To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Obwodnica Maciejowej coraz bardziej realna

Jerzy Łużniak i Jerzy Bigus analizują przebieg obwodnicy Maciejowej.

Miasto wybrało już projekt budowy obwodnicy Maciejowej. Jest też zagwarantowane finansowanie tej inwestycji. – Droga powinna być gotowa w 2018 roku – przewiduje zastępca prezydenta Jerzy Łużniak.

Wczoraj miasto uzyskało zgodę komisji rozwoju rady miejskiej na zamianę gruntów i może przystąpić do dalszych prac nad budową obwodnicy. Jest już wybrany projekt. Nowa droga będzie zaczynała się przy węźle grabarowskim, prowadziła po terenie pomiędzy obecną ulicą Wrocławską a Wojanowem. Będzie wpinała się do drogi krajowej nr 3 tuż przed Radomierzem.
Obwodnica ma mieć długość około 5,3 km. – Będzie to droga kategorii głównej przyśpieszonej, jednopasmowa, z pasami do wyprzedzania, które zostaną wykonane na długości od 1,2 do 1,4 km, zarówno od strony Jeleniej Góry, jak i od strony Wrocławia – mówi Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. – Prędkość projektowa to 90 km/h. Ona będzie zmniejszała się w miarę zbliżania się do skrzyżowań. Po drodze będą cztery skrzyżowania, dwa z ruchem okrężnym (ronda). Po drodze będą dwa mosty jak i przepust pod drogą. Będzie tam prowadziła droga pożarowa do terenów nadleśnictwa.
Szacuje się, że budowa drogi będzie kosztowała ponad 40 milionów złotych. Jak mówi zastępca prezydenta Jerzy Łużniak, finansowanie jest zapewnione w ramach ZIT-u Aglomeracji Jeleniogórskiej. – Będzie to dofinansowanie w wysokości 85 procent wartości inwestycji – mówi. Trzeba będzie zlecić wykonanie projektu, wyłonić wykonawcę inwestycji. Droga przebiega częściowo po gruntach prywatnych. Miasto proponuje właścicielom zamianę gruntów bądź odkupienie ich. J. Łużniak szacuje, że droga będzie gotowa w 2018 roku. – Ułatwi ona przyjazd turystom do Jeleniej Góry – przyznaje.
Pytanie, czy nie lepiej wybudować od razu drogę dwupasmową? – Proszę zauważyć, że droga w kierunku Bolkowa, droga krajowa nr 3, też jest jednopasmowa i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie przewiduje poszerzenia jej – przyznał J. Bigus. – Wydaje mi się, że droga jednopasmowa, z pasami do wyprzedzania, jest znakomitym rozwiązaniem i powinna wystarczyć.
 

Komentarze (64)

,,Powinna wystarczyć" w Chinach budują od razu 6 pasm nawet jak nikt nie mieszka na danym obszarze - i to jest myślenie przyszłościowe. U nas ,,JAKOŚ TO BĘDZIE" bierze górę - zawsze. Aut przybywa z roku na rok. Ale u nas lepiej zrobić trzy razy źle niż raz dobrze

Dokladnie tak,
Z drugiej strony po co tam te ronda.
Jak ktoś chce do Maciejowej to jedzie starą droga DK3 a jak do Jeleniej Góry i dalej to obwodnicą.
Po co spowalniać dodatkowo ruch i w przyszłości generować korki.
A do 2018 to by zajęli się tymi studzienkami w Maciejowej. Przecież to jest jakaś paranoja, co 50 metrów zapadająca się studzienka.

Bo to się nazywa proekologiczne myślenie Zawiły. Na drodze ograniczenie do 90, a za chwilę rondo. Samochód będzie więc jechał szybko, zwalniał do 30 przed rondem, rozpędzał się, znowu zwalniał przed drugim rondem i znowu się rozpędzał. Paliwa pójdzie więcej, spalin więcej, a później Zawiła będzie kombinował skąd duże zanieczyszczenie powietrza i zwali winę na "elki" z WORDu, tak jak ostatnio. Śmieszny klaun na ważnym stanowisku. Żałosne. Nikt w tym mieście nie wie jakie korzyści daje płynność ruchu. Jak dzieci we mgle, które dostały jakieś nowe zabawki i uczą się je obsługiwać.

najpierw anoni-misiu popatrz na projekt (jak nie jesteś całkiem ślepym klaunem to zobaczysz, w którym miejscu mają być te ew. ronda) - dopiero potem się podniecaj, onanizuj i wygłaszaj bzdety jaki to ja "mondry".

