To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Orkiestra zagra, ale nie z taką pompą, jak wcześniej

Orkiestra zagra, ale nie z taką pompą, jak wcześniej

Wyjątkowo skromnie zapowiada się tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jeleniej Górze, który odbędzie się w niedzielę 15 stycznia. Powód? Brak pieniędzy na organizację imprez.

W Jeleniej Górze nie będzie sceny na Placu Ratuszowym, jak w poprzednich latach. Nie wystąpią też gwiazdy z tzw. wysokiej półki. W plenerze odbędzie się piknik rodzinny, za to program estradowy został mocno ograniczony. Występy przeniesiono do sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury przy ul. Bankowej, licytacje będą prowadzone na scenie w galerii Nowy Rynek. W foyer JCK będą odbywały się warsztaty muzyczne, artystyczne i pierwszej pomocy. Na Placu Ratuszowym zostanie wystawiony podest, na którym będzie przeprowadzona główna licytacja (od godziny 19.00). Zgromadzeni mieszkańcy obejrzą światełko do nieba, które rozbłyśnie o godzinie 20.00.

– Nie ma pieniędzy. W ogóle na wszystkie nasze tegoroczne imprezy mamy w budżecie o 30 tysięcy złotych mniej, niż przed rokiem – tłumaczy Jarosław Gromadzki, dyrektor Jeleniogórskiego Centrum Kultury, pytany o skromny program.
A może „kurczenie się” orkiestry to efekt trwającej od kilku lat nagonki niektórych mediów i środowisk ultraprawicowych? J. Gromadzki odcina się od takiej tezy. – Na gwiazdę dużego formatu nie stać nas było od kilku lat. W tym roku impreza będzie pod dachem, ale zaproponowaliśmy formułę, która może przyciągnąć nie mniejszą liczbę osób, niż w poprzednich latach – argumentuje.
Nie było natomiast problemów z zebraniem odpowiedniej liczby wolontariuszy. W obu jeleniogórskich sztabach (Allternatywa i ZHP) zarejestrowanych jest około 350 osób.
Co w programie? W Klubie Kwadrat Jeleniogórskiego Centrum Kultury (ul. Bankowa 28) wystąpią (od godz. 13.00, co godzinę) zespoły: Trapeed, BulletRaid, Ziemia Zakazana. Od godz. 16.00 rozpoczną się występy na głównej sali. W programie występ zespołu tanecznego Szkoła Tańca No Name Dance Studio (od godz. 16.10), Tierra Flamenca (godz. 16.30), zespół wokalny MDK w Jeleniej Górze (godz. 16.50), Perfectum wraz z tenorem Jerzym Rynkiewiczem (godz. 17.15), Jacek Szreniawa (godz. 17.45), Zespół BOW (godz. 18.20). W ramach finału WOŚP na Placu Ratuszowym będzie podejmowana próba gitarowego bicia rekordu Jeleniej Góry (od godz. 15.00).
Szereg mniejszych przedsięwzięć podejmowanych jest w powiecie jeleniogórskim. Jak co roku, imprezy związane z orkiestra odbędą się w Janowicach Wielkich, Mysłakowicach czy Kowarach. Do akcji przyłącza się Stowarzyszenie Bieg Piastów, organizując narciarski „Bieg dla WOŚP”. Uczestnicy biegną na dystansie 7 km, dzieci – 100 metrów. Początek o godz. 11.00. Wpisowe (minimum 20 złotych) zostanie przekazane na konto orkiestry. Ciekawie zapowiada się finał w Schronisku PTTK „Samotnia”. W praktyce będzie to trzydniowa impreza, zainaugurowana piątkowym (13 stycznia) koncertem Wolnej Grupy Bukowina. W sobotę i w niedzielę zaplanowano m.in. prelekcje i spotkania ze znanymi fotografami National Geographic.
Jakie wydarzenia zaplanowano na finał WOŚP w miastach byłego jeleniogórskiego? Szerzej o tym piszemy w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich”.

Komentarze (30)

dobra "qurva" zmiana!!! powoli czarni zaszczuja wosp.

Przecież pieniądze na JCK daje PO-wski Zawiła, a nie żadni czarni, ani PiS. Nieźle masz mózg wyprany. Nie pamiętasz już jak Zawiła chciał likwidować MDK? To ta sama gałąź budżetu.

