Prestiżową imprezę w hali sportowej „Jedynki” w Karpaczu zorganizowali wspólnie światowa organizacja Funakoshi Shotokan Karate Association (FSKA) i Klub Sportowy Funakoshi Shotokan Karate. Pomogli parlamentarzyści, regionalne i lokalne władze samorządowe oraz sponsorzy. Podczas ceremonii otwarcia MŚ prezydent i twórca FSKA, shihan Kenneth Funakoshi od Międzynarodowej Federacji Sztuk Walki otrzymał tytuł kancho hanshi i stopień 10 dan. To trzeci w świecie najwyższy stopień mistrzowski w karate. W przeddzień zawodów w kowarskiej SP nr 1 Kenneth Funakoshi wraz z senseiem, synem Kylem (7 dan), poprowadzili 14. międzynarodowe, letnie seminarium dla 120 zawodników krajowych i zza granicy o różnym stopniu sportowego zaawansowania (stopnie kyu i dan). Głównym celem była poprawa techniki w kumite (dynamika poruszania się, kontrataki jednoczesne z blokiem) i w kata (gojushihi sho i unsu). Potem przeprowadzono egzamin na stopnie mistrzowskie dan (czarne pasy) oraz kurs z nadaniem międzynarodowych uprawnień sędziowskich FSKA.
W mistrzostwach świata, w drużynowych i indywidualnych konkurencjach kata (kombinacja określonych ruchów) i w kumite (wolna walka sportowa), w różnych grupach wiekowych reprezentanci Klubu Sportowego Funakoshi Shotokan Karate w Kowarach w barwach biało – czerwonych zdobyli 19 medali trzech kolorów. Multimedalistka Julia Płuszewska wywalczyła złoty krążek i dwa srebrne. Trzy medale wręczono też Adriannie Nawrot. Dwukrotnie na podium stawali Dorota Skórzecka, Katarzyna Matyszkiewicz, Piotr Kraszewski, Zbigniew Kępa i Dorian Jarosz. Z tytułu wicemistrzów cieszyli się ponadto Angelika Trzebińska i Maciej Barański, z trzeciego miejsca Sebastian Lipiak. Wśród najlepszych karateków świata znaleźli się wychowankowie trenera Jacka Jaworskiego (3 dan) z UKS-u „Samuraj” w Lubaniu (5 medali), wrocławianie, zawodnicy z Legnicy, Wielkopolski, Warszawy, Białegostoku, Lublina, Konina.
- Łącznie reprezentacja Polski liczyła 183 zawodników, spisali się oni znakomicie – ocenił sędzia główny Mirosław Adamowski (6 dan) z Gdańska. - Nasi sportowcy wywalczyli 46 złotych, 53 srebrne i 50 brązowych medali zajmując pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej MŚ '2010 - 737 punktów. W czołowej dziesiątce uplasowali się karatecy z Ukrainy (465 pkt.) i Kazachstanu (106 pkt) oraz z RPA, Rosji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Czech i Norwegii. Na własną prośbę w trzech kategoriach kumite, nawet 35-39 lat, walczył najstarszy karateka, 64-letni Austriak Michael Sarnitz. Za werdykty na czterech matach (tatami), dziękuję 40. sędziom krajowym i zagranicznym.
- Jestem przekonana, że mistrzowska impreza w tak pięknym regionie górskim na długo pozostanie w pamięci sportowców, trenerów i działaczy – mówi szefowa komitetu honorowego, poseł na Sejm RP, Elżbieta Zakrzewska. - Wierzę, że zdobyte trofea staną się przepustką do wielkich karier sportowych.
Dyrektor komitetu organizacyjnego MŚ Janusz Piepiora (5 dan)
- Propozycję przeprowadzenia mistrzostw na Dolnym Śląsku zgłosiliśmy dwa lata temu we włoskim Jesolo (koło Wenecji). Po rozmowach i konsultacjach prezydent FSKA K. Funakoshi wyraził zgodę. Nasz region i sportowców zna doskonale. Od 1992 roku przyjeżdża do Kowar i Wrocławia na turnieje karate, seminaria i egzaminy. Termin mistrzostw został wybrany odpowiedni. Po sezonie turystycznym baza noclegowo – gastronomiczna w Karpaczu była do dyspozycji uczestników MŚ, ich rodzin i kibiców. Łącznie pod Śnieżką gościło ponad 1500 osób. Pierwszy raz przyjechali tutaj zawodnicy z południowej Afryki. Szefowie narodowych ekip, menedżerowie Wiehan Eksteen (6 dan), Ravi Moodley i Mohan Hira (7 dan), podobnie jak setki sportowców i działaczy deklarowali ponowne odwiedziny Karpacza w roli turystów. Najbardziej rozbawiona grupa Portugalczyków stale chodziła po mieście ze śpiewem na ustach. Wszyscy zawodnicy zwiedzili ciekawą wystawę zorganizowaną z okazji mistrzostw świata w Muzeum Sportu i Turystyki „XXX lat karate shotokan w Kotlinie Jeleniogórskiej”, Western City, Park Miniatur Zabytków i inne atrakcje regionu. Powodzenie miała wycieczka autokarowa. W trakcie imprezy i po jej zakończeniu usłyszałem mnóstwo bardzo pozytywnych i pochlebnych opinii. Przygotowania organizacyjne rozpoczęliśmy dwa lata temu, od projektów i wniosków o środki z Unii Europejskiej oraz filmu promującego Dolny Śląsk i XII MŚ. Był prezentowany rok temu w MŚ w Sun City. Odpowiednio wcześniej powstały strony internetowe, w tym jedna wyłącznie anglojęzyczna. Wysłaliśmy zaproszenia do 44 krajów, ale nie wszyscy sportowcy w terminie postarali się o polskie wizy. Awizowany szejk sułtanatu Omanu (4 dan) zrezygnował z egzaminu na wyższy, 5 dan z powodu ramadanu. Dużo życzliwości wykazały władze Karpacza. Do dyspozycji organizatorów MŚ oddały wszystkie pomieszczenia szkoły podstawowej i funkcjonalną halę oraz miejskie parkingi.
