To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

O bezpieczeństwie w szkole

O bezpieczeństwie w szkole

W jeleniogórskiej filii Dolnośląskiego Oddziału Doskonalenia Nauczycieli 19 września rozmawiano o bezpieczeństwie w szkole. 

- Coraz częściej się słyszy o incydentach w placówkach oświatowych, w których uczestniczą coraz młodsze dzieci – uzasadniała ważność spotkania Bogusława Bogucka, kierownik jeleniogórskiej filii DODN - Często nie wiemy, jak się zachować i do kogo się zwrócić z pomocą. Szkoła ma być miejscem bezpiecznym, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

W konferencji: „Bezpieczna szkoła – Pewny uczeń – Spokojny rodzic” wzięli udział nie tylko pedagodzy i dyrektorzy szkół, prokurator rejonowy i policjanci, także przedstawiciel rodziców i sami uczniowie: strażacy z młodzieżowej drużyny w „Mechaniku” i „klasa mundurowa” w ZSTiL w Piechowicach. Tych ostatnich na konferencję zaprosił koordynator projektu, Zygmunt Korzeniewski. Chodzi o to, aby młodzi ludzie mogli na szerszym forum pokazać, co robią na rzecz bezpieczeństwa w ramach zainteresowań i zajęć szkolnych oraz pozaszkolnych. Warto podkreślić, że ten kierunek aktywności młodzieży (sztuki walki, „klasy mundurowe”, drużyna strażacka, kursy pierwszej pomocy) są na topie.

O bezpieczeństwie w szkole rozmawiano wielokierunkowo. Prokurator rejonowy, Piotr Pietrykiewicz przedstawił kontekst prawny odpowiedzialności nieletnich w przypadku naruszania prawa i zachowań agresywnych. Mówił też o tym, jak prawo chroni nauczycieli przed agresją uczniów. Pojawiły się, choć marginalnie, wątki związane z brakiem komunikacji relacyjnej: uczeń – uczeń, uczeń – rodzic, rodzic – nauczyciel, nauczyciel – uczeń. Co ciekawe, o konieczności wspierających młodego człowieka szczerych rozmów, zainteresowania się jego potrzebami, emocjami mówiła... przedstawicielka policji. Ciekawym głosem była wypowiedź ucznia piechowickiego ZSTiL, Marcina Kolasińskiego, który odważnym głosem polemizował z powszechną opinią, iż agresję wśród młodzieży wzmacnia hobby związane z grami komputerowymi.

Wśród tematów, które pojawiły się na konferencji, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia, jak w czasach współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych zapewnić bezpieczeństwo w szkole. Przedstawiciele policji dzielili się swoim doświadczeniem związanym z zachowaniem w przypadkach znalezienia niebezpiecznych materiałów, czy ataku terrorystycznego. Uczestnicy konferencji w kuluarowych rozmowach przyznali, że jest potrzeba takich spotkań w poszczególnych szkołach, z nastawieniem na warsztaty i praktyczne ćwiczenia sytuacji zagrożeń.

- Takich spotkań powinno być więcej, z mniejszym zakresem tematów i naciskiem na praktyczne pokazy w konkretnych szkołach – podsumował w kuluarach konferencję Piotr Nowakowski, nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze – Każda szkoła ma swoją specyfikę. Warto, aby „szary uczeń” miał namacalny kontakt z podobnymi ćwiczeniami symulacyjnymi, jak dziś na konferencji.  

bws (1).JPG
bws (2).JPG
bws (3).JPG
bws (4).JPG
bws (5).JPG
bws (6).JPG
bws (7).JPG
bws (8).JPG
bws (9).JPG
bws (10).JPG
bws (12).JPG
bws (13).JPG

Komentarze (6)

Dlaczego poseł i wicemister MEN Marzena Machałek nie było na tym ważnym spotkaniu.
Przecież Marzena Machałek jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo dzieci w szkołach.

Poseł Machałek nie nadaje się na posła. Powinniśmy wybrać na posłów ludzi, którzy zadbają o NASZĄ JELENIOGÓRSKĄ OJCZYZNĘ.

Na temat poseł Marzeny Machałek (PiS) jest sensacyjny artykuł na portalu fakt.pl z dnia 19.02.2019 r.

Tytuł artykułu: "Wiceminister z PiS patronką śmieciowej ośmiornicy?!".

Dać im jeszcze 1000 + to na głowę wejdą rodzicom i nauczycielom.

Byłem uczestnikiem tego ciekawego wydarzenia. Oprócz teorii było sporo praktycznych odniesień. To plus tego spotkania. A już aktywny udział młodzieży, wyróżnia tę konferencję, od innych tego typu. Czekam na zapowiedzianą konferencję w sprawie hejtu w internecie.Dodam jeszcze jedno, nie spodziewałem się, że prokurator rejonowy może mieć ciekawe wystąpienie, a takie było.

Nie dostałam informacji. Szkoda, bo na pewno udałbym się do Jeleniej Góry.Fajne treści i ta młodzież!