Gdybyś był zorientowany w temacie to byś wiedział, że MDK to placówka oświatowa, a JCK to placówka kultury. Każda z niech jest finansowana z innych "gałęzi" budżetu! Ciekawe jak się utrzyma "szkoła" MDK przy obecnych zmianach w oświacie!?!

Chodziło mi o gałąź w sensie ideologicznym, a nie pod co to podlega formalnie, bo nie ma to dla mnie kompletnie znaczenia. Nazwałbym to szeroko - obiekty mające wpływ na rozwój intelektualny i fizyczny młodzieży i dzieci. Zaliczyłbym do tego szkoły, domy kultury, boiska, place zabaw, teatry, filharmonie itp. W odróżnieniu od usług, handlu, rozrywki, przemysłu itd.

Widzę, że pije Pan też do zmian w oświacie i powątpiewa w możliwość dalszego funkcjonowania MDK w tym "nowym" ustroju. A czy przypadkiem nie jest to powrót do tego co już było? Przecież MDK działało bardzo dobrze, zanim powstały gimnazja. Dlaczego więc tym razem likwidacja gimnazjów i powrót do starego systemu miałby zaszkodzić? Ale akurat nie dziwi mnie zupełnie antypisowska retoryka z ust byłego miejskiego polityka, związanego z wszystkimi tymi osobami, które dziś nazywane są powszechnie "komunistami". Nie byłby Pan sobą, gdyby nie wtrącił Pan swoich sympatii politycznych w wypowiedź, Panie Kazimierzu P.

Widzę że jeden z anonimów wpisuje się w retorykę obrzucania inwektywami tych którzy nigdy nie byli "komunistami", którzy uczestniczyli w tworzeniu prawdziwego ruchu społecznego czyli pierwszej Solidarności, którzy w czasie stanu wojennego nie oddali się "władzy". Czyżby Anonimousse był dawnym kolegą pana Piotrowicza!?!? Ja w myśl zasady iż "prawdziwa cnota krytyk się nie boi" nie ukrywam się za nic nie mówiącymi nickami, czego wszystkim życzę. Miłej nocy!

Wiem, że Pana bardzo ciekawi kim jestem, ale nie dowie się Pan niestety. Nie jestem politykiem i nigdy nie byłem - tu Pana uspokoję.

Szkoda, że nie zauważył Pan, że nie nazwałem Pana komunistą, a jedynie stwierdziłem, że z takimi ludźmi się Pan zadawał. Odpowiada Pan za wszystkich swoich znajomych? Chyba nie. No ale cóż, ja Pana czytać ze zrozumieniem nie uczyłem, więc nie mogę egzekwować tego od Pana.

Dyskusje ze mną są z góry skazane na klęskę! Kłania się krótkie powiedzenie o sprowadzeniu do swojego poziomu i pokonaniu doświadczeniem!

Ja naprawdę mam w nosie kim jesteś! Ja lubię potykać się z godnymi przeciwnikami, nie tchórzami! Nie musisz się objawiać bo nie chcę się nagle dowiedzieć, że np. ktoś znajomy okazał się zbyt strachliwy, aby z otwartą przyłbicą walczyć na argumenty! Dlatego też nie chciałem wiedzieć w IPN kto i czy na mnie donosił! Po co psuć obraz bliskich... Tkwij w swym zakłamaniu!

Niech sobie dalej grają na pompie Owsiaka , on to uwielbia.

