To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Naciągają biednych

Naciągają biednych

Ludzie poszukujący możliwości pożyczenia pieniędzy, pozbawieni szans na kredyt bankowy, często dają się skusić na rozmaite podejrzane oferty dostępne przez internet. W ten sposób osoby w tarapatach finansowych są naciągane na dodatkowe bezsensowne wydatki. To przypadek firmy Geldor, która uruchomiła ponad sto „pożyczkowych” serwisów internetowych, trafiając do klientów także w naszym regionie. UOKiK właśnie zakazał stosowania nieuczciwych praktyk i nałożył na ten podmiot karę.  

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w grudniu 2017 r. wszczął postępowanie przeciwko firmie Geldor z Rybnika. Rok później wydał konsumenckie ostrzeżenie. Przedsiębiorca uruchomił co najmniej 103 serwisy internetowe np. pozyczkahit.pl, zebrapozyczki.pl, alfapro.pl, bezbiku.pro. Wyglądem i przekazem marketingowym sugerują one możliwość uzyskania pożyczki. Jest na nich suwak umożliwiający wybranie jej parametrów, są takie hasła jak „Pożyczki online od zaraz”. Są też opinie zadowolonych klientów – umieszczone przez przedsiębiorcę, który zablokował możliwość dodawania autentycznych komentarzy. Pożyczki od firmy GELDOR jednak uzyskać nie można. Przedsiębiorca zbiera tylko dane konsumentów, którzy składają o nią wniosek. Potem umieszcza je na stronie internetowej, do której mają dostęp potencjalni pożyczkodawcy. Za rejestrację w serwisie, aktywację wniosku i sprawdzenie jego statusu GELDOR pobiera bezzwrotne opłaty m.in. w formie SMS premium, jednorazowo nawet 30 zł.- Działalność firmy Geldor naraża konsumentów na znaczne straty. Często są to osoby w trudnej sytuacji materialnej, którym bank odmówił pożyczki. Ich problemy finansowe mogą się jeszcze pogłębiać wskutek daremnych prób uzyskania pieniędzy za pośrednictwem licznych serwisów tego przedsiębiorcy – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Geldor musi zaniechać zakwestionowanych praktyk i zapłacić prawie 45 tys. zł (44 792 zł) kary. Oprócz tego ma zamieścić i utrzymywać przez pół roku na stronach wszystkich swoich serwisów informację o decyzji UOKiK. Dzięki temu powinna ona dotrzeć do poszkodowanych konsumentów i uświadomić im, że mogą dochodzić roszczeń od przedsiębiorcy. 

Komentarze (6)

Zydowskie praktyki.Pozamykac to k....wo.

Zostaw Żydów w spokoju, bo to ludzie uczciwi i nie porównuj ich do tej szumowiny, która czyha na ludzi w tarapatach finansowych.

Panstwo pozwala na takie dzialania.pozyczka ktorej rrso wynosi 1897procent

Zydy do Izraela ,Księża na księżyc ,Biskupi w pisdu i wtedy będziedobrze

Kary finansowe to jedno, a wątpliwa egzystencja tych pseudofirm lub parabanków to druga strona medalu.

Takie parabanki powinny zniknąć raz na zawsze z rynku, ale widać, że mało kogo to interesuje, skoro istnieją na rynku i mają się bardzo dobrze. Kolejne wyrastają, jak grzyby po deszczu; żerują na ludzkiej krzywdzie, biedzie i niedostatku, podobnież, jak bocian, lento, provident itp.

Kara 45 tyś? Powinna wynosić 45 ale milionów!!!