To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Nagroda Mostu wręczona

Nagroda Mostu wręczona

Profesor Fritz Stern odebrał przyznaną mu Międzynarodową Nagrodę Mostu Europa–Miasta Zgorzelec/Görlitz. Uroczystość odbyła się w Teatrze Goerlitz. Wzięli w niej udział minister sprawiedliwości Saksonii Geert Mackenroth, Ingrid Biedenkopf (w zastępstwie męża Kurta Biedenkopfa, byłego premiera Saksonii), przedstawiciele władz miejskich Zgorzelca i Goerlitz oraz wielu zaproszonych gości.

Laudacjię odczytała Ingrid Biedenkopf. Profesora Sterna uhonorowano za wkład w tworzenie wizerunku Niemiec w USA, oraz za prace na rzecz pojednania między wcześniejszymi przeciwnikami, również między Niemcami i Polską. F. Stern urodził się w 1926 roku w żydowskiej rodzinie we Wrocławiu, która w 1938 roku wyemigrowała do USA.

Profesor był wyraźnie wzruszony podczas uroczystości. Wyraził zadowolenie z faktu, iż jego spojrzenie na historię Niemiec oraz stanowisko w sprawie porozumienia polsko-niemieckiego cieszą się takim uznaniem i zyskały tak licznych odbiorców. Laureat zwiedził Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, dokonał wpisu do Księgi Gości Miasta Zgorzelec, wysłuchał historii Górnołużyckiej Hali Pamięci i spędził chwilę na rozmowie z burmistrzem Zgorzelca.

W przyszłym roku planowane jest wydanie w Polsce jego wspomnień noszących tytuł Five Germanys I Have Known. Będzie to kolejna na polskim rynku pozycja wydawnicza autorstwa Fritza Sterna. W grudniu 2001 r., nakładem Wydawnictwa Twój Styl, ukazała się, dobrze przyjęta przez krytyków i czytelników, książka Niemiecki świat Einsteina, w której profesor stara się dociec, co sprawiło, iż niemieckie elity były tak zafascynowane nazizmem, że nie protestowały, gdy urządzano nagonki na współobywateli, pogardliwie określanych mianem podludzi. "Niemcy muszą ćwiczyć się w poczuciu taktu i wrażliwości oraz w zrozumieniu dla uczuć świata zewnętrznego – napisał. - Nowe Niemcy, podobnie zresztą jak inne kraje świata, stoją przed nieznanymi dotąd wyzwaniami społeczeństwa globalnego. Druga szansa jest bardzo rzadko dana zarówno jednostce, jak i całemu narodowi, jest jednocześnie darem i wyzwaniem".