"Z miłości do Owsiaka wyleczył mnie dwadzieścia parę lat temu dziennikarz Telewizji Kraków. Nazwiska nie wymienię, bo mógłby mieć kłopoty – może wciąż pracuje w TVP, a rzecznik tej instytucji bardzo jest zaangażowany.
Kiedy zachwycałem się społecznym ruchem, wspólnotą, miłością, zebraną kwotą, popatrzył na mnie i zapytał:
–A ty myślisz, że ile kosztuje zorganizowanie tych imprez.
–Nic – naiwnie odpowiedziałem – wszyscy robią to charytatywnie.
–Myślisz, że ja, operator, dźwiękowiec, oświetleniowiec, kierowca, cały dzień zapierdalaliśmy za darmo?
–No, chyba nie.
–Zapłaciła nam za to TVP. A myślisz, że ilu takich jak my zapier... po całej Polsce? Ile kosztowało paliwo telewizyjnych samochodów? Ile transmisje? Ile kosztowały te wszystkie koncerty i imprezy? Muzycy być może kasy nie brali, ale techniczni? Ile prąd kosztował?
Kasa zebrana do puszek raczej nie byłaby w stanie tego wszystkiego pokryć.
Państwo Polskie funduje swoim obywatelom imprezę, dzięki której mogą się lepiej poczuć.
Nie chciało mi się o tym wtedy myśleć, bo po wrzuceniu pięciu tysięcy złotych czułem się członkiem wspólnoty fajnych ludzi. Ale z czasem wątpliwości się pojawiły.
Jaki pożytek miały mieć biedne chore dzieci z tego, że LOT dostarczał Owsiakowi samolot, którym latał po całej Polsce? Czy za kasę, która poszła na paliwo nie można było kupić czegoś konkretnego? Owsiak w śmigłowcu. Owsiak na czołgu. Owsiak z policyjną asystą. Owsiak z eskortą myśliwców. Autorzy „South Park” mieliby używanie.
Kiedy indziej u znajomego lekarza. Na całym oddziale, na każdym prawie urządzeniu serduszka Orkiestry. Pytam:
–To wszystko od Orkiestry?
–Nie
–A co?
–Nic
–Jak to?
–Chcieli nam dać (nie pamiętam co), ale już mamy i drugiego nie potrzebujemy
–To skąd te serduszka?
–Jak byli, to ponaklejali.
No i trzecia scenka. Ze dwa lata temu BMW (chwała mu za to) zaprosiła kilkunastu dziennikarzy na kurs pierwszej pomocy. Kurs odbywał się o ośrodku szkoleniowym WOŚP „Szadowo Młyn”. Szkolenie było naprawdę niezłe. Wiem jaką piosenkę mam nucić podczas resuscytacji.
W ośrodku zewsząd wysypywały się różne dary dla orkiestry. Przed wejściem stała armata. Niestety pomalowana na żółto. Zawsze chciałem mieć armatę. Ale zastanowiła mnie jedna rzecz. Czy jeżeli ktoś daje armatę „na Orkiestrę” to chodzi mu o to, że by Orkiestra ją sprzedała, a uzyskane pieniądze przekazała „na dzieciaki”, czy żeby ozdabiała młyn w Szadowie?
To interesujące, że wśród moich znajomych najgłośniej bronią Owsiaka ci, którym najbardziej przeszkadza religia. Najwyraźniej człowiek bez wiary czuje się pusty i musi tę pustkę czymś sobie wypełnić. Na przykład wiarą w niepokalanie Jerzego Owsiaka."

Co roku powtarzasz te przypowieści. Szkoda, że to tylko wyjątki, potwierdzające regułę. Nie chce mi się znowu tłumaczyć, bo i tak hejter zostanie hejterem.

Tutaj masz coś o tym swoim bogu:
youtube.com/watch?v=CMZTRaa_RJo

Lubisz jak cię kontrolują, twój wybór.

Panie Gromadzki sa sponsorzy,wielbiciele Wielkiej Orkiestry,trzeba tylko chciec a nie czekac az miasto da jak nie da to nie ma.
Pan jest na takim stanowisku ze Pan musi umiec zdobywac srodki na takie projekty jesli Pan nie potrafi to niech Pan wraca do ODK.

Co się z Wami ludzie dzieje? Żeby tak opluwać Owsiaka, przecież On to robi dla Was, Waszych dzieci i dziadków! Jak Wam to nie odpowiada, to NIE płaćcie, nikt Wam tacy pod twarz nie podtyka z wymownym spojrzeniem! Zastanawiam się, jak można Polakom łatwo namieszać w głowach poprzez "jedynie słuszne media".

Lepiej wierzyc w WOŚP i Owsiaka, gdyż efekty ich działań widać w szpitalach (i nie tylko), jest masa dzieciaków którym dzięki sprzętowi z serduszkiem uratowano życie i zdrowie, niż wierzyć w bzdety o niepokalanym poczęciu którego prawdziwości NIGDY nie sprawdzicie - w tym czy innym życiu o ile takie inne życie jest. Przy czym nakłady materialne na WOŚP procentują wszystkim (Twojemu dziecku, dzieciakom sąsiada czy znajomych lub znajdziesz ich na Fb i zdziwisz się ile ich jest!) natomiast nakłady na bajania o niepokalanym napoczęciu służą tylko czarnym oligarchom. Gdyby oni mieli serce, to wsparliby taką akcję jako dobro WSPÓLNE, lecz skoro ......... to jest jak jest.

