To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nasi parlamentarzyści o podatku dla KGHM

Posłowie i senatorowie nad projektem ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin głosowali zgodnie z barwami politycznymi – ci z PO i PSL byli „za; z pozostałych klubów „przeciw”. Z jednym wyjątkiem: reprezentująca nasz okręg wyborczy posłanka Ewa Drozd była jedną osobą w klubie PO, głosującą przeciwko ustawie.

Pomysł wprowadzenia dodatkowego podatku od wydobycia miedzi i srebra wzbudził dużo kontrowersji, zwłaszcza na Dolnym Śląsku. Właśnie tutaj działa właściwie jedyny adresat ustawy Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi. Ministerstwa Finansów (projektodawca) uważa, że nowa danina nie wpłynie na sytuacje spółki, a roczne wpływy do budżetu rzędu 2 mld zł pomogą stabilizować finanse publiczne. Inaczej sądzi zarząd KGHM, przestrzegając że podatek istotnie pogorszy sytuację spółki, ograniczając jej ekspansję i modernizację. Wśród ekspertów zdania są podzielone.

Za nami już wszystkie głosowania w tej sprawie. Ustawę 2 marca przyjął Sejm, a 14 marca, bez poprawek, Senat. W obu przypadkach o tym jak głosowali parlamentarzyści decydowała przynależność klubowa. Z jednym wyjątkiem. Reprezentująca nasz okręg wyborczy posłanka Ewa Drozd (14 205 głosów; 503 głosy w Jeleniej Górze i 9. wynik w tym mieście) zagłosowała wbrew dyscyplinie klubowej przeciwko projektowi ustawy. Przyznaje, że spodziewa się konsekwencji dyscyplinarnych, ale nie mogła głosować wbrew swoim przekonaniom, że wprowadzanie rozwiązań prawnych adresowanych do jednego podmiotu nie jest dobrym rozwiązaniem.

Pozostali nasi posłowie głosowali następująco: za - Zofia Czernow, Robert Kropiwnicki, Grzegorz Schetyna i Norbert Wojnarowski (PO); przeciw: Adam Lipiński, Marzena Machałek Elżbieta Witek, i Wojciech Zubowski (PiS), Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Ryszard Zbrzyzny (SLD) oraz Henryk Kmiecik (RP).

W Senacie obaj nasi senatorowie Jan Michalski i Józef Pinior (PO) głosowali „za”.

Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta, ale parlamentarzyści PiS zapowiedzieli zbadanie jej legalności przed Trybunałem Konstytucyjnym.   

Komentarze (4)

W sytuacji gdy kryzys dotyka najbiedniejszych wprowadzenie takiego podatku jest jak najbardziej uzasadnione. Przyjrzyjcie się jakie zarobki i dywidendy wypłacane są władzom KGHM . 40 tys. zł miesięcznie dla prezesa zarządzającego tylko ich hotelami w regionie! Teraz tylko trzeba ich pilnować, żeby nie przenieśli się do Brazylii razem z całym majątkiem. Jeszcze trzeba odessać trochę banki, żeby nie było ich stać na wydawanie kilku do kilkunastu milionów na np. kampanie reklamowe. (Kowalczyk dostała 8 milionów od Polbanku!)

Surowce mineralne takie jak miedż i srebro należą do całego narodu a nie tylko do wąskiej elity górników i ich przywódców związkowych którzy już zarabiają krocie a chcieliby jeszcze więcej i to nie jest żadna łaska żeby podzielili się z tymi co zarabiają 1000zł a takich jest większość w naszej okolicy

Radny Ireneusz Łojek wszystko robi żeby posłanka Machałek "odczepiła" się od Jeleniej Góry i "wróciła" do Kamiennej Góry.