A Ty mistrzuniu spójrz co Twój idol Zawiła wypisywał na swojej stronie zmieniamyjeleniagore[kropka]pl w listopadzie 2014.

"Planowana obwodnica Maciejowej to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed Jelenią Górą. Dwupasmowa droga od węzła Grabarów do granicy miasta ma mieć 6 kilometrów długości – 4 zjazdy – planowany budowy koszt: 45 milionów złotych – czas realizacji: 2 sezony budowlane."

Dwupasmówka miała kosztować 45 milionów, a zrobią jednopasmówkę za 40. Brawo geniusze. Już nie wspomnę o niespełnionych obietnicach.

Skoro droga jest w ciągu drogi krajowej, to dlaczego buduje się ją za pieniądze Aglomeracji Jeleniogórskiej? Tę drogę powinna budować GDDKiA, konkretnie GDDKiA Oddział Wrocław. Znowu Jelenia Góra musi budować za własne pieniądze coś, czego finansowanie leży w gestii Wrocławia, bo Wrocław zajęty jest budowaniem własnych obwodnic za pieniądze całego województwa (vide 50 mln, które ukradł Dutkiewicz i do tej pory nie oddał) i nie ma pieniędzy na inwestycje na Dolnym Śląsku. Jelenia Góra buduje za własne pieniądze drogę, żeby "turyści" z Wrocławia mogli do nas jeździć. Idiotyzm do kwadratu!

lepiej nich budują drogi , niz głupawe fontanny po milionie złotych

Wolę żeby nasze pieniądze szły na podnoszenie estetyki miasta (czego elementem jest fontanna) niż na wyręczanie instytucji z Wrocławia w budowie dróg (które i tak się nam należą jak psu kość).

Nie potrafię zrozumieć czemu GDDKiA nie przewiduje poszerzania tej drogi do dwujezdniowej. OK - zgodzę się, że droga ekspresowa to byłoby za dużo, ale dwujezdniowa do Bolkowa jak najbardziej. To co oni w takim razie przewidują? Nic z tą drogą nie robić? Mam nadzieję, że chociaż porządną obwodnicę Kaczorowa zbudują. Fajnie gdyby nj24 opublikowało ten projekt - przynajmniej ronda. Wiadomo, że są ronda takie jak koło Galerii Sudeckiej, przy których trzeba zwolnić to 30km/h, ale można zrobić bardziej rozsądne rondo, przez które można przejechać nieco szybciej. Dobrze zaprojektowane rondo może być fajnym rozwiązaniem gdy brakuje kasy na skrzyżowania dwupoziomowe. Prosiłbym nj24 o obszerny artykuł na temat planów GDDKiA wobec drogi z Jelonki do Wrocka. To jest ważna droga dla regionu.

Na zdjęciu do artykułu na stronie głównej nj24 widać fragment projektu z rondem. To zwykłe ciasne rondo, coś w stylu jak na Zgorzeleckiej. Ronda ogólnie są trudne do puszczenia przez nie ruchu szybko. Ich założeniem jest spowolnienie ruchu. Nie chodzi tylko o wyprofilowanie łuku. Poruszający się po rondzie ma pierwszeństwo, więc nie możesz wjechać na rondo na pełnym gazie, bo może się okazać, że będziesz musiał ustąpić pierwszeństwa. Zwolnienie do 30 jest praktycznie zawsze konieczne, chyba, że na kilometr widać, że nie ma nikogo na rondzie, ani w pobliżu.

Już nie widać. Usunęli i zastąpili zdjęciem lotniczym. Dobrze wiedzieć, że ktoś czyta komentarze. Szkoda tylko, że tuszuje, zamiast się tłumaczyć.

w chinach buduje się też miasta widma na kilkaset tys. mieszkańców, w których nikt nie mieszka. Jedź do Chin trolu.

na szczescie nie jestesmy w chinach i wzrost zaludnienia raczej nam nie grozi, co nie zmienia faktu ze lepiej by bylo dokonczyc obwodnice jeleniej lub wybudowac wiadukt kolo castoramy zamiast tej drogi,

"Wydaje mi się", "powinna wystarczyć".

