To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mistrzostwa świata karateków pod Śnieżką - podsumowanie

Mistrzostwa świata karateków pod Śnieżką - podsumowanie

Tej rangi zawody odbyły się w Polsce po raz pierwszy. O tytuły i medale XII mistrzostw świata karate shotokan walczyło 720 reprezentantów 32 krajów Unii Europejskiej i byłego związku Radzieckiego, z Afryki (Kenia, RPA, Etiopia, Maroko, Algeria), z USA i Dominikany, z Azji (Japonia, Oman, Katar, Indie, Bangladesz) i z innych państw.


Pochwały od prezydenta

Prestiżową imprezę w hali sportowej „Jedynki” w Karpaczu zorganizowali wspólnie światowa organizacja Funakoshi Shotokan Karate Association (FSKA) i Klub Sportowy Funakoshi Shotokan Karate. Pomogli parlamentarzyści, regionalne i lokalne władze samorządowe oraz sponsorzy. Podczas ceremonii otwarcia MŚ prezydent i twórca FSKA, shihan Kenneth Funakoshi od Międzynarodowej Federacji Sztuk Walki otrzymał tytuł kancho hanshi i stopień 10 dan. To trzeci w świecie najwyższy stopień mistrzowski w karate. W przeddzień zawodów w kowarskiej SP nr 1 Kenneth Funakoshi wraz z senseiem, synem Kylem (7 dan), poprowadzili 14. międzynarodowe, letnie seminarium dla 120 zawodników krajowych i zza granicy o różnym stopniu sportowego zaawansowania (stopnie kyu i dan). Głównym celem była poprawa techniki w kumite (dynamika poruszania się, kontrataki jednoczesne z blokiem) i w kata (gojushihi sho i unsu). Potem przeprowadzono egzamin na stopnie mistrzowskie dan (czarne pasy) oraz kurs z nadaniem międzynarodowych uprawnień sędziowskich FSKA.

W mistrzostwach świata, w drużynowych i indywidualnych konkurencjach kata (kombinacja określonych ruchów) i w kumite (wolna walka sportowa), w różnych grupach wiekowych reprezentanci Klubu Sportowego Funakoshi Shotokan Karate w Kowarach w barwach biało – czerwonych zdobyli 19 medali trzech kolorów. Multimedalistka Julia Płuszewska wywalczyła złoty krążek i dwa srebrne. Trzy medale wręczono też Adriannie Nawrot. Dwukrotnie na podium stawali Dorota Skórzecka, Katarzyna Matyszkiewicz, Piotr Kraszewski, Zbigniew Kępa i Dorian Jarosz. Z tytułu wicemistrzów cieszyli się ponadto Angelika Trzebińska i Maciej Barański, z trzeciego miejsca Sebastian Lipiak. Wśród najlepszych karateków świata znaleźli się wychowankowie trenera Jacka Jaworskiego (3 dan) z UKS-u „Samuraj” w Lubaniu (5 medali), wrocławianie, zawodnicy z Legnicy, Wielkopolski, Warszawy, Białegostoku, Lublina, Konina.

- Łącznie reprezentacja Polski liczyła 183 zawodników, spisali się oni znakomicie – ocenił sędzia główny Mirosław Adamowski (6 dan) z Gdańska. - Nasi sportowcy wywalczyli 46 złotych, 53 srebrne i 50 brązowych medali zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej MŚ '2010 - 737 punktów. W czołowej dziesiątce uplasowali się karatecy z Ukrainy (465 pkt.) i Kazachstanu (106 pkt) oraz z RPA, Rosji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Czech i Norwegii. Na własną prośbę w trzech kategoriach kumite, nawet 35-39 lat, walczył najstarszy karateka, 64-letni Austriak Michael Sarnitz. Za werdykty na czterech matach (tatami), dziękuję 40. sędziom krajowym i zagranicznym.

- Jestem przekonana, że mistrzowska impreza w tak pięknym regionie górskim na długo pozostanie w pamięci sportowców, trenerów i działaczy – mówi szefowa komitetu honorowego, poseł na Sejm RP, Elżbieta Zakrzewska. - Wierzę, że zdobyte trofea staną się przepustką do wielkich karier sportowych.

Dyrektor komitetu organizacyjnego MŚ Janusz Piepiora (5 dan)