Janusz Piepiora nie ukrywa, że wiele osób dziwiło się, że tak gigantyczną i ważną imprezę udanie przeprowadził mały klub. Trzeba jednak dodać wielkie zaangażowanie wszystkich stu członków, nieodpłatną pomoc ratowników medycznych z Bełchatowa, lekarzy ze szpitala w Bukowcu, strażaków, którzy dali samochód ratowniczy.
Dyrektor biura zawodów MŚ Ryszard Dwornik (2 dan) z Kostrzycy.
- Grupa wolontariuszy wykonała dobrą i mozolną robotę. Pracowali od 6.30 rano do późnych godzin wieczornych, nawet do godziny 23. Trzeba było zweryfikować karateków ze względu na wiek, płeć, wagę i wybraną konkurencję. Na bieżąco niezbędne okazały się korekty, gdyż kilkanaście ekip z rodzinami dojechało w ostatniej chwili. Moi podwładni szybko reagowali na nieplanowane zmiany, które jednak trochę dezorganizowały nam codzienną pracę. Pomogło doświadczenie z organizacji mistrzostw Polski w 2009 i w 2010 roku, mnie długoletni staż jako działacza i instruktora. Nie musieliśmy w biurze zawodów dodatkowo zatrudnić tłumaczy. Kilkoma językami obcymi dobrze władają Zbyszek Piepiora i Ania Janisławska. Ja też pomogłem. Dla każdej ekipy przygotowaliśmy materiały reklamowo – promocyjne, upominki, pamiątki, bloczki żywieniowe, 660 dyplomów, puchary. Zbyszek stworzył bazę danych wszystkich uczestników zawodów. Światowa organizacja FSKA już zaprosiła nas na następne mistrzostwa świata w San Jose (Kalifornia). Teraz przygotowujemy się do otwartych mistrzostw Polski karate stokotan (25- 27 luty 2011 r.), do letniego seminarium mistrzów i do turnieju Funakoshi Cup im. Leszka Drewniaka (24-26 czerwca 2011 r.).
Sekretarza koordynatora MŚ, pracownika naukowo - dydaktycznego jeleniogórskiego wydziału Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, dr Zbigniewa Piepiorę ucieszyła dobra promocja regionu. Na Polskę i świat były transmisje on – line, relacje na żywo w radio i telewizyjne reportaże w sieciach kablowych i w naziemnych.
- Najbardziej cieszy nas bardzo wysoka ocena imprezy od prezydenta FSKA, shihana Kennetha Funakoshi – dodaje dyrektor turnieju Paweł Piepiora (4 dan). - Po raz pierwszy w historii tej dyscypliny sportu mamy szansę na zorganizowanie mistrzostw Europy. To nowy pomysł twórcy i szefa organizacji FSKA z siedzibą w Milpitas (USA) zrzeszającej państwa z Azji, obu Ameryk i Europy.
- Potwierdzam, mistrzostwa karateków znakomicie wypromowały karkonoski kurort i wkrótce powinny być turystyczne tego faktu efekty – mówi dyrektor ds. logistyki Wiesław Dzierzba. - Dotychczas w kojarzonym ze sportami zimowymi Karpaczu nie gościli mieszkańcy egzotycznych dla nas krajów afrykańskich i islamskich.
Patronat medialny nad MŚ sprawowali: „Nowiny Jeleniogórskie, portal www.nj24.pl, telewizja DAMI i Muzyczne Radio. Przebieg mistrzostw na żywo codziennie transmitowano przez internet. Nadzór naukowy nad imprezą prowadzili fachowcy z wrocławskich uczelni, z AWF-u, uniwersytetów: ekonomicznego i przyrodniczego oraz z Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Mistrzowską imprezę zorganizowano przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze, miast: Kowary, Karpacz, Szklarska Poręba i Kamień Pomorski, gmin: Mysłakowice, Podgórzyn i Lubań, cieplickiego szpitala MSWiA, Związku Gmin Karkonoskich i Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska. Honorowymi patronami MŚ byli prezydent FSKA Kenneth Funakoshi i marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński. Światową rywalizację karateków uznano za sportowe wydarzenie roku nie tylko w regionie jeleniogórskim.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...