Źle się Panu wydaje, panie Bigus. Główny kierunek tranzytowy z miasta zostanie ściśnięty jednopasmówką z dwoma rondami za 40 milionów. Po prostu genialne trwonienie kasy. Wystarczy spojrzeć co się teraz dzieje przed Radomierzem. Sznury samochodów, wyprzedzanie na trzeciego bez widoczności itp. Robicie kolejnego kandydata do miana najniebezpieczniejszej drogi w regionie. Tylko dwupasmówka z pasem zieleni wpięta w Konstytucji 3 Maja i al.Solidarności ma sens. Jeżeli tego zabraknie, to możemy też od razu zrobić zwężenia na wspomnianych ulicach, bo taka ich szerokość jest zbyteczna. g****e tłumaczenie, że nie planuje się poszerzania drogi do Bolkowa. Jak odwalicie taką fuszerę, to już na pewno się nie będzie planowało, bo nie będzie to miało sensu. Zamiast zrobić porządnie i walczyć u góry o poszerzenie dalej, to Wy co? Jajco. Nie wspomnę już o tym, że najpierw miała być robiona droga zaczęta przez Obrębalskiego, która by odkorkowała Wojska Polskiego i wyprowadziła ciężarówki z centrum. Nie robicie jej chyba tylko dlatego, że zaczął ją wasz polityczny przeciwnik. Była już gotowa dokumentacja i wizualizacje, a za waszej kadencji wszystko się zmarnuje, partacze. Za 40 milionów doszlibyście z nową drogą do Wolności, a może i do końca. Po drodze nie ma żadnych mostów przez rzeki, jest tylko jeden tunel do zrobienia. Ale cóż, wolicie robić Maciejową i to na dodatek ją schrzanić. Powodzenia. Prędzej Czesi przebiją tunel pod Śnieżką, niż Zawiła wykona jakąś sensowną inwestycję. Drogę przez strefę ekonomiczną też Bigus oceniał, że wystarczy. Pojedźcie tam sobie w jakiś dzień i sprawdźcie jak wystarcza. Wiecznie zakorkowana, bez miejsca dla ciężarówek z naczepami, które tam stoją i czekają na wjazd do zakładów. Sajgon, a jeszcze chcecie strefę rozbudować. Najchętniej bym Wam poobcinał ręce, żebyście nie mogli wydawać tak bezsensownie publicznej kasy, zanim się Wasza kadencja skończy.

lepiej wybrać firmę zachodnią zbudują o połowę taniej i dwa razy lepiej no i materiałów nie rozkradną

Jeszcze przetargu na wykonawcę nie ogłoszono, a Ty już wiesz, że wygrają złodzieje.

ale to że W. Pola jest jednopasmowa jakoś nie przeszkadzało żeby wybudować dwupasmowy wiadukt nad Jana Pawła i dwupasmowy most nad Bobrem. Ciekawe komu i dlaczego zależało żeby te odcinki mialy dwa pasy w każdą stronę, podczas gdy droga 100 m za mostem przechodzi w jeden pas. Czy to nie marnotrawstwo środków publicznych na korzyśc jakiegoś prywatnego wykonawcy?

Nie jest, bo w projekcie drugiego etapu było poszerzenie W.Pola do dwóch pasów. Kolejny etap przewidywał przedłużenie do Wolności i Trasy Czeskiej też w szerokości po 2 pasy w każdą stronę. Zawiła ten projekt wyrzucił do śmieci i zaczął się bawić w obwodnicę Maciejowej jednopasmową. Akurat śledzę te inwestycje od początku i fajnie jest krytykować, gdy się ma jakieś pojęcie, bo inaczej wychodzi bardzo słabo.

zobaczysz W. Pola dwupasmową we własnych snach chyba. oceniajmy stan aktualny a nie mrzonki czy obiecanki wyborcze bo wychodzi bardzo słabo.

