To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Na ratunek skoczniom w Harrachowie

Na ratunek skoczniom w Harrachowie

Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf oraz były starosta jeleniogórski i działacz narciarski Jacek Włodyga znaleźli się w grupie „Projekt Harrachov”, która zamierza zdobyć pieniądze, doprowadzić do wyremontowania skoczni w Harrachovie i zapewnić ich sportowe wykorzystanie. Przedsięwzięcie bardzo mocno wspiera Adam Małysz.

W 2001 w Harrachovie Adam Małysz jako pierwszy Polak w historii wygrał konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich. Wtedy przygraniczne miasteczko biło rekordy popularności, a Polacy wybierali się do Czech nie tylko na narty, ale też po to, żeby zobaczyć skocznię, na której triumfował Małysz. Ale minęło raptem kilkanaście lat i obiekt popadł w ruinę. Mamuci „Certak” jest w takim stanie, że podczas naśnieżania pod ratrakiem zapadła się bula, a obiekt przez czeskich dziennikarzy nazywany jest „wstydem Karkonoszy”.
To ma się zmienić. „Projekt Harrachov” ma się o to postarać. Oprócz wymienionych Polków w akcji biorą udział zastępca starosty Harrachova Daniel Beneš, konstruktor skoczni — Josef Slavík, Jan Vodseďálek, będący odpowiedzialny za prowadzenie strony internetowej akcji oraz dziennikarz sportowy Paweł Skorb. Już zebrano 149 tys. koron, które pozwolą na wyremontowanie mniejszych obiektów, aby jak najprędzej wznowić treningi. Kolejne gromadzone fundusze będą sukcesywnie wykorzystywane na renowację większych obiektów, a w szczególności dumy Harrachova — mamuta o punkcie konstrukcyjnym na 185 metrze.
- Dzięki polskim kibicom czułem się tu jak w domu. Uratujmy skocznie w Harrachovie - namawia do wsparcia akcji Adam Małysz, a wraz z nim czescy mistrzowie skoków narciarskich —Pavel Ploc, Jakub Janda oraz Dalibor Motejlek.
- Bardzo liczymy na wsparcie kibiców z Polski. Jest ono da nas istotne, ponieważ chcemy znowu zaistnieć na mapie skoków narciarskich. Bez was z pewnością będzie to trudne - apeluje do polskich kibiców Stanislav Slavík, prezes Skiklub LTBK Harrachov.
W Polsce akcja będzie oznaczona hashtagiem #PomocDlaHarrachova.
Przy tej okazji Polacy ze Szklarskiej Poręby i Czesi z Harrachova rozmawiali też o wspólnych planach organizacji Mistrzostw Świata w lotach narciarskich w 2024 roku oraz poruszyli zagadnienie współpracy Harrachova i Szklarskiej Poręby w zakresie organizacji wspólnych wydarzeń sportowych. Burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf ponowił deklarację pełnego wsparcia dla czeskiej akcji przywrócenia do sportowego życia harrachovskich skoczni złożoną dwukrotnie podczas wcześniejszych spotkań w Szklarskiej Porębie i Harrachovie.
Nie została określona kwota pieniężna potrzebna na renowację skoczni. Każda wpłata będzie przeznaczana na Projekt Harrachov. Wpłat można dokonywać na konto klubu Skiklub LTBK Harrachov: CZ1408000000005703386379 z tytułem przelewu 5703386379/0800. Organizatorem zbiórki jest Skiklub LTBK Harrachov.

Komentarze (24)

Panie Graf, wez sie Pan za prace w Szklarskiej bo masz wiele do nadrobienia.

Nie weżmie się bo nie umie, a jeszcze mniej potrafi.

dokładnie, remontuj Pan drogi, chodniki,więcej miejsc parkingowych. a nie będzie kasę dla Czechów zbierał. Jakbym przeczytał to w kwietniu to bym pomyślał że fejk. chyba jakiś żart normalnie

Burmistrz Graf doprowadził do bardzo dużej wycinki zdrowych drzew w Szklarskiej Porębie. Przez Grafa zwiększył się śmiertelny smog w naszym mieście.
Graf był kiedyś bardzo kiepskim sportowcem i kiepskim nauczycielem.
Burmistrz Graf, to wróg drzew.

