Nieporadny PGE Turów bez medalu

Wysoki, drugi pod względem wysokości kwot budżet w PLK, trzech tre nerów i 20 zawodników i w konsekwencji sportowa klapa. Nie będzie medalu mistrzostw Polski. Po raz pierwszy od czterech lat koszykarze PGE Turowa nie zagrają w półfinale play off. Wyeliminował ich beniaminek bez gwiazd Trefl Sopot, który klubową kasę ma ponad trzykrotnie niższą (2,5 mln złotych).

Pierwsze dwa mecze zespół trenera Andreja Urlepa przegrał nad morzem 63:79 i 82:89. Zaprezentował się słabo. W pierwszej potyczce ani razu nie prowadził, w drugiej było nieco lepiej, ale zawiódł w końcówce, gdy zabrakło sił. Poza niezawodnym środkowym Michaelem Wrightem (razem 49 pkt.), turowianie mieli mało atutów w ofensywie. Drużynę Trefla wyróżniał sportowy charakter i jedność, którego tak bardzo brakowało w tym sezonie trzykrotnym wicemistrzom kraju.

W sobotę, 1 bm. zgorzelecki team powrócił do rywalizacji. Zwyciężył 87:71 dzięki dobrej postawie M. Wrighta i Justina Graya. Dzień później atut własnej hali już nie pomógł. Sopocianie wygrali 75:68 (do przerwy 38:32) i to oni powalczą z Asseco Prokomem Gdynia. Od samego początku zawodziła skuteczność. W pierwszej kwarcie koszykarze PGE Turowa trafili tylko 4 z 9 rzutów z dystansu. Przegrywali też walkę na tablicach. W kolejnych odsłonach brakowało pomysłu na grę, punktowanych akcji indywidualnych i zespołowych. Czarno – zieloni zmarnowali siedem ważnych rzutów wolnych.

Już sobotę na trybunach było kilkaset wolnych miejsc siedzących. Taka sytuacja od dawna nie miała tutaj miejsca. Widać fani, nawet z Klubu Kibica dobrze prognozowali przebieg wydarzeń. Co jakiś czas zza pleców fanów pojawiał się duży transparent z napisem „Prezes KS Turów out”. Rekwizyty ze słowami „Turów moja duma” wstydliwie schowano. Co będzie dalej? Piąte miejsce i przegrana rywalizacja w europejskich pucharach to dla strategicznego sponsora znak na zmniejszenie dotacji na następny sezon aż o połowę. Coraz głośniej mówi się o tym publicznie.