Nikt tego nie obiecywał przed wyborami. Projekt był gotowy w połowie kadencji Obrębalskiego. Były gotowe opłacone wizualizacje, rysunki i plany. Gdybyś się trochę interesował tematem, to byś wiedział. Pretensje można mieć do obecnych rządzących, że olali plany poprzednika i ich nie kontynuują.

jasne, zaplanujmy może 6 pasów i potem miejmy pretensje że następcy nie realizują idiotycznych pomysłów. Jakoś nie zauważyłem żeby na tym odcinku W Pola tworzyły się korki albo żeby "obwodnica" była zakorkowana. Raczej widzę że jest tam pusto nawet w godzinach szczytu więc wniosek z tego taki że dwa pasy mostu, wiaduktu i sam wiadukt jest tam potrzebny jak umarłemu kadzidło. Za te pieniądze można było zrobić bardziej użyteczne rzeczy jeśli chodzi o infrastrukturę drogową.

Bo obecnie ta obwodnica prowadzi tylko do Sudeckiej. Gdyby była pociągnięta do końca, czyli do Trasy Czeskiej, to cały ruch z krajowej trójki poszedłby tędy. Miałbyś odkorkowaną Jana Pawła II i gwarantuję, że 2 pasy na nowej obwodnicy byłyby potrzebne. Jesteś krewnym Bigusa i Łużniaka, że myślisz jak oni? Liczy się tylko tu i teraz?

pożyjemy, zobaczymy. Jak budowali tę ulicę szumnie zwaną obwodnicą to słyszałem że to po to żeby rozładować ruch w mieście, na Wojska Polskiego itp. Jak jest, wszyscy wiemy.

Sprawa nadaje się do telewizji SUPERSTACJA audycja Kuby Wątłego .
Wczoraj rozprawiał się z wiceprezezem ciepłowni.

Dobry pomysł. Zgłoś, miasto będzie Ci bardzo wdzięczne, a Zawiła z Łużniakiem i Bigusem będą mieli ciepło.

Podobne sprawki dzieją się w Jeleniej ,może nie narzeczona ale mężusia PO znajomości się zatrudnia;;http.
Jeszcze parę lat temu ludzie się bali, obawiali ale to powoli się kończy ,bo kończy się cierpliwość .

Niestety Jelenia Gora staje się / stala się już PROWINCJA !
Panie Zawila,Panie Bigus obudzcie się ! musi być dojazd max 20-30 minut do A4 żeby logistycznie Inwestorom oplacalo się tu w Jeleniej inwestować a Wy narzekacie ,ze brak Inwestorow,nic się nie dziej a nie potraficie NIC zrobić !
ale kase potraficie brac, tylko za co ????
zwolnijcie się,dajcie szanse młodym,ambitnym z energia do pracy a nie pilnowania stolkow i organizowania pracy corce,zonce,etc ....
Z E N A D A !!!
mieszkaniec miasta JG

Tak się dzieje ponieważ styl rządzenia przyjęto z Korei Północnej,jeden wódz nie omylny .

akaminski.salon24.pl/645744,wybory-w-krolestwie-polipow,2;;;Pasożytem też jest jemioła .

Z diagnozą należy się zgodzić, do osób odpowiedzialnych dołączyłbym "naszych" parlamentarzysów, którzy powinni wspierać starania władz miejscowych. Jak na kolejną kończącą się kadencję posłowie i senatorzy mają się dobrze, natomiast my ich wybieramy zapominając o rozliczeniu z obietnic, które nam składali. Niedługo rozpocznie się kampania wyborcza, jako wyborcy powinniśmy wyraźnie domagać się od kandydatów stanowiska w sprawie szybkiego połączenia z autostradami. Przypomnę że nie tak dawno droga S3 miała przebiegać przez Jelenią Górę, w wyniku bierności ówczesnych parlamentarzysów zmieniono jej przebieg na Bolków, Lubawkę. W efekcie tych zmian Jelenia Góra pozostanie ze złudzeniem centrum turystycznego a Bolków i okolice Kamiennej Góry zaczną się dynamicznie rozwijać.

Czy któryś z panów "decydentów" próbował wyjechać w niedzielę (3 maja 2015) z Jeleniej Góry do Wrocławia. Polecam przeanalizować ruch jaki się odbywał w tym dniu na tej trasie a dopiero potem wyrokować że "Wydaje mi się, że droga jednopasmowa, z pasami do wyprzedzania, jest znakomitym rozwiązaniem i powinna wystarczyć". Bez dobrej drogi w tej relacji stajemy się coraz większym zaściankiem. Może właśnie o to chodzi???

Powinniśmy być "wdzięczni że mamy tak wszechstronnie utalentowanego wice prezydenta" , który zna się na wszystkim - na służbie zdrowia , na na budowaniu tras kolejowych , a teraz jeszcze na budowie dróg.

