To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

O pracy dla niepełnosprawnych

O pracy dla niepełnosprawnych

O perspektywach kształcenia zawodowego osób niepełnosprawnych, a także o funkcjonowaniu tych osób na rynku pracy rozmawiali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Niestety, na zaproszenie organizatorów odpowiedziało bardzo niewielu pracodawców.

A problem w dalszym ciągu jest poważny i wymaga zmian systemowych.   Uczestnicy konferencji, wśród których byli przedstawiciele placówek i ośrodków kształcenia niepełnosprawnej młodzieży oraz pracodawcy zatrudniający osoby nie w pełni sprawne byli zgodni co do tego, że najtrudniejsze do pokonania są bariery mentalne.

- Praca dla osób niepełnosprawnych to ważny czynnik rehabilitacyjny. Właściwie każdy pracodawca może stworzyć miejsce pracy chronionej. Pracodawcy trochę się tego boją, może z powodu niewystarczającej wiedzy o możliwości uzyskania finansowego wsparcia ze strony państwa. Praktyka pokazuje, że osoby niepełnosprawne są dobrymi pracownikami – mówi Ewa Kaźmierczak-Wojtasiewicz, współorganizatorka konferencji.

Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy jest podwójnie trudna. Składa się na to ogólna sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw oraz fakt, że wiele osób niepełnosprawnych ze względu na swoje ograniczenia spowodowane chorobą nie jest w stanie podjąć pracy nie tylko w pełnym wymiarze, ale też wykonywać bardziej skomplikowanych czynności i zadań.

- Młodzież niepełnosprawna może kształcić się zawodowo do 24 roku życia. Po tym czasie właściwie zostawiona jest sama sobie. Podejście do niepełnosprawności w społeczeństwie się zmienia, ale następuje to bardzo powoli. Najtrudniejsze do pokonania są bariery mentalne, nie tylko u zdrowej części społeczeństwa, ale też u samych niepełnosprawnych – dodaje E. Kaźmierczak-Wojtasiewicz.

W ubiegłym roku w całym kraju o ponad 8 procent wzrosła ilość ofert pracy dla niepełnosprawnych zgłoszonych do urzędów pracy. Prawie 15 procent tej liczby stanowiły oferty pracy subsydiowanej. W 2013 roku wskaźnik zatrudnienia wśród niepełnosprawnych wynosił nieco ponad 22 procent, co oznacza, że tylko około co piąta osoba miała pracę.

Ewa Kaźmierczak-Wojtasiewicz
IMG_1545.jpg
IMG_1547.jpg
IMG_1549.jpg
IMG_1554.jpg
IMG_1556.jpg

Komentarze (4)

Dobrzy fachowcy mają parokrotnie wyższe stawki . Musisz być lewusem wiecznie narzekającym . Zwolnij się

P.Stanisław ma dobrych sponsorów od Cateringu. Jest nim Pan Grala - znany ,,rolnik" k / Lubania

Myślę, że praca dla niepełnosprawnych rzeczywiście może pełnić rolę terapii. Nie zgodzę się tylko z tezą, że niepełnosprawni mają gorzej jeśli chodzi o zatrudnienie. Pracodawcy chętnie zatrudniają takie osoby, bo im się to po prostu opłaca. Nie jestem jakimś specjalistą, ale myślę, że perspektywy rozwoju niepełnosprawni mają całkiem spore, są przecież teraz możliwości rozwoju, mogą celować w tego typu szkolenia: www.sdflodz.pl/szkolenia-personalne.html czy "postawić" na rękodzieło.