skróciło czas reakcji na zdarzenie. Intencją przeprowadzonych zmian było zwiększenie ilości służb patrolowych w tych jednostkach, a tym samym skuteczniejsze działanie na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i turystów.

Rok 2012 obfitował w Jeleniej Górze i powiecie w szereg imprez masowych . Tylko na drogach jeleniogórscy policjanci zabezpieczyli 25 imprez, w tym kilka o zasięgu międzynarodowym, takie jak: Bieg Piastów, Wyścig kolarski Tour de Pologne, Wyścig kolarski Bałtyk-Karkonosze Tour, Rajd Karkonoski. Również w 2012 r. po raz pierwszy w Polsce odbyły się na Polanie Jakuszyckiej zawody Pucharu Świata w Narciarstwie Klasycznym z udziałem Justyny Kowalczyk i Marit Bjoergen, które z uwagi na przewidywane zagrożenia – były dla policji szczególnym wyzwaniem. W trakcie wymienionych imprez nie doszło do żadnych negatywnych zdarzeń na szkodę zawodników czy też kibiców. Jednak największym wyzwaniem, dla całej Policji Dolnośląskiej było właściwe zabezpieczenie turnieju piłkarskiego Euro 2012 rozgrywanego w fazie eliminacyjnej we Wrocławiu. W zabezpieczeniu tym miała udział również policja jeleniogórska, w szczególności kierując policjantów do dyspozycji Dowódcy Operacji oraz zabezpieczając przejazdy kibiców polskich i czeskich przez teren powiatu jeleniogórskiego. Ogółem ( poza meczami piłkarskimi) funkcjonariusze zabezpieczyli 39 tego typu imprez masowych o różnym charakterze, w których wzięło udział ponad 50000 uczestników.

Policjanci zrealizowali prawie 19.000 służb patrolowych, zatrzymując na gorącym uczynku przestępstwa 171 sprawców najbardziej dokuczliwych przestępstw pospolitych. Od 2006 roku występuje systematyczny spadek przestępczości. Np. w roku 2006 wszczęto 6320 dochodzeń z czego blisko 4400 dotyczyło przestępstw kryminalnych, a w 2012 r. wszczęto ogółem 4296 postępowań przygotowawczych z czego 3113 miało taki charakter.

W ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych policjanci ustalili 2337 podejrzanych. W stosunku do 1944 osób wnioskowali o objęcie ich aktem oskarżenia, z czego 104 tymczasowo aresztowano.

Statystyki wykazują, iż 615 czynów zabronionych dokonało 286 nieletnich sprawców. Najwięcej w rejonie działania KP I Policji, KP II i KP w Kowarach. Udział nieletnich w ogólnym obrazie przestępczości jest różny dla poszczególnych jednostek i waha się od 17.6% w Szklarskiej Porębie i 12.5% w KP II w Jeleniej Górze do 8.7% w KP I w Jeleniej Górze . Średnio dla całej Komendy wynosi on 10.5%. Działania jeleniogórskich policjantów dotyczące nieletnich sprawców czynów karalnych to tylko część całej problematyki. Głównie koncentrują się na prewencji kryminalnej, edukacji i przeciwdziałaniu zagrożeniom na każdym etapie.

W kategoriach przestępczości kryminalnej najwięcej było kradzieży i włamań, a także oszustw i fałszerstw. Stanowiły one 67% wszystkich zachowań kryminalnych.

Najwięcej przestępstw, biorąc pod uwagę liczby bezwzględne popełniono w:

Przestępczość kryminalna w obszarze całej KMP, to przede wszystkim:

• 978- kradzieży cudzej rzeczy

• 715 -kradzieży z włamaniem

• 97- kradzieży samochodów. Najwięcej pojazdów skradziono w rejonie KP I – 30 i w Karpaczu – 25.

• 84- rozboje i wymuszenia rozbójnicze - wobec 101 tego typu przestępstw jakie miały miejsce w roku poprzednim. Niestety, około 67 % tych przestępstw popełnianych jest przez nieletnich.

• 143 -przestępstwa narkotykowe, które zostały ujawnione wyłącznie dzięki aktywności służb. W 2012 roku między innymi policjanci zabezpieczyli prawie 6 kg marihuany tj około 12 tysięcy porcji o łącznej wartości przekraczającej 200 tysięcy złotych, ponad dwa tysiące porcji amfetaminy o łącznej wartości przekraczającej 35 tysięcy złotych oraz zlikwidowano 5 plantacji konopii indyjskich, dzięki czemu na rynek nie trafiło kolejnych 20 tysięcy porcji marihuany o wartości przekraczającej 350 tysięcy złotych.

Wykrywalność ogólna zamknęła się na poziomie 72.1% Natomiast w zakresie przestępstw kryminalnych wyniosła 63.7% i była wyższa o 3.1%, natomiast wykrywalność w wybranych kategoriach p-stw wyniosła 55.3% i była wyższa o 2.5 %.

Wzrosła skuteczność w kradzieżach - z 44.4% do 50.6%, we włamaniach – z 50.8% do 51.1%, w przestępstwach uszczerbku na zdrowiu – z 83.3 do 91.4%, uszkodzeniach rzeczy – z 47.8 % do 58.1%.

Na tym samym poziomie pozostały wskaźniki w rozbojach, bójkach i pobiciach, przestępstwach przeciwko życiu i zdrowiu. W 2012 r. na naszym terenie doszło do dwóch zabójstw. Do pierwszego z nich doszło w maju na terenie Karpacza. W tym czasie ujawniono w jednym z pustostanów zwłoki brutalnie zamordowanego mężczyzny. Sposób działania sprawcy lub sprawców wskazywał na to , iż znęcali się nad ofiarą, zadając ciosy różnymi narzędziami. Podjęte natychmiast działania operacyjne i procesowe, doprowadziły do wytypowania sprawcy tego zabójstwa oraz umożliwiły zdobycie dowodów potwierdzających jego sprawstwo. Kolejne działania doprowadziły do ustalenia współsprawcy tej zbrodni, przebiegu zdarzenia oraz tymczasowego aresztowania obydwu mężczyzn - mieszkańców Karpacza - podejrzanych o dokonanie tego zabójstwa.

