To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Ogromne zainteresowanie Nefrotestem w Lubaniu

Ogromne zainteresowanie Nefrotestem w Lubaniu

Około sześciuset mieszkańców Lubania zbadało dziś krew pod kątem chorób nerek w ramach ogólnopolskiej kampanii NEFROTEST. Celem akcji przeprowadzonej w Międzynarodowym Centrum Dializ (Grupa Fresenius) przy lubańskim szpitalu, było zwrócenie uwagi mieszkańców na ten niezmiernie istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu narząd.

Laboratorium będzie oznaczać w pobranych próbkach poziom kreatyniny z eGFR. Oba wskaźniki pomagają ocenić skuteczność oczyszczania organizmu z toksyn przez nerki – czyli stopień sprawności tego narządu.

Organizatorzy akcji rejestrowali chętnych przez dwa dni. Na bezpłatne badania zgłosiło się ponad 550 osób. Dzisiejsza akcja to jednak nie jedyna okazja do zbadania nerek. Lubań jest bowiem pierwszym miastem, w którym organizatorzy – Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Międzynarodowe Centrum Dializ (Grupa Fresenius) – rozszerzyli akcję NEFROTEST o współpracę z lekarzami pierwszego kontaktu.
- Do tej pory, prosząc o osobistą rejestrację na badania, oddawaliśmy inicjatywę mieszkańcom każdego z regionów, do których przyjeżdżaliśmy z NEFROTESTEM. W Lubaniu postanowiliśmy zaangażować w akcję także lekarzy rodzinnych, którzy są niezmiernie ważnym ogniwem w procesach diagnostyki i zapobiegania przewlekłej chorobie nerek. Każdy z nich otrzyma od nas skierowania na bezpłatne badania moczu i krwi, które będzie mógł przekazać swoim pacjentom. Dzięki lekarzom rodzinnym badaniami diagnostycznymi obejmiemy dodatkowych kilkuset pacjentów,  dokładnie wybranych i zakwalifikowanych przez fachowców. W sumie lubański NEFROTEST obejmie ponad tysiąc osób - mówi Jerzy Bogucki, dyrektor Międzynarodowego Centrum Dializ (Grupa Fresenius) w Lubaniu.

Celem kampanii Nefrotest jest szerzenie wśród Polaków wiedzy na temat chorób dróg moczowych, w tym szczególnie przewlekłej choroby nerek oraz promocja profilaktyki chorób tego narządu. Lubań jest dziewiątym miastem, w którym Nefron wraz z regionalnym partnerem prowadzi bezpłatne badania krwi. W poprzednich (w Świebodzinie, Zgierzu, Wodzisławiu Śląskim, Ostródzie, Legnicy, Białymstoku, Pszczynie i Płońsku) krew zbadało niemal sześć tysięcy osób. Wyniki około dziesięciu procent badanych były niezgodne z normami. Wszyscy, którzy wymagali szczegółowych konsultacji, zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

 Poważne zaburzenia funkcjonowania nerek mają negatywny wpływ na cały organizm. Powodują m.in. problemy z krążeniem i sercem. Bardzo niebezpieczne jest to, że „nerki nie bolą” - choroby tego narządu bardzo długo przebiegają bezobjawowo.
- Wykrycie chorób nerek na wczesnym etapie gwarantuje wysoką skuteczność leczenia. Postawienie diagnozy w odpowiednim momencie wymaga jednak dodatkowych badań, m.in. krwi lub moczu. Gdy pojawiają się wyraźne dolegliwości, z reguły jest już za późno. Uszkodzenia są tak duże, że pacjent najczęściej trafia na dializy – dodaje doktor Jerzy Bogucki.
W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma około 4 milionów osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia (szczególnie po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą), osoby mające w rodzinie chorych na nerki i po ukończeniu 65 roku życia.

Kampanię NEFROTEST w Lubaniu organizują Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Międzynarodowe Centrum Dializ w Lubaniu (Grupa Fresenius

IMG_9119.JPG
IMG_9130.JPG
IMG_9138.JPG
IMG_9145.JPG
IMG_9149.JPG
IMG_9155.JPG
IMG_9164.JPG
IMG_9170.JPG
IMG_9173.JPG
IMG_9186.JPG
IMG_9203.JPG
IMG_9224.JPG

Komentarze (1)

Bardzo udana i pożyteczna społecznie inicjatywa! Gratulacje dla dzielnych Pań pielęgniarek. Pozdrawiam.