To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Najwięcej dla politycznych sojuszników

Najwięcej dla politycznych sojuszników

Samorządowcy z Bolesławca (gmina miejska) przeanalizowali, jak przyznawano pieniądze z kolejnych transz Funduszu Inwestycji Lokalnych gminom z Powiatu bolesławieckiego. Wyszło im, że rządowe wsparcie dla samorządów najhojniej popłynęło tam, gdzie rządzący PiS ma największe poparcie.

Samorządowcy wyliczyli, ile pieniędzy w przeliczeniu na jednego mieszkańca dostały poszczególne gminy. Najmniej trafiło do Bolesławca (miasto), bo 68 zł na mieszkańca. 143 zł na mieszkańca trafiło do Warty Bolesławieckiej, 168 zł do gminy Bolesławiec, 204 zł do Osiecznicy, 328 do Nowogrodźca i 727 zł do Gromadki. To oznacza, że gmina Gromadka dostała ponad 10 razy więcej pieniędzy niż Bolesławiec. W trzech rozdaniach tylko dwie gminy dostawały wsparcie za każdym razem. To oczywiście Gromadka (łącznie prawie 4 mln zł) i Nowogrodziec (prawie 5 mln zł). Z kolei miasto Bolesławiec w dwóch rozdaniach nie dostało ani złotówki. Tam pieniądze popłynęły tylko z pierwszej transzy, czyli wówczas, gdy – jedyny raz – kryteria przyznawania środków były zobiektywizowane.
Samorządowcy nie maja wątpliwości dlaczego tak się dzieje, że właśnie Gromadka, najbogatsza gmina powiatu bolesławieckiego, i Nowogrodziec (też jedna z bogatszych gmin regionu) otrzymują największą pomoc z Funduszu Przeciwdziałania Covid 19.
- Gromadka jest jedyną gminą w regionie, gdzie radni przyjęli uchwałę o tym, że gmina jest strefa wolna od ideologii LGBT. W Nowogrodźcu z kolei niedawno burmistrz zapisał się do Solidarnej Polski. W obu tych gminach ponadto Andrzej Duda uzyskał najwyższe poparcie w wyborach prezydenckich – oceniają autorzy analizy.
Teraz obie gminy otrzymują nagrodę za poglądy mieszkańców i postawę gminnych włodarzy. Z pieniędzy, którem pochodzą z podatków wszystkich Polaków, powinny więc także wrócić do wszystkich, a nie tylko do swoich.
Bolesławiec za środki z tej pomocy chciał m.in. wybudować przedszkole. I tak je wybuduje tyle, że z własnych środków.
W trzeciej transzy wsparcia (rozdzielona 31 marca) w naszym regionie pieniądze przekazano:
powiat karkonoski
powiat karkonoski - 3,5 mln zł
Szklarska Poręba – 2,5 mln zł
Mysłakowice – 0,7 mln zł
Piechowice – 0,6 mln zł
powiat bolesławiecki:
- powiat bolesławiecki – 0,7 mln zł
- Gromadka – 0,6 mln zł
- Nowogrodziec – 1,0 mln zł
- Warta Bolesławiecka – 0,75 mln zł
- Osiecznica – 1,0 mln zł
powiat kamiennogórski:
- powiat kamiennogórski – 3,0 mln zł
- Marciszów – 0,3 mln zł
- Kamienna Góra (gmina) – 0,6 mln zł
powiat lubański
- Lubań (miasto) – 3,5 mln zł
powiat lubański – 1,188 mln zł
- Lubań (gm. wiejska) – 0,3 mln zł
powiat lwówecki:
- powiat lwówecki – 0,7 mln zł
- Gryfów – 0,3 mln zł
- Lubomierz – 1,7 mln zł
- Mirsk – 0,5 mln zł
- Wleń – 0,6 mln zł
powiat zgorzelecki
- powiat zgorzelecki – 0,3 mln zł
- Bogatynia – 2,6 mln zł
- Węgliniec – 1,2 mln zł
- Zawidów – 0,4 mln zł
- Pieńsk – 0,4 mln zł
Na tych 25 samorządów, które otrzymały wsparcie, w 11 starostami, burmistrzami, wójtami lub komisarzami są samorządowcy (formalnie lub nieformalnie) kojarzeni ze Zjednoczona Prawicą i tylko dwa, gdzie szefów gmin lub powiatów można (choć nie wprost) kojarzyć z opozycją.