Ciekaw jestem, kto dokończy rozbabraną ścieżkę rowerową i chodnik w rejonie od hotelu do obwodnicy południowej. Najpierw to rozkopano, później zaciągnięto asfaltem, pozostawiając dziury przy pokrywach studzienek, a następnie ktoś spychaczem złagodził krawędzie tych dziur, pozostawiając w dodatku niektóre studzienki wystające ponad powierzchnie asfaltu. Sezon rowerowy w pełni, a tu co parę metrów czyha bardzo niebezpieczna "szykana", a w dodatku na przeciwko budki obsługi parkingu przy hotelu zaraz po zaasfaltowaniu studzienki na chodniku powstało zapadlisko na kilkadziesiąt centymetrów głębokości!!!! Któż to doi miasto swoim nieróbstwem? Kto będzie płacił odszkodowania, bo to są NAPRAWDĘ miejsca b. niebezpieczne i tylko czekać, kiedy zaczną występować tam wypadki. Czyżby to była forma "oszczędności" na kolejne fuszerki?

Finansowanie inwestycji w 85% a droga jednopasmowa???????? Przecież to jest KPINA - z mieszkańców, turystów, itp. Zamiast wykorzystać szansę i zbudować za 15% wartości inwestycji czyli za ok. 12 mln złotych od razu po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, to ci indolenci "żałują" 6 mln złotych. Popieram wszystkie komentarze dotyczące zarzutu budowy drogi 1-pasmowej. Niestety to wszystko jest pokłosiem koszmarnej dla Jeleniej Góry w skutkach zmiany przebiegu S3 z Bolkowa do Lubawki a nie przez Jelenią Górę do Szklarskiej Poręby ok. 1999 r. Wandzel i Bigus niejednokrotnie pokazali, że nie mają większego pojęcia o rozwiązywaniu problemów komunikacyjnych. Szukanie teraz wymówek i zwalanie winy na GDDKiA jest całkowicie niedorzeczne. Jeżeli Jelenia Góra nie wybuduje normalnej dwupasmówki, to w żaden sposób nie wymusi modernizacji drogi do Bolkowa.

niestety nie załapałem się na wizualizację, ale bardzo interesuje mnie, w jaki sposób zostanie zaprojektowane skrzyżowanie z ul. Wrocławską - jeżeli ma to być rondo lub skrzyżowanie jednopoziomowe, to będzie to kolejny przykład totalnej indolencji. Idealnym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie węzła Grabarów - tak, aby ul. Łączną nomen omen połączyć z ul. Wrocławską. Tyle że wówczas jadący od strony Zabobrza chcący zjechać w ul. Wrocławską musieliby przejeżdżać przez największą fuszerkę tego węzła - przez ten śmieszny skręt w lewo, który jest jednym z wielu przykładów braku jakiegokolwiek myślenia perspektywicznego, a który przecież powstał zaledwie 2 lata temu...

ok. 5 kilometrów i mówią dopiero o 2018 roku...

Taki termin byłby skandaliczny, gdyby prace miały ruszać jutro, ale zdaje się, że artykuł jak zwykle wprowadza nas w błąd i jeszcze wszystko jest głęboko w lesie. Na początku jest zdanie, że wybrano już projekt, a dalej w tekście, że dopiero trzeba będzie zlecić wykonanie projektu. Jak zwykle nic nie wiadomo. Środki finansowe niby są zapewnione, a później się okaże, że wcale nie są. Mam nadzieję, że jeszcze da się wprowadzić zmiany i zbudować tę drogę w układzie 2+2 bez skrzyżowania z Wrocławską w Grabarowie. O konsultacjach społecznych nikt nie pomyśli pewnie. Wrocławska powinna być wpięta w Łączną na węźle. Nowa obwodnica powinna być przedłużeniem Konstytucji 3 Maja w takim układzie drogowym, w jakim biegnie Konstytucji na całej swojej długości. Bez tego nie mamy w przyszłości szans na rozsądny łącznik do S3 i Jelenia Góra umrze gospodarczo.

Oprócz łącznika potrzebna jest wymiana decydentow ,ONI już się zgrali ,wyeksploatowali się umysłowo.

