Mistrzostwa Jeleniej Góry w szachach na rok 2014

Mistrzostwa Jeleniej Góry w szachach na 2014 rok

Na starcie III Mistrzostw Jeleniej Góry Przedszkolaków oraz I Mistrzostw 8-latków w szachach stanęło blisko 60 dzieci. 7 czerwca br. w gościnnej hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 10 o zaszczytne tytuły, medale i okazałe puchary młodzi zawodnicy rywalizowali w czterech grupach.

Mistrzynią Jeleniej Góry Przedszkolaków została Jagoda Romejko z SP 10, która wygrywając wszystkie partie zdobyła 6,0 pkt. Mistrzem Przedszkolaków na rok 2014 jest Igorek Burda z Miejskiego Przedszkola nr 13, który również nie dał najmniejszych szans swoim przeciwnikom, zdobywając komplet punktów. Wśród starszych dziewcząt najlepiej grała dziś Kinga Strzała (6,0) z SP 11, bezapelacyjnie zostając mistrzynią wśród 8-latek, natomiast wśród chłopców w tej kategorii wiekowej mistrzem został reprezentant SP 2 – Ksawery Lebiedziejewski (5,5).
Podium wśród najmłodszych dziewczynek obok wymienionej wcześniej Jagódki uzupełniły Wiktoria Janikowska (5,0 pkt.) z SP 11 oraz Nikola Trąbska (3,5) z SP 10. Wśród chłopców drugie miejsce i srebrny medal przypadł Łukaszowi Perdkowi (5,0 pkt.) z SP 11, a dopiero trzeci był reprezentant gospodarzy Miłosz Kaszewski z SP 10. Zaznaczmy że walka o brązowy medal była wyjątkowo zacięta, gdyż aż czwórka dzieci zgromadziła po 4,0 punkty w 6 partiach i o tym, kto zajął miejsce na najniższym stopniu podium zdecydowała punktacja pomocnicza Buchholtz’a.
Rywalizacja 8-latnich dziewczynek przebiegała z kolei pod dyktando zawodniczek z SP 11. W pierwszej czwórce mieliśmy aż trzy reprezentantki jeleniogórskiej „jedenastki”. Pierwsze miejsce i złoty medal zdobyła Kinga Strzała z bardzo dużą dwupunktową przewagą nad kolejnymi szachistkami. Punktacja pomocnicza wykazała, że srebro przypadło w udziale Oliwi Ćwiszewskiej z SP 2, brąz Emili Mikulskiej (SP 11), a tuż za podium zalazła się Karolina Lis (również SP 11). Na pocieszenie ostatnia z nich dostała puchar ufundowany przez firmę sport-serwis.pl
Grupę chłopców 8-letnich zdominował wspomniany na początku Ksawery Lebiedziejewski (5,5 pkt.) z SP 2. Jego dominacja może nie była tak wyraźna, jak w pozostałych grupach rozgrywkowych, jednak mistrzostwo nie podlega dyskusji i jest jak najbardziej zasłużone. Wicemistrzem Jeleniej Góry ośmiolatków został dość nieoczekiwanie Karol Nowik (5,0), a brązowy medal zdobył Paweł Szarko (4,5) (obaj z SP 11). Dobry występ zanotował Dawid Trubiłowicz z SP 10, zdobywając 4,0 pkt. i czwarte miejsce, dzięki czemu mógł się cieszyć z dodatkowo ufundowanego pucharu przez firmę sport-serwis.pl.
Po zakończonych partiach wszystkie dzieci mogły się zasmakować w pizzach ufundowanych przez pizerrię Grande-Roma oraz odebrały dyplomy i nagrody od darczyńczów. Wśród partnerów wspierających turniej znaleźli się sala zabaw Hip-Hop, restauracja McDonalds, Urząd Miasta Jelenia Góra oraz Klub Szachowy Jelonka Jelenia Góra. Zarząd klubu pragnie podziękować Krzysztofowi Szpali za wydruk wszystkich dyplomów oraz wszystkim pozostałym osobom za pomoc w organizacji turnieju.