- Propozycję przeprowadzenia mistrzostw na Dolnym Śląsku zgłosiliśmy dwa lata temu we włoskim Jesolo (koło Wenecji). Po rozmowach i konsultacjach prezydent FSKA K. Funakoshi wyraził zgodę. Nasz region i sportowców zna doskonale. Od 1992 roku przyjeżdża do Kowar i Wrocławia na turnieje karate, seminaria i egzaminy. Termin mistrzostw został wybrany odpowiedni. Po sezonie turystycznym baza noclegowo – gastronomiczna w Karpaczu była do dyspozycji uczestników MŚ, ich rodzin i kibiców. Łącznie pod Śnieżką gościło ponad 1500 osób. Pierwszy raz przyjechali tutaj zawodnicy z południowej Afryki. Szefowie narodowych ekip, menedżerowie Wiehan Eksteen (6 dan), Ravi Moodley i Mohan Hira (7 dan), podobnie jak setki sportowców i działaczy deklarowali ponowne odwiedziny Karpacza w roli turystów. Najbardziej rozbawiona grupa Portugalczyków stale chodziła po mieście ze śpiewem na ustach. Wszyscy zawodnicy zwiedzili ciekawą wystawę zorganizowaną z okazji mistrzostw świata w Muzeum Sportu i Turystyki „XXX lat karate shotokan w Kotlinie Jeleniogórskiej”, Western City, Park Miniatur Zabytków i inne atrakcje regionu. Powodzenie miała wycieczka autokarowa. W trakcie imprezy i po jej zakończeniu usłyszałem mnóstwo bardzo pozytywnych i pochlebnych opinii. Przygotowania organizacyjne rozpoczęliśmy dwa lata temu, od projektów i wniosków o środki z Unii Europejskiej oraz filmu promującego Dolny Śląsk i XII MŚ. Był prezentowany rok temu w MŚ w Sun City. Odpowiednio wcześniej powstały strony internetowe, w tym jedna wyłącznie anglojęzyczna. Wysłaliśmy zaproszenia do 44 krajów, ale nie wszyscy sportowcy w terminie postarali się o polskie wizy. Awizowany szejk sułtanatu Omanu (4 dan) zrezygnował z egzaminu na wyższy, 5 dan z powodu ramadanu. Dużo życzliwości wykazały władze Karpacza. Do dyspozycji organizatorów MŚ oddały wszystkie pomieszczenia szkoły podstawowej i funkcjonalną halę oraz miejskie parkingi.

Janusz Piepiora nie ukrywa, że wiele osób dziwiło się, że tak gigantyczną i ważną imprezę udanie przeprowadził mały klub. Trzeba jednak dodać wielkie zaangażowanie wszystkich stu członków, nieodpłatną pomoc ratowników medycznych z Bełchatowa, lekarzy ze szpitala w Bukowcu, strażaków, którzy dali samochód ratowniczy.

Dyrektor biura zawodów MŚ Ryszard Dwornik (2 dan) z Kostrzycy.

- Grupa wolontariuszy wykonała dobrą i mozolną robotę. Pracowali od 6.30 rano do późnych godzin wieczornych, nawet do godziny 23. Trzeba było zweryfikować karateków ze względu na wiek, płeć, wagę i wybraną konkurencję. Na bieżąco niezbędne okazały się korekty, gdyż kilkanaście ekip z rodzinami dojechało w ostatniej chwili. Moi podwładni szybko reagowali na nieplanowane zmiany, które jednak trochę dezorganizowały nam codzienną pracę. Pomogło doświadczenie z organizacji mistrzostw Polski w 2009 i w 2010 roku, mnie długoletni staż jako działacza i instruktora. Nie musieliśmy w biurze zawodów dodatkowo zatrudnić tłumaczy. Kilkoma językami obcymi dobrze władają Zbyszek Piepiora i Ania Janisławska. Ja też pomogłem. Dla każdej ekipy przygotowaliśmy materiały reklamowo – promocyjne, upominki, pamiątki, bloczki żywieniowe, 660 dyplomów, puchary. Zbyszek stworzył bazę danych wszystkich uczestników zawodów. Światowa organizacja FSKA już zaprosiła nas na następne mistrzostwa świata w San Jose (Kalifornia). Teraz przygotowujemy się do otwartych mistrzostw Polski karate stokotan (25- 27 luty 2011 r.), do letniego seminarium mistrzów i do turnieju Funakoshi Cup im. Leszka Drewniaka (24-26 czerwca 2011 r.).

Sekretarza koordynatora MŚ, pracownika naukowo - dydaktycznego jeleniogórskiego wydziału Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, dr Zbigniewa Piepiorę ucieszyła dobra promocja regionu. Na Polskę i świat były transmisje on – line, relacje na żywo w radio i telewizyjne reportaże w sieciach kablowych i w naziemnych.

- Najbardziej cieszy nas bardzo wysoka ocena imprezy od prezydenta FSKA, shihana Kennetha Funakoshi – dodaje dyrektor turnieju Paweł Piepiora (4 dan). - Po raz pierwszy w historii tej dyscypliny sportu mamy szansę na zorganizowanie mistrzostw Europy. To nowy pomysł twórcy i szefa organizacji FSKA z siedzibą w Milpitas (USA) zrzeszającej państwa z Azji, obu Ameryk i Europy.

- Potwierdzam, mistrzostwa karateków znakomicie wypromowały karkonoski kurort i wkrótce powinny być turystyczne tego faktu efekty – mówi dyrektor ds. logistyki Wiesław Dzierzba. - Dotychczas w kojarzonym ze sportami zimowymi Karpaczu nie gościli mieszkańcy egzotycznych dla nas krajów afrykańskich i islamskich.

Patronat medialny nad MŚ sprawowali: „Nowiny Jeleniogórskie, portal www.nj24.pl, telewizja DAMI i Muzyczne Radio. Przebieg mistrzostw na żywo codziennie transmitowano przez internet. Nadzór naukowy nad imprezą prowadzili fachowcy z wrocławskich uczelni, z AWF-u, uniwersytetów: ekonomicznego i przyrodniczego oraz z Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Mistrzowską imprezę zorganizowano przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, miast: Kowary, Karpacz, Szklarska Poręba i Kamień Pomorski, gmin: Mysłakowice, Podgórzyn i Lubań, cieplickiego szpitala MSWiA, Związku Gmin Karkonoskich i Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Honorowymi patronami MŚ byli prezydent FSKA Kenneth Funakoshi i marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński. Światową rywalizację karateków uznano za sportowe wydarzenie roku nie tylko w regionie jeleniogórskim.