Przede wszystkim, jeszcze ziemie prywatne pozostają dalej prywatne. Jeszcze żaden właściciel nie wie , na jakich zadach będzie przebiegał wykup. I skąd pewność, że ktoś jest zainteresowany sprzedażą ziemi.

Właściciele mogą sprzedać ziemie po dogadaniu się z miastem, na rozsądnych warunkach. Miasto może również skorzystać z tzw. specustawy przygotowanej na Euro 2012 i wywłaszczyć właścicieli (oczywiście za odszkodowaniem). Lepiej chyba się dogadać niż po sądach ciągać.

panie bigus MISIE to sa w lesie a panu to przy kazdej inwestycji sie wydaje i wychodzi duza kupa....

Tradycyjnie myślenie na wczoraj. Z takim pomyślunkiem to proponuję zaorać jedną jednię Konstytucji 3 Maja, da to rewelacyjne oszczędności na kosztach odśnieżania (sezonowo) i na oświetleniu (przez cały rok. Na zbędnej połowie pasa drogowego można by postawić np. osiedle domków jednorodzinnych wygodnie skomunikowanych :)))))). W ten sposób za kilkanaście lat niezbędne będzie wybudowanie nowej obwodnicy (zgadnij kotku czy na północ czy na południe od istniejącej, wybór jest wielką niewiadomą :)))) ), potrzebne będą nowe koncepcyje, projekty, zmiany w MPZP - no po prostu multum roboty czyli tony papierów, które z łaski lub niełaski wyborców wylądują na śmietniku historii i wysypisku w Kostrzycy. Kiedyś zbędne papiery wywożono do zakładów papierniczych, lecz większość zaorano dzięki głupocie zarządzających nimi. W ten sposób ekologiczna góra na pograniczu Ściegien i Kostrzycy niedługo przerośnie Śnieżkę.

Zwracam uwagę, że obwodnica nie będzie krótsza, szybsza, ani z większą ilością pasów od odcinka DK3. Będzie praktycznie równoległa do istniejącej. Nie odkorkuje miasta, bo zostanie wpięta do istniejącego węzła w Grabarowie (czerwony wiadukt w kształcie sombrero).
Będziemy mieli luksusowo, dwie identyczne trasy do wyboru. Czy nie ma pilniejszych potrzeb na które można przeznaczyć te 40mln ?

No proszę, przed wyborami jeszcze budowę portu kosmicznego ogłoszą :D

Sar, odblokuje. Nawet idąc twoim tokiem rozumowania, mając dwie trasy, to logiczne ,że ruch samochodowy rozłozy się na dwie.

B. Nie odkorkuje miasta, bo obie trasy połączą się przed samym miastem. Odblokują dzielnicę Maciejowa, która raczej nie jest zablokowana. Za 40mln wolałbym odblokować centrum miasta, skrzyżowanie Grunwaldzka/JPII, przedszkola miejskie, kolejki w szpitalu (to chyba z innej kiesy) lub obniżyć opłaty za śmieci, parkowanie w centrum itd.

Panowie (albo Panie) nie spierajcie się... bo zdaje się, że tą obwodnicą będzie podobnie, jak z SKM w minionej kadencji. Teraz obiecana jest obwodnica, ale czy powstanie? Do budowy dróg pan prezydent nie ma szczególnego daru. Kto nie wierzy, niech się przejedzie nową Spółdzielczą. Tam wybudowano tylko jedną, moim zdaniem zbyt wąską jezdnię i bardzo szerokie i nikomu nie potrzebne chodniki.

Następny "minimalizm", będzie jak z ul. Spółdzielczą, hucznie odtrąbiono budowę a teraz tłok, przepychanki i nerwy kierowców! Zróbcie "coś" w końcu z wyprzedzeniem na przyszłe lata!

Sar, czy Ty nie wiesz po co budowana jest ta obwodnica? Własnie po to, żeby odblokować Maciejową . Zapytaj mieszkańców lub osoby przejeżdżające przez Maciejową , czy jest zablokowana. Pieniądze na obwodnicę to inna pula.

JAKIE PLANY I JAKA OBWODNICA? JAKIES ZAMIANY GRUNTU I WYKUPY KTO PISZE TAKIE BZDURY JAK NIC TAKIEGO POCZTĄ MI NIE PRZYSŁALI DO DZIS .CHYBA ZE TO INPOST, TO DOSTANĘ ZA MIESIĄC LUB ODBIORĘ W KIOSKU RUCHU.