To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mistrzowie symfoniki

Wspólnie z jeleniogórskim zespołem, jako solistka, wystąpi znakomita skrzypaczka Agata Szymczewska.

„Mistrzowie symfoniki” to tytuł koncertu, który zabrzmi w piątek, 7 kwietnia, o godz. 19.00 w jeleniogórskiej filharmonii. Tego dnia Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej grać będzie pod batutą Szymona Makowskiego. Wspólnie z jeleniogórskim zespołem, jako solistka, wystąpi znakomita skrzypaczka Agata Szymczewska.

W programie muzycznego wieczoru, który słowem poprowadzi Joanna Moryc, Uwertura tragiczna op. 81 Johannesa Brahmsa oraz Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 i III Symfonia Es-dur Eroica op. 55 Ludwiga van Beethovena.

Agata Szymczewska należy do wąskiego grona najwybitniejszych polskich skrzypków, którzy są rozpoznawalni na całym świecie. Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach, zdobywając uznanie międzynarodowych krytyków, słynnych dyrygentów oraz orkiestr i festiwali, z którymi współpracuje .

Jest absolwentką Hochschule fur Musik und Theater w Hannoverze, w klasie prof. Krzysztofa Węgrzyna, oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu, w klasie prof. Bartosza Bryły. Od 2016 roku prowadzi klasę skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Regularnie występuje u boku Anne-Sophie Mutter. Wraz z zespołem Mutters Virtuosi odbywa tournee w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i festiwalach muzycznych na czterech kontynentach. Od ponad 10 lat, Agata Szymczewska koncertuje z maestro Seiji Ozawa, biorąc udział w jego projektach, takich jak International Summer Music Academy w Szwajcarii, Tanglewood Music Festival oraz w koncertach w Azji.

Ważnym punktem jej kariery, oprócz koncertów solistycznych, jest muzyka kameralna, dzięki której Agata Szymczewska wspólnie koncertowała z wieloma wybitnymi artystami, takimi jak Krystian Zimermann, Martha Argerich, Anne-Sophie Mutter, Gidon Kremer, Maxim Vengerov, Mischa Maisky, Yuri Bashmet oraz Kaja Danczowska. Od 2014 roku Agata Szymczewska jest członkiem renomowanego Szymanowski Quartet, który od dwudziestu lat należy do ekskluzywnego grona najlepszych kwartetów smyczkowych na świecie.

Agata Szymczewska jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m.in. "London Music Masters", którą otrzymała w 2009 roku. W ostatnich latach została uhonorowana także: "Paszportem Polityki", Nagrodą TVP Kultura w kategorii: muzyka poważna, oraz 4 nagrodami "Fryderyk" za, m.in., nagranie koncertu skrzypcowego Karłowicza (Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka) oraz kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz nagrane dla Deutsche Grammophon razem z Krystianem Zimermannem, Kają Danczowską, Ryszardem Groblewskim i Rafałem Kwiatkowskim. Innym ważnym albumem jest płyta z października 2010 roku z koncertami skrzypcowymi Brucha oraz Mendelssohna i "Legendą" Wieniawskiego, wydana przez firmę Universal Music Polska.

Agata Szymczewska obecnie gra na skrzypcach Nicolo Gagliano (1755) użyczonych dzięki uprzejmości Anne-Sophie Mutter.

Uwaga! Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia na ten własnie koncert Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Informacja, jak można je zdobyć w aktualnym wydaniu „Nowin Jeleniogórskich” z 4 kwietnioa 2017 r. Zapraszamy!