W Szklarskiej Porębie mieliśmy skocznie narciarskie. Rozebrano je.

Przydałoby się zrobić jakąś zbiórkę na ratowanie Szklarskiej Poręby, bo tam czas się zatrzymał. Miasto wygląda obskurnie. Zobaczcie na Karpacz i wstydźcie się włodarze Szklarskiej Poręby. Przy okazji, czy ktoś widział wielki bilbord przy wyjeździe w kierunku Świeradowa, budynek który tam ma powstać wygląda jak komunistyczny kloc, kolejny apartamentowiec który zniszczy krajobraz. MASAKRA kto wydał zezwolenie na budowę takiego koszmarka!

Zdrojova Invest to dziecko Sokolińskiego

Proponuję zbiórkę, także w Czechach, na obwodnicę Szklarskiej Poręba, Czesi i Polacy będą bezpieczniejsi. Tiry przejeżdżające przez centrum Szklarskiej to śmiech na sali i kwintesencja polskiej turystyki... januszostwo do kwadratu.

Brawo. Piękna inicjatywa. Jeszcze raz brawo.

Pan Graf prywatnie może sobie robić co chce ale jako burmistrz.....Pora zadbać o Szklarską Porębę.

Już widzę tę lawinę kasy jaka sypnie się od szczodrego polskiego narodu. To nacja roszczeniowa generalnie nastawiona na branie, a już szczególnie na darowizny.
Czekam na wyniki zbiórki, która najprawdopodobniej okaże się kompromitacją.

Ty już dałeś ? Ty wogóle zamierzasz dać?

Wiele fajnych przeżyć dała ta skocznia polskim kibicom. Spróbujmy ją uratować, aby nie podzieliła losu polskich skoczni. w latach 80 nasi skoczkowie jeździli tam na treningi. Nikt przecież nie zabiera pieniędzy Szklarskiej Poręby.Chodzi o to abyśmy my jako mieszkańcy pogranicza wsparli ten fajny cel.

Proponuję aby Pani Czernow wzorem swojego wypadu na Kilimandżaro powtórzyła ten wyczyn promując w swiecie odbudowę tej skoczni.PS.Jak myśmy odbudowali skocznie w Wiśle to na konto odbudowy wpłynęła choć jedna korona.Czesto bywam w Harachowie i zrozmow z miejscowymi wynika, że na skoki i Harachow władze się zbiesily.Jak były skoki to klaty do orderów i po kase a teraz pies z kulawą noga nie wpadnie.Z drugiej strony może to i lepsze, miasteczko zachowa swój urok a komercja niech kwitnie po drugiej stronie.Zaraz zabraknie tam wody, gazu a ścieki popłyną rzekami i strumieniami

Znając mentalność naszych sąsiadów zza miedzy, to po wszystkim z wdzięczności bez sentymentów i obficie się na nas zdefekują.

Ile to Rydzyk już przytulił za tej władzy ?

Tylko 200 baniek....... no oczywiście nie wliczając w to różnych darowizn oraz odliczeń od podatku.

A gdzie byli Czesi gdy padały podobne obiekty w Polsce? Może jeszcze czeskie drogi będziemy budować...

Gdyby głu.pota mogła latać... Otarłbyś sobie ryja o sufit...

Pokaż mi podobny obiekt w Polsce który padł.

Ale jaja, polskich skoczni nie remontujemy, ale za to wyremontujemy cudze...

Panie Małysz, zerknij Pan na Orlinek w Karpaczu,popatrz na Lubawke, bo tu pewnie można znaleźć Pana następców a pepiki i tak zerkaja na sąsiada z zachodu.

To samo można napisać o Pavle Plocu. Ma pensjonat, restaurację i sklep sportowy w Harrachovie. Osiągnął wiele, a więc sam mógłby firmować nazwiskiem zbiórkę.

Następców, naprawdę wierzysz w to co piszesz. 30 40 lat temu już ciężko było ich znaleźć, a internetu nie było. Nie w Karpaczu. Tu rządzi msmona. Zresztą masz stadion za 30 milionów i tu pójdą naciski żeby coś tam się działo.