Do kolejnego zabójstwa doszło w sierpniu w Jeleniej Górze, gdzie na balkonie jednego z budynków ujawniono zwłoki kobiety zawinięte w dywan. Jak ustalono, działanie sprawcy nacechowane było brutalnością. W tym przypadku również sprawca i okoliczności zdarzenia były nieznane i dopiero w wyniku prowadzonych czynności operacyjnych policjanci wytypowali sprawcę i zebrali materiał dowodowy umożliwiający postawienie mu zarzutu zabójstwa.

W wybranych ( najbardziej dokuczliwych społecznie) kategoriach przestępstw, skuteczność policji w ściganiu sprawców wzrosła z 52.5% do 53.7%. Policjanci wykryli ogółem 4243 przestępstwa.

Wykrywalność ogólna zamknęła się na poziomie 72.1% Natomiast w zakresie przestępstw kryminalnych wyniosła 63.7% i była wyższa o 3.1%, natomiast wykrywalność w wybranych kategoriach p-stw wyniosła 55.3% i była wyższa o 2.5 %.

Na podstawie materiałów własnych Policji, wszczęto ogółem 304 postępowania przygotowawcze. Wskaźnik ten świadczący o poziomie i efektywności powadzonej pracy operacyjnej - wykazuje stałą tendencję wzrostową. W wyniku prowadzonej pracy operacyjnej podjęto z umorzenia 270 postępowań przygotowawczych.

Wzrosło bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W 2012 roku odnotowano 90 wypadków ,w których śmierć poniosło 6 osób. W 2012 roku, policjanci przeprowadzili blisko 20 tysięcy interwencji, w wyniku których między innymi zatrzymali w policyjnym areszcie 2011 osób tj. o 309 więcej niż w 2011 r. oraz 1020 nietrzeźwych tj. o 156 więcej niż w roku poprzednim.

W 2012 roku policjanci ujawnili 23640 wykroczeń, w tym 15818 z zakresu RD, 2731 przeciwko mieniu (119 i 124 KW), 2120 z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości, 1630 przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, 140 w zakresie art. 87 par.1 i 2 kw, 394 wykroczenia przeciwko urządzeniom użytku publicznego. Sporządzili 1726 wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego oraz nałożyli 17703 grzywny w drodze mandatu karnego – na łączną kwotę 3mln 66tys 846zł

Współpracując z samorządem i partnerami z Koalicji na rzecz bezpieczeństwa, jeleniogórscy policjanci w 2013 r. również będą skutecznie działać na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i turystów odwiedzających nasz region.

rokpol2.jpg
IMG_6575.JPG
IMG_6577.JPG
IMG_6579.JPG
IMG_6581.JPG
IMG_6582.JPG
IMG_6586.JPG
IMG_6592.JPG
IMG_6598.JPG
IMG_6600.JPG
IMG_6603.JPG
IMG_6608.JPG
IMG_6610.JPG
IMG_6612.JPG
IMG_6621.JPG
IMG_6628.JPG
IMG_6633.JPG
IMG_6636.JPG

Komentarze (6)

Policja wystawia mandaty na ponad 3 miliony przez caly rok, a urzad miasta za posrednictwem strazy wiejskiej w przeciagu paru miesiecy ponad 2.
Panstwo strazy miejskiej hahaha.
No tak za cos trzeba pasc brzuszki.

POLICJO GDZIE JEST MOJE CB RADIO???
Wykrywalnosc po .... po miesiacu umorzenie sprawy i w dziubdziuś nastepna.
Ja dziekuje za taka wykrywalnosc przez miesiac kradli na potege i do tej pory nie wiadomo kto a radia jak nie bylo tak nie ma.

Zawsze statystyki wyglądają ładnie gdy podają je sami zainteresowani .Sami dokładnie wiedzą jak można je zmanipulować. Już na etapie przyjmowania zgłoszenia można uprzejmie olać klienta , odstraszyć go żądając danych lub stwierdzić że aktualnie brak wolnego patrolu.Najlepszym dowodem na dbanie o dobre statystyki to BRAK REAKCJI policjantów na wykroczenia popełniane w ich obecności( to prawdziwa sztuka-lub specjalne szkolenie " Widzę co chcę"). I tak właśnie poprawiane są statystyki(bierzemy tylko te sprawy,które trzeba i te które nas nie zmęczą) a potem premie ,awanse ...

W policji, jak i w innych zawodach, najważniejszy jest wizerunek na pokaz, dobre statystyki, dobre słupki, zwykli szeregowi policjanci są przeciążeni pracą, ale "miodzio" spijają ich komendanci i "plecaki"-nieroby...

kiedy wreszcie policja będzie dla społeczeństwa, a nie dla (przede wszystkim)dla ładnej statystyki, ładnych słupków i poklepywania się na spotkaniach pokazówkach, szeregowi policjanci przeciążeni obowiązkami, tam też wakaty, ale przy 'korytkach" tłoczno....i robią tylko wrażenie okrutnie zapracowanych, cóż nie każdy może być plecakiem...

a ten dzieciaczek na zdjęciu nr 9 to co on tam robi???? Przeciez to pi......

ilu ujawniono alimenciarzy i kolarzy? Jaki to miało wpływ na statystyki wykrywalności?