 

Komentarze (13)

Luzniak jak dzielił to Pokój dostał więc czemu redaktor zdziwiony?Dba się o swoich

Poprzednio P0-PSL deprecjonowały "ścianę wschodnią"
I było git?

Oborowa Szydło matka księdza który wyrzekł się Jezusa, wlazła do rady muzeum Auschwitz-Birkenau.

Nie odpuszczą ani jednemu miejscu, do którego dałoby się wcisnąć partyjnego, PiSbolszewickiego politruka.

Mały kulawy gnom jest chory, gdy wie, że gdzieś nie ma pacynki, którą mógłby animować środkowym palcem w d..pie.

Od dawna było wiadomym, że tylko "swoim" samorządowcom dadzą dużo więcej! Nie popieracie słusznej, "dobrej zmiany" smarując wazeliną, no to kara musi być - co było do udowodnienia (właściwie nie było potrzeby... pewnik!).

W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przed południem będzie w Bolesławcu. Zaplanowaną ma tu konferencję prasową, a potem wizyty w działającym od 12 kwietnia Punkcie Szczepień Powszechnych w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Tyrankiewiczów i szpitalu powiatowym. Razem z premierem pojawią się szef KPRM Michał Dworczyk i wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Nie tylko oni, na spotkanie z politykami PiS wybierają się działaczki lokalnego Strajku Kobiet, które na Facebooku już wrzuciły wydarzenie: Teatrzyk „Pinokio” wita w Bolesławcu.

PO latami pchało pieniądze w wielkie miasta, dokarmiając tylko i wyłącznie swój wielkomiejski elektorat i swoich prezydentów. Zarzuty wobec PiS pewnie słuszne są w ustach polityków PO szczytem hipokryzji. Pecha ma w tym wszystkim Jelenia Góra, dla PiS zbyt czerwona dla PO zbyt prowincjonalna, nie obchodzi nikogo, nawet własnych władz, posłów i senatorów.

A to jest jakieś usprawiedliwienie, że "a za PO"? To jak wbić komuś kosę i tłumaczyć się, że inny wcześniej ponoć dał ofierze po gębie. Coś tu wam mocno zgrzyta z logiką.

ale przecież oni od zawsze mówili o zrównoważonym rozwoju. Po prostu w tych gminach jest duże niedoinwestowanie w infrastrukturę drogową, kanalizację, itd. Te środki, to przeciez ida właśnie głównie na takie rzeczy, więc przeliczając koszt remontowanej drogi na ilość mieszkańców małej miejscowości, która po 30.-40. latach doczekała się w końcu i wytykanie im tego, na kogo głosowali jest jakims nieporozumieniem....

to nie usprawiedliwienie a raczej potwierdzenie starej prawdy, że sposoby działania partii politycznych są uniwersalne i niezależne od barw.

Dziwne że klechom nic się dostało.

czyli jeden wniosek......, tą faszystowską formację jak najprędzej wypi....lić z życia politycznego tego kraju a wraz z nią wszystkich narodowosocjalistycznych troli......
nuuu dawajta trole PiSzczurowskie jest okazja by zarobić

hahahahahahahahaha!!!!!

Zdziwienie na tym portalu to jest odbicie poziomu intelektualnego autorów prowokacyjnych artykułów tu zamieszczanych. Oczywiście najwięcej powinno się dawać nie sojusznikom politycznym tylko przeciwnikom. Co za rozumowanie wychowanków Platformy Obywatelskiej !