To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Od stu lat w poprzek Bobru

Od stu lat w poprzek Bobru

Choć jest zabytkiem techniki, to jak na stulatkę sprawuje się wyśmienicie. Zapora na Bobrze w Pilchowicach wybudowana jako jeden z kilku obiektów hydrotechnicznych po wielkiej powodzi z końca XIX-wieku, jest elementem systemu ochrony przeciwpowodziowej, a elektrownia przy niej zlokalizowana – wytwórcą „czystej” energii.

W najbliższy weekend warto się tam wybrać. Nie zabraknie jubileuszowych atrakcji oraz możliwości zwiedzenia zapory i elektrowni.

Obchody stulecia budowy zapory rozpoczną się w piątek (17 sierpnia) otwarciem wystawy poświęconej historii obiektu oraz konferencją naukową. Organizatorzy zapraszają od godziny 10 do Pałacu Książęcego we Wleniu. W tym dniu, po południu, przewidziane są wycieczki piesze i rowerowe nad zaporę z Lwówka, Wlenia i Jeleniej Góry.

W sobotę zaplanowano regaty żeglarskie na Jeziorze Pilchowickim, a o godzinie 14 uroczysty korowód historyczny koroną zapory. Od godziny 15 będzie trwał przy zaporze piknik. Do godziny 17 będzie można zwiedzać obiekt i elektrownię a także przepłynąć się stateczkiem po jeziorze, czy pontonem po Bobrze poniżej zapory.

W niedzielę od godziny 9 w Pałacu Książęcym będzie trwał festyn, a o 10 w Nielestnie będzie zorganizowany spływ kajakowy Bobrem do Lwówka Śląskiego. Szczegóły programu święta na 100latzapory.pl oraz powiatlwowecki.pl

Komentarze (11)

Piękne miejsce. Szpecą jedynie kretyńskie tabliczki umocowane kilka lat temu przy datach rozpoczęcia i zakończenia budowy. Najwyraźniej uznano, że niemiecki napis "1904-1912" będzie zbyt trudny do ogarnięcia przez Polaków...

W minioną niedzielę byłem i zwiedziłem wszystko od strony wody i drogą lądową. Prawda jest taka, że zapora się sypie. Szpecą ją sypiące się tynki i zwisająca przegnita stalowa obejma. Pozostałe obejmy też ne są w najlepsyzm stanie, a na środku są widoczne pęknięcia (na ile groźne?). Te napisy 1904 - 1912 i podmieniona tablica to szczyt tandety, którą oglądją turyści z całej europy. Droga okalająca zaporę - prowadząca do Pokrzywnika (szumnie oznakowana jako szlak rowerowy)od lat jest tak samo dziurawa i porośnieta chaszczami, które zasłaniają przepiękną panoramę na sam zbiornik i góry. Z kolei most kolejowy również nie wygląda najlepiej i dodając do niego zapuszczony i zaniedbany budynek byłego dworca (przystanku) kolejowego oraz zabudowania po byłej restauracji i hotelu daje nam ogólnie bardzo smutny obraz.
Pozostaje więc pytanie co tu świętować? Czyba to że tak profesjonalnie możemy wszystko spieprzyć...

Polacy swojego nie uszanują, co dopiero dobra po kimś pozostawione. Niestety kraj z akt dewastacji jest wyjątkowo znany. Co po wojnie Niemcy nie wywieźli, Ruscy nie ograbili to Polacy zdewastują.

historia jest historia. szkoda, ze na "sile" - mamy w tym talent, zmieniamy jej oblicze. mnie brakuje starych pomnikow i nazw starych ulic - tak bylo.
zostawiajmy po sobie dorobek, nie przekrecajmy biegu....

Gdzie można znależć program tej konferencji naukowej?Kto tam wystąpi?

program CI juz nic nie da ale tak było tam:

http://beta.jelenia.pl/Uroczystosci_na_Zaporze_za_nami_n868.html