To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Muzyczny Wiedeń w Jeleniej Górze!

Muzyczny Wiedeń w Jeleniej Górze!

Już jutro, czyli w czwartek 7 rozpoczyna się XVIII Festiwal Muzyki Wiedeńskiej - jedno z najstarszych i najpopularniejszych wydarzeń muzycznych organizowanych cyklicznie przez Filharmonię Dolnośląską w Jeleniej Górze. Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod honorowym patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Austrii w Krakowie i potrwa trzy dni - do 9 maja. Każdy ze składających się nań koncertów będzie miał inny charakter. W programie nie zabraknie wielkich przebojów wiedeńskich klasyków, które zawsze przyciągają do sal koncertowych tłumy publiczności.

Festiwal zainauguruje szczególnie wydarzenie. W czwartkowym koncercie inauguracyjnym udział weźmie światowej sławy wiolonczelista Ivan Monighetti (na zdjęciu), który wystąpi w podwójnej roli solisty i dyrygenta.

Ivan Monighetti był studentem samego M. Rostropowicza. Jego wielka kariera estradowa trwa nieprzerwanie od ponad 30 lat. Występuje w najsłynniejszych scenach całego świata i na najbardziej prestiżowych festiwalach. Współpracuje z najznakomitszymi orkiestrami i najwybitniejszymi kompozytorami naszych czasów. Uznawany jest za jednego z najlepszych interpretatorów muzyki współczesnej. Wielu znakomitych twórców napisało utwory specjalnie dla niego. Nie stroni też od wielkiej klasyki. Ivan Monighetti zajmuje się także działalnością pedagogiczną. Jest profesorem w klasie wiolonczeli Akademii Muzycznej w Bazylei, wykłada też Konserwatorium im. Królowej Sofii w Madrycie.

Wspólnie z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej zagra Koncert wiolonczelowy C-dur Josepha Haydna. Dzieło tego wielkiego klasyka znalazło się w programie w związku z obchodzoną w tym roku dwusetną rocznica śmierci kompozytora. Podczas inauguracyjnego wieczoru usłyszeć można będzie jeszcze dwa inne utwory – Uwerturę do opery Don Juan W.A. Mozarta oraz w drugiej części koncertu V Symfonię c- moll op. 67 L. van Beethovena, którą zadyryguje inny mistrz batuty - Mirosław Jacek Błaszczyk.

W piątek 8 maja w jeleniogórskiej sali koncertowej zagra Kwartet PAMINA z Salzburga w składzie: Daniela Galler (skrzypce), Romana Rauscher (skrzypce), Roman Paluch (altówka) i Katharina Feldbacher (wiolonczela). Tworzący go instrumentaliści związani są z salzburską Orkiestrą Mozarteum i regularnie koncertują na słynnych festiwalach mozartowskich. W programie piątkowego koncertu znalazły się kwartety smyczkowe W.A. Mozarta (G-dur KV 80 – Lodi-Quartett) i J. Haydna (C-dur op. 76/3 Cesarski) oraz przebojowe kompozycje Josefa Straussa i Johanna Straussa m.in. Odgłosy Wiosny, Wino, kobieta i śpiew oraz walc Nad pięknym, modrym Dunajem.

Na sobotni finał 9 maja przygotowany został koncert z wielkimi przebojami muzyki operetkowej. Jeleniogórską Orkiestrę poprowadzi tego wieczoru dyrygent Opery Krakowskiej Piotr Sułkowski. W roli solistów wystąpią śpiewacy związani także z Salzburgiem - Małgorzata Mierczak (sopran) i Vesselina Hristova (tenor). Oboje są absolwentami sofijskiej akademii muzycznej i związani są z tamtejszą sceną. M. Mierczak koncertuje w Polsce i zagranicą. Znana jest też i naszym melomanom. Jest bowiem również mieszkanką Karpacza, kieruje Międzynarodowym Towarzystwem Artystycznym Opera Duch Gór w Karpaczu i od lat realizuje tutaj ciekawe przedsięwzięcie operowe zatytułowane Muzyczny Ogród Liczyrzepy - oparte na fragmentach zapomnianych oper o karkonoskim Duchu Gór.
W programie sobotniego koncertu z udziałem śpiewaków znalazły się fragmenty najsłynniejszych operetek F. Lehara, E. Kalmana i J. Straussa, m.in. „Wesołej Wdówki”, „Barona Cygańskiego”, „Księżniczki czardasza”, „Zemsty nietoperza” i „Ptasznika z Tyrolu”.

Festiwal odbywa się pod patronatem prasowym „Nowin Jeleniogórskich”.