a ja właśnie w tym roku dam na WOŚP dużo więcej niż zwykle.
na pohybel czarnej mafii, katabasom-pedofilom!
płaćcie podatki, tak jak wszyscy Polacy, czarne szuje!

zamiast 2 zł 5 zł

Ani Grosika dla Owsika

Można lubić, można nie lubić. Nie wiem tylko jaki cel mają nawoływacze, którzy krzyczą, żeby nie dawać. Każdy daje swoje pieniądze, nie wspólne. Nie stracicie na tym, ani nie zyskacie, gdy ktoś da lub nie, więc o co raban. Nie chcesz, to nie dawaj, ale do mojego portfela nie zaglądaj. Sam zdecyduję, czy dam datek, czy nie oraz komu dam i nie będę tego ogłaszał publicznie, bo to moja sprawa.

Chciałbym zobaczyć mocno wierzącego, kościółkowego dziadzia, babcię lub rodzica, którzy odwiedzając wnusia lub własne dziecko w szpitalu i widząc je podłaczone do aparatury z czerwonym serduszkiem zaprotestują głosno i zażadają odłączenia z powodu poglądów. No pokazać mi takiego odważnego !! Który cwaniak podpisze taki papier " Ja ..imie/nazwisko/pokrewieństwo z pacjentem o imieniu i nazwisku NIE POZWALAM na ratowanie jego zdrowia/życia za pomoca aparatury z czerwonym serduszkiem WOŚP."
Czekam na fotkę w necie. Nagroda Darwina gwarantowana.

jenot, pomaganie samo w sobie nie jest złe. Chcesz pomagać, pomagasz, nie chcesz, nie robisz tego. Najlepiej jak sam znajdziesz potrzebujących i pomożesz im bezpośrednio, bez kosztów pośrednich. Długo szukać nie będziesz, gwarantuję. Problem w całym tym pomaganiu jest w tworzeniu sztucznej otoczki, marketingu, wręcz mitu... Nie wiem czy wiesz ale na sprzęt zakupiony z WOŚP jak i normalnie z NFZtu, poczekasz dokładnie tyle samo. Problemem jest funkcjonowanie służby zdrowia jako takiej, a nie sam fakt pochodzenia sprzętu z takiego czy innego źródła. Jedni wierzą w WOŚP, inni w Caritas, jeszcze inni w inne źródła. Tak w ogóle, jeśli już przeklejasz te "nie za mądre" teksty o rezygnacji z leczenia itp... to dla Twojej informacji sprzęt kupiony za pieniądze zebrane w WOŚP jest tylko ułamkiem procenta całych zakupów sprzętu na potrzeby służby zdrowia. Tak coś poniżej 1% i to zdrowo... Tak, czy siak, oby zdrowie nam dopisywało, bo jak przyjdzie nam z tego sprzętu skorzystać to obyśmy doczekali w całości do momentu badań czy leczenia itp. Bo inaczej to nic nie pomoże. Zdrówka!

tgez moge sie dorzucic do tej nagrody

Fajna kulturalna impreza. Wspomogę jak nigdy. A złym ludziom polecam kolejną edycję męczennicy smoleńskiej w 3D.

Oj zapłaczą się Mrówka Cała z Melonem, chude lata nadeszli....

Rząd okrada podatników ale ja na Owsiaka nie poskąpią.

Najwięcej płaczą żebraki z dobrej zmiany, bo dalej mają wielkie g...

P. Owsiak sam sobie winien nie powinien angażować sie politycznie Jezeli to ma być ruch oddolny i czysto społeczny to takim powinien zostać.Pełna przejrzystośc finansowania i transparentnosć .Słusznie ktoś wcześniej zauważył ze organizacja wielkich scen,transmisje telewizyjne,koncerty ,światełka do nieba itp nie sa za darmo.Płaca najczęściej samorzady.Podliczyć te koszty okaże sie ze gdyby ta kasa poszła bezposrednio bez posrednictwa fundacji to bedzie niewiele mniej niz z wielkiej narodowej zbiórki .A o takim bilansie cisza.

Do kolo To idż chłopie w środku tygodnia na miasto i powiedz ludziom że zbierasz na orkiestrę.Na pewno dostaniesz... ale po ryju.Bez odpowiedniej atmosfery nie nazbierasz nawet na fajki.Pozdrowienia