To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nowy wyciąg w Karpaczu - na Wielkanoc

Nowy wyciąg w Karpaczu - na Wielkanoc

Trwają odbiory nowego wyciągu na Kopę. Kolejne terminy jej otwarcia były przesuwane. Jest jeszcze szansa, że narciarze wjadą na Kopę tej zimy. Zależy to od tego jak sprawnie i szybko przeprowadzone będą odbiory no i od tego jak długo potrwa zima... 

Waldemar Draheim, dyrektor MKL w Karpaczu nie chce jednoznacznie deklarować terminu otwarcia nowego wyciągu (kanapy i dwie gondole dla osób niepełnosprawnych). - Tyle razy te terminy były przesuwane – mówi. Pewne jest jednak, że inwestycja dobiegła końca i teraz pozostały do przeprowadzenia drobne prace i odbiory – najpierw przez Transportowy Dozór Techniczny, potem wszelkie budowlane. Odbiory są bardzo szczegółowe i czasochłonne. Jak ważne jest, aby dopełnić wszelkich procedur i sprawdzić najmniejszy element, przekonaliśmy się wszyscy oglądając obrazki z ośrodka narciarskiego w Gruzji, gdzie narciarze wypadali z kanap rozpędzonego (grawitacyjnie), cofającego się wyciągu. Dyrektor Draheim ocenia, iż realne jest, aby nowa "kanapa" wwiozła narciarzy i turystów już na święta wielkanocne.

DSC_1976.jpg

Komentarze (24)

Czy krzesełka nie będą miały zamykanej pokrywy? Gdzie został wyeksportowany wyciąg orczyk w górnej części kopy? Szkoda że zwija się najfajniejsza trasa narciarska Karpacza

Szkoda klawiatury......

Jak miło czytać , że rozwijają się miejscowości dookoła Jeleniej Góry. Wszyscy ominą nasze miasto. Jelenia góra będzie miastem przejazdowym. Turyści nie będą mieli żadnego powodu żeby tutaj się zatrzymać bo miasto umarło. Mamy piękne centrum, które nie żyje od kilku ładnych lat, nic się nie dzieje, a dla samych kamieniczek SZKODA WYSIADAĆ Z SAMOCHODU. Powodzenia Karpaczowi życzę

No to rozpoczynamy zbiórkę publiczna na mamucią skocznię i 3 wyciągi gondolowe: między Zabobrzem a Sobieszowem, Cieplicami i Centrum oraz Raszycami i Maciejową :)

Śmichy chichy, a kiedyś na górce przed Staniszowem, obok osadnika, była skocznia narciarska. Dziś zostały ruiny.

Brawo!!! Niejedna kość ogonowa została tam złamana przy zjazdach na sankach :D

Jelenia Dziura... To brzmi bardziej poprawnie.

Zima kończy się dzisiaj, więcej jednak chyba narciarze nie wjadą...

Ten wyciag to jedna wielka szopka . Wybudowana po jak najnizszej linii oporu. Tu na kopie powinna byc gondla lub krzeselka podgrzewane z zamykana pokrywa. Brak slow na te kolesiostwo.

Nie ma, tłuku jeden, czegoś takiego jak "najniższa linia oporu". Jest "linia najmniejszego oporu". Wbij to sobie do pustego czerepu.

To artykuł o długo wyczekiwanym nowym wyciągu na Kopę czy miejsce na wypociny dla nieudaczników życiowych ?

narciarze raczej nie skorzystają już w tym sezonie, bo oprócz wyciągu trzeba przygotować trasy, co kosztuje, a MKL pokazała kto jest dla nich ważniejszy, turyści latem czy narciarze, planując wymianę wyciągu na jesień-zime. Było wiadomo że nie skończą przed zimą, skoro zaczęli we wrześniu. W tym sezonie zimowym nie ruszył nawet Grosik i Złotówka.

Nie będzie pokryw kanap z powodu wiatru, zamknięte kanapy spowodowałyby wtedy duże opory powietrza co skutkowałoby częstym zatrzymywaniem wyciągu przez systemy bezpieczeństwa(np. Na wypadek wciągnięcia człowieka pod kanapę).
Aczkolwiek zamiast się cieszyć, że antyk poszedł na żyletki wszyscy narzekają, że jest ok 4 miesięczne opóźnienie, jakoś w ubiegłych latach nie było mi dane wyjechać na górną Kopę na snowboard ze względu na małą pokrywę śnieżną, to co w tym roku miałoby być inaczej? Nie sądzę, dlatego cieszmy się z tego że nowy wyciąg stoi gotowy, chodź w trakcie odbiorów, i poczekajmy na potwierdzenie czy został zamontowany system naśnieżania górnej Kopy(wtedy ona będzie żyła)

Chciałem dzisiaj pojechać na euro - piękna pogoda, warunki narciarskie najlepsze w sezonie, a tu się okazuje, że wyciągi dla narciarzy czynne od piątku do niedzieli ☹️

Karpacz to narciarska pomyłka od około 15 lat. Z roku na rok coraz gorzej.

O co wszyscy typowi Janusze macie pretensje? Kto głównie blokuje inwestycje po polskiej stronie Karkonoszy? Głównie ekolodzy i Karkonoski Park Narodowy.

Robienie z Karpacza kurortu narciarskiego to jakieś nieporozumienie. Krótkie płaskie stoki służą do nauki a na narty do Czech czy do Austrii się jedzie. Nowy wyciąg będzie najlepszy jaki mógł powstać w tym miejscu w KPN jakby ktoś zapomniał. KPN też jest potrzebny, żeby chronić walory przyrodnicze regionu, bo oszołomów chcących zabudować góry i wjeżdżać samochodem na Snieżkę nie brakuje.

Jakby ten nasz KPN rządził w Czechach, czy w Austrii, to nie miałbyś dokąd jeździć na narty.

://youtu.be/6nT2GINwfpc

A i właśnie tacy jak ty niszczą to co najważniejsze dla człowieka - przyrodę. Ale dla takiego prostego człowieka liczy się tylko kasa zarobiona kosztem wspólnego dobra.

Wszędzie zniszczenia i zgliszcza w górach, tylko w Polsce przyroda nietknięta dzięki KPN, TPN i "ekologom".

Lubię sobie pojechać w te zdewastowane Alpy pojeździć na nartach i pooddychać czystym powietrzem , bo u nas , w tych niezniszczonych i chronionych przez KPN górach śmierdzi sadzą z domowych pieców CO.

dlaczego pozwolona na tak wielkie godlo Szwajcarii... ja rozumiem ze to znal prodfucenta, ale chyba zamiast reklamowac inne kraje, warto zdbac o czubek wlasnego nosa.... a moze zadam inaczej pytanie... za ile ktos sprzedal swoja parchata doope ??

prawdziwy polak czyli zapyziały polaczek nie widzący nic poza własnym czubkiem