To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Napiwek za wartościowy wpis w popularnym serwisie społecznościowym

Fot.: iStock

Znany serwis społecznościowy wprowadza możliwość nagradzania autorów za umieszczanie ciekawych wpisów. „Słoik na napiwki” wzbudza jednak kontrowersje.

„Tip jar”, czyli słoik na napiwki, dostępny jest nie tylko w restauracjach i pubach. Teraz wprowadza go popularny wśród polityków, dziennikarzy i ekspertów z różnych dziedzin serwis Twitter. Na czym ma polegać? Użytkownicy będą mogli w ten sposób nagradzać wpisy, które przypadły im do gustu. Jak uzasadnia firma, jest to „prosty sposób na wspieranie niezwykłych głosów, które wzbogacają rozmowy".

Nowa funkcja dostępna będzie na razie jedynie w aplikacji mobilnej, po tym jak użytkownik włączy możliwość płacenia za Tweety na swoim profilu. Ale to opcja tylko dla wybranych. Nie każdy będzie mógł w tej chwili stworzyć swój własny słoik na napiwki. Ta grupa obejmuje organizacje non-profit, twórców, dziennikarzy i ekspertów korzystających z anglojęzycznego interfejsu. Już wkrótce usługa zostanie udostępniona jednak szerszemu gronu odbiorców na całym świecie.

https://twitter.com/Twitter/status/1390396166496522247

„Pokaż swoją miłość, zostaw napiwek. Testujemy teraz Tip Jar, nowy sposób przekazywania i otrzymywania pieniędzy na Twitterze. Więcej wkrótce...” – czytamy w oficjalnym poście Twittera.

Wysyłanie pieniędzy aktywistom, politykom czy dziennikarzom wzbudza jednak kontrowersje. To, że jest to dla nich łatwy i szybki sposób na dzielenie się wiedzą lub opinią z innymi użytkownikami nie podlega dyskusji, ale płacenie im za to już tak. Za obiektywne przekazywanie informacji dziennikarz dostaje swoją pensję w redakcji. Jak „upominki” zostawiane na Twitterze będą ocenianie przez pracodawców? Publicyści mogą to bowiem wykorzystywać i w pierwszej kolejności umieszczać informacje na swoich profilach, zamiast dzielić się nimi w newsroomach albo celowo wygłaszać popularne w szerokich kręgach opinie, niekoniecznie zgodne z ich sumieniem.

Z drugiej strony mikropłatności za tworzony content w sieci działają już od dawna na innych platformach, np. na serwisie YouTube i chętnie wykorzystywane są przez użytkowników. Korzystanie z tej opcji na Twitterze ma być całkowicie bezpłatne, co oznacza, że wsparcie na przysłowiową kawę lub piwo będzie przekazywane naszym ulubionym autorom bez żadnej prowizji. 

Komentarze (11)

Mec. Artur Nowak, adwokat reprezentujący ofiary księży pedofilów w wielu sprawach o odszkodowania za molestowanie i gwałty na nieletnich.
Tyrawa, Janiak, Głódź to klucz awansów spod znaku Gulbinowicza. Aż strach pomyśleć, jakie cechy decydowały o ich awansie. Pycha, buta i chamstwo. Tyle po nich zapamiętamy. Polski Kościół ma taką mordę, na jaką zasłużył. Proszę zobaczyć, kim są ludzie, którzy rządzili i dalej rządzą polskim Kościołem, którzy roszczą sobie pretensje, by nas umoralniać? W chwili próby stali po stronie sprawców. Gdyby polscy biskupi mieli trochę przyzwoitości, już dawno podaliby się do dymisji. Nie mają jej jednak ani krzty. Będą bronić swoich stołków jak Najświętszego Sakramentu. Władza - bez niej nie umieją żyć.

W centrum twojej mordy natomiast znajduje się odbyt z którego stale wydobywają się ekskrementy...

A czy ty wysłałeś swoją pociechę do klechy pedofila?

I znowu. W obsrywaniu jesteś wydajny...

Mało pozytywnych wpisów, głównie dla jedynie słusznej, legalnie wybranej miażdżącą większością(!),kochającej władzę, pieniądze i nepotyzm - władzy PiS? No to, za każdy "słuszny" wpis, np. czteropak, małpkę, albo 100+ (te od każdej świni)? Już odkurzam klawiaturę...

Sedno tkwi właśnie w: "legalnie wybranej". Powtarzaj to stale aż zrozumiesz znaczenie tych słów...

"Legalnie wybranej" - to znaczy, że NIE wolno jej (władzy) ordynarnie, bezczelnie i na każdym kroku, łamać Konstytucji - tak to rozumiem, w przeciwieństwie do Ciebie!

ty jesteś glupi czy raczej glupszy??

Krzyworyj dwukrotnie certyfikowany patologiczny oszust i kłamca Moravitzky pójdzie siedzieć.

Podpisano (-) Banaś

Czy jedynie zgon pozwoli na zniknięcie twoich wypocin z łam
N.J.?

"W centrum twojej mordy natomiast znajduje się odbyt z którego stale wydobywają się ekskrementy..." Brawo 123. Tego dziada to tylko na stryczek.