To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mogą rosnąć hipermarkety i galerie

Mogą rosnąć hipermarkety i galerie

Piętnaście lokalizacji wielkopowierzchniowych obiektów handlowych znalazło się w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Jeleniej Góry. Samorząd tym samym wskazał miejsca, poza istniejącymi lub budowanymi obiektami, gdzie mogą powstać hipermarkety i centra handlowo-rozrywkowe.

Jeśli znajdą się inwestorzy, którzy zechcą w tych miejscach budować, nie będą musieli stosować wybiegów i kombinacji przy uzyskaniu pozwolenia. Niektóre propozycje zmian w studium, a dotyczące wyznaczenia dodatkowych lokalizacji pod WOH nie zostały jednak uwzględnione. Chodzi, między innymi, o teren za „Zrembem”.

Działkowcy z Zabobrza, mający swe ogrody w rejonie ulicy Ogińskiego i Konstytucji III Maja byli przeciwni dopuszczeniu lokalizacji obiektów handlowych o powierzchni powyżej 2000 metrów kwadratowych na terenach ogródków działkowych. Ich zdaniem, spowodowałaby to likwidację aż 77 działek, w większości zagospodarowanych, z altankami i szklarniami. Jednak planiści nie uwzględnili tej uwagi. Zmiany w studium dopuszczają możliwość równorzędnego dopuszczenia kilku funkcji: ogrodów działkowych, usług i innych form zagospodarowania służących turystyce i rekreacji oraz usług sportu wraz z zielenią. Zmiana zapisów studium pozwala na funkcjonowanie ogrodom działkowym, ale ostateczne rozdysponowanie terenu pod poszczególne przeznaczenia i skutki prawne tej decyzji określi szczegółowo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Poza istniejącymi, czy właśnie powstającymi wielkopowierzchniowymi obiektami handlowymi, studium uwzględnia pod taką zabudowę teren za Centrum Handlowym Echo w kierunku dawnego ośrodka Juventuru. Kolejna, nowa lokalizacja, to teren dawnej papierni przy ulicy Wiejskiej, a także teren obecnego targowiska „Flora”. Studium uwzględnia tez planowaną lokalizację galerii handlowej na terenie obecnego dworca PKS-u i sklepu „Komfort”.

Wielkopowierzchniowe Obiekty Handlowe będą mogły powstać także w rejonie ulicy Wolności vis-a-vis Urzędu Skarbowego, przy ulicy Michejdy, przy Spółdzielczej za nową lakiernią firmy „Renault-Dzięciołowski” oraz w rejonie ulicy Dolnośląskiej, gdzie planowano pierwotnie budowę akwaparku.

Poza zaawansowaną deklaracją budowy galerii handlowej na terenie dworca PKS i wstępnym zainteresowaniem inwestorów terenem działek w rejonie Konstytucji III Maja i Ogińskiego, o pozostałe wolne tereny na razie nikt nie pyta. Niedawni posiadacze atrakcyjnego gruntu na Zabobrzu, między nową pocztą, Sygietyńskiego i Jana Pawła II byli bardzo zainteresowani budowa galerii handlowej, ale takiej lokalizacji nie dopuszcza w tym miejscu plan zagospodarowania przestrzennego. Zresztą wobec nie wywiązania się nabywcy ze zobowiązań zagospodarowania terenu, miasto na drodze sądowej odebrało ten grunt.

Komentarze (4)

Najlepiej zlikwidowac wszystko i na te miejsca postawic hipermarkety :/ PKS i tak ma za malo miejsca na funkcjonowanie dlatego go zlikwidowac i postawic tam biedronke? Bez sensu, jak wiekrzosc podobnyc inwestycji

no tak po co wybudowac aquapqrk jak mozna kolejna galerie co za beznadziejne miasto i rządzący.

lepiej postawić biedronkę niż zostawić teren porośniety krzakami ,tak jak na ogińskiego był SYF a teraz jest czysto.

Szkoda,że nie ma inwestora, który w jednym miejscu postawiłby ogromny obiekt sportowy: z lodowiskiem, salą do tenisa, squosha, kręgielnią, ścianą wspinaczkową, torem przeszkód dla najmłodszych i starszych. Tego brakuje w mieście, a nie kolejnej galerii z "oglądającymi".