– To podczas zawodów międzyszkolnych często ujawniają się talenty, które później mogą stanowić o sile polskiego sportu – powiedział nam Ireneusz Taraszkiewicz, dyrektor MOS-u. – Duży wpływ na ich rozwój mają nauczyciele wychowania fizycznego, gdyż mogą zaszczepić wśród tych najmłodszych dzieci chęć do uprawiania sportu, do spędzenia wolnego czasu w ruchu.
MOS zorganizował zawody w kilkudziesięciu konkurencjach, od gier zespołowych, jak piłka nożna, ręczna czy koszykówka, po konkurencje indywidualne, m.in. pływanie, szachy, lekkoatletyka. Jak mówi I. Taraszkiewicz, ważne jest tworzenie przeciwwagi dla choroby cywilizacyjnej, jaką dzisiaj jest komputer i telefon.
– Niestety, wielu rodziców mimowolnie pomaga w tym, by ta choroba się rozwijała, bo dzieci są dowożone na zajęcia, odwożone po nich. Siłą rzeczy tego ruchu jest mniej – mówi.
– Działamy w tym kierunku, aby jak najwięcej uczniów szkół miało możliwość wykazania się podczas zawodów. Regulamin jest taki, że nie pozwala jednemu uczniowi brać udział we wszystkich zawodach. Po to, by dać szansę innym – tłumaczy I. Taraszkiewicz.
Czwartkowa gala, która odbyła się w Jeleniogórskim Centrum Kultury, rozpoczęła się miłym akcentem. Specjalne podziękowanie otrzymał Jan Karwacki, który przepracował w MOS-ie 33 lata i opiekował się obiektami sportowymi. – Nie był pierwszoplanową postacią, ale bez niego nie byłoby wielu zawodów – powiedział Ireneusz Taraszkiewicz.
– Popracowałbym jeszcze, ale zdrowie nie pozwala – przyznał Jan Karwacki. Pamięta swój pierwszy dzień w pracy. – Przyszedłem do kadrowej, przebrałem się w szatni na ul. Chełmońskiego. I tak zaczęliśmy kompletować brygadę, która potem przez wiele lat dbała o to wszystko – mówi. Opiekował się wszystkimi obiektami sportowymi, będącymi pod egidą MOS-u. Bardzo lubi stadion przy ul. Lubańskiej.
– Jest piękny. Szkoda, że jest w stanie, w jakim jest. Gdyby były pieniądze można byłoby odnowić boisko, wybudować boiska treningowe, odnowić ten basen, który jest z tyłu – mówi. – Ale budżet mamy, jaki mamy. Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć.
W kategorii szkół podstawowych ex aequo pierwsze miejsce zajęły Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Szkoła Podstawowa nr 11 w Jeleniej Górze, drugie – także ex aequo – SP nr 6 i SP nr 13 w Jeleniej Górze. W kategorii szkół podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum nr 1/Szkoła Podstawowa nr 2, drugie – Gimnazjum nr 3/Zespół Szkół Elektronicznych, trzecie – Gimnazjum nr 4/ Szkoła Podstawowa nr 11. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych oddzielne sklasyfikowano dziewczęta i chłopców. W klasyfikacji dziewcząt I miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, drugie – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, trzecie – Zespół Szkół Technicznych ,,Mechanik”.
W klasyfikacji chłopców zwyciężył Zespół Szkół Elektronicznych, przed Zespołem Szkół Technicznych ,, Mechanik” i Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 2.
Wymienione szkoły otrzymały nagrody finansowe. Wręczono też wiele nagród indywidualnych, dla wyróżniających się sportowców, uczestniczących w prowadzonych przez MOS zajęciach wspierających szkolenie sportowe. Uczniowie z poszczególnych sekcji otrzymali nagrody książkowe.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...