To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nowy program antysmogowy

Nowy program antysmogowy

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przedstawił zasady nowego programu ograniczania niskiej emisji i walki ze smogiem na Dolnym Śląsku. Na wymianę domowych pieców, obecnie główne źródło tzw. niskiej emisji, fundusz przeznaczy 50 mln zł.  

Aby poprawić stan powietrza w regionie Fundusz zaproponował gminom 50 milionów złotych na likwidację około 10 tysięcy kotłów węglowych. Środki z programu będą mogły pozyskać samorządy. To one będą ogłaszały nabory na wsparcie finansowe wymiany pieców węglowych m.in. dla osób fizycznych czy wspólnot mieszkaniowych oraz mieszkań komunalnych. Niskooprocentowane pożyczki - 2,75 proc. na rok, bez żadnych prowizji i dodatkowych opłat - będzie można przeznaczyć na wymianę pieców węglowych na: kotły gazowe, na lekki olej opałowy, piece elektryczne oraz spełniające wysokie normy ekologiczne kotły na biomasę i kotły węglowe (co najmniej V klasy), podłączenie budynków do lokalnej sieci ciepłowniczej oraz instalację kolektorów słonecznych, pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz przydomowych elektrowni wiatrowych. Pożyczki wyniosą do 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

Dofinansowanie na dom jednorodzinny będzie mogła wynieść maksymalnie 10 tys. złotych, w przypadku mieszkania w bloku będzie to 7 tys. złotych. Wspólnoty mieszkaniowe będą mogły pozyskać dofinansowanie w wysokości 4 tys. złotych na jedno mieszkanie.

- Pożyczki udzielane gminom będą umarzane do wysokości 50 proc. a w przypadku wymian instalacji w budynkach na terenach uzdrowisk umorzenia wyniosą 70 proc. wypłaconych kwot – informuje prezes Aleksander Skorupa. Wniosek o umorzenie części pożyczki beneficjent będzie mógł złożyć po terminowym zakończeniu zadania, udokumentowaniu osiągnięcia planowanych efektów rzeczowych i ekologicznych oraz po spłacie: 50 proc. kapitału pożyczki, a w przypadku terenów uzdrowiskowych po spłacie 30 proc. tego kapitału.

Samorządy już  mogą składać wnioski na dofinansowanie. Program będzie realizowany do 28.04.2019

Komentarze (10)

50 mln na cały Dolny Śląsk z działającymi kilkunastoma uzdrowiskami?

tylko 7 tysięcy na mieszkanie ? a koszt wymiany instalacji lub zrobienie całkiem nowej instalacji z projektami i kominami na jedno mieszkanie to średnio jakieś 15-17 tysiecy wiec to trochę mało...no i jeszcze potem bulenie za drogi gaz

jasne, pal dalej śmieciami i miałem... tak jest taniej. jak twoje dziecko zachoruje na raka, to ci się zwróci z nawiązką

mam pytanie czy nasz najasniejszy, miłosciwie panujacy prezydent Zawiła i banda jego urzedasow i zastepcow nie maja w domach kominka opalanego drewnem? czy ktos cos wie? radni tez mnie interesuja czy wszyscy sa EKO i opalaja chaty gazem?

nasze uczciwe władze miasta napewno w pierwszej kolejności myślą o poszkodowanych osobach nabitych na program kawka w roku 2016 a ciekawe kto w tym roku da się nabrać na 50 mln.

w kawce była refundacja części kosztów, tutaj jest kredyt na część inwestycji. nie widzisz różnicy?

a czy bęzie można dostać dopłatę bez zaciągania pożyczki?

Już widze jak sie przestawiaja na gaz.Tylko pompy ciepła.
Zreszta taki budzet to żart.czemu na samochody nie ma dotacji .TU akurat chyba wiekszośc by przerobiła ze wzgledu na tańszą eksploatacje o hybrydzi e juz nie wspomnę

Czy zmuszą mnie do rezygnacji z pieca kaflowego? Mam ciepło jest fajnie i klimat jest wieczorem.

do Pana Marcina Kaflik.a co y Programem Rys,ktorego celem bylo zmniejszenie emisji CO2 oray pylow w wyniku poprawy
efektywnosci wykorzystywania energii w istniejacych jednororodzinnych budynkach mieszkalnych Budzet pilotazu wynosil 400 mil zl.Program RYS zostal w lipcu 2016 odwolany,
cyz przyczyna odwolania .. jest PIS,czy Polski Kosciol
Katolicki ;