- Coraz częściej się słyszy o incydentach w placówkach oświatowych, w których uczestniczą coraz młodsze dzieci – uzasadniała ważność spotkania Bogusława Bogucka, kierownik jeleniogórskiej filii DODN - Często nie wiemy, jak się zachować i do kogo się zwrócić z pomocą. Szkoła ma być miejscem bezpiecznym, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
W konferencji: „Bezpieczna szkoła – Pewny uczeń – Spokojny rodzic” wzięli udział nie tylko pedagodzy i dyrektorzy szkół, prokurator rejonowy i policjanci, także przedstawiciel rodziców i sami uczniowie: strażacy z młodzieżowej drużyny w „Mechaniku” i „klasa mundurowa” w ZSTiL w Piechowicach. Tych ostatnich na konferencję zaprosił koordynator projektu, Zygmunt Korzeniewski. Chodzi o to, aby młodzi ludzie mogli na szerszym forum pokazać, co robią na rzecz bezpieczeństwa w ramach zainteresowań i zajęć szkolnych oraz pozaszkolnych. Warto podkreślić, że ten kierunek aktywności młodzieży (sztuki walki, „klasy mundurowe”, drużyna strażacka, kursy pierwszej pomocy) są na topie.
O bezpieczeństwie w szkole rozmawiano wielokierunkowo. Prokurator rejonowy, Piotr Pietrykiewicz przedstawił kontekst prawny odpowiedzialności nieletnich w przypadku naruszania prawa i zachowań agresywnych. Mówił też o tym, jak prawo chroni nauczycieli przed agresją uczniów. Pojawiły się, choć marginalnie, wątki związane z brakiem komunikacji relacyjnej: uczeń – uczeń, uczeń – rodzic, rodzic – nauczyciel, nauczyciel – uczeń. Co ciekawe, o konieczności wspierających młodego człowieka szczerych rozmów, zainteresowania się jego potrzebami, emocjami mówiła... przedstawicielka policji. Ciekawym głosem była wypowiedź ucznia piechowickiego ZSTiL, Marcina Kolasińskiego, który odważnym głosem polemizował z powszechną opinią, iż agresję wśród młodzieży wzmacnia hobby związane z grami komputerowymi.
Wśród tematów, które pojawiły się na konferencji, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia, jak w czasach współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych zapewnić bezpieczeństwo w szkole. Przedstawiciele policji dzielili się swoim doświadczeniem związanym z zachowaniem w przypadkach znalezienia niebezpiecznych materiałów, czy ataku terrorystycznego. Uczestnicy konferencji w kuluarowych rozmowach przyznali, że jest potrzeba takich spotkań w poszczególnych szkołach, z nastawieniem na warsztaty i praktyczne ćwiczenia sytuacji zagrożeń.
- Takich spotkań powinno być więcej, z mniejszym zakresem tematów i naciskiem na praktyczne pokazy w konkretnych szkołach – podsumował w kuluarach konferencję Piotr Nowakowski, nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze – Każda szkoła ma swoją specyfikę. Warto, aby „szary uczeń” miał namacalny kontakt z podobnymi ćwiczeniami symulacyjnymi, jak dziś na konferencji.
Komentarze (6)
Dlaczego poseł i wicemister MEN Marzena Machałek nie było na tym ważnym spotkaniu.
Przecież Marzena Machałek jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo dzieci w szkołach.
Poseł Machałek nie nadaje się na posła. Powinniśmy wybrać na posłów ludzi, którzy zadbają o NASZĄ JELENIOGÓRSKĄ OJCZYZNĘ.
Na temat poseł Marzeny Machałek (PiS) jest sensacyjny artykuł na portalu fakt.pl z dnia 19.02.2019 r.
Tytuł artykułu: "Wiceminister z PiS patronką śmieciowej ośmiornicy?!".
Dać im jeszcze 1000 + to na głowę wejdą rodzicom i nauczycielom.
Byłem uczestnikiem tego ciekawego wydarzenia. Oprócz teorii było sporo praktycznych odniesień. To plus tego spotkania. A już aktywny udział młodzieży, wyróżnia tę konferencję, od innych tego typu. Czekam na zapowiedzianą konferencję w sprawie hejtu w internecie.Dodam jeszcze jedno, nie spodziewałem się, że prokurator rejonowy może mieć ciekawe wystąpienie, a takie było.
Nie dostałam informacji. Szkoda, bo na pewno udałbym się do Jeleniej Góry.Fajne treści i ta młodzież!