To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Miasto w sądzie odebrało grunt

Miasto w sądzie odebrało grunt

Dwie działki atrakcyjnego gruntu między ulicą Sygietyńskiego i Aleją Jana Pawła II wróciły do miasta. Magistrat wygrał przed sądem sprawę o rozwiązanie umów użytkowania wieczystego parceli, bo inwestor nie dotrzymał żadnego z terminów na zagospodarowanie gruntu.

Warszawska spółka MD Poland, należąca do grupy Meinl European Land ma nadal w użytkowaniu wieczystym trzecią działkę w tym samym miejscu, położoną w bezpośrednim sąsiedztwie poczty. Termin zagospodarowania gruntu mija z końcem roku.

Wiosną ubiegłego roku przedstawiciele inwestora zabiegali o możliwość budowy galerii handlowej z dużym sklepem spożywczym i wieloma małymi sklepami. Obiekt miałaby mieć około 15-20 tysięcy metrów powierzchni handlowej, wysokość około 3 pięter.

Zgody władz miasta nie było, bo ani studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego, ani plan zagospodarowania przestrzennego nie dopuszcza w tym miejscu lokalizacji obiektów wielkopowierzchniowych.

Zielony teren między Aleją Jana Pawła II, Sygietyńskiego i pocztą ma w sumie nieco ponad 1,8 hektara powierzchni. To trzy odrębne działki. Dwie z nich w planie zagospodarowania przestrzennego mają przypisane funkcje usługowe z zabudową obiektami handlowymi do 2 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Pierwsza działka ma powierzchnię 5017 metrów kwadratowych, druga – 4992 metrów kwadratowych, a trzecia – 8140 metrów kwadratowych. Największa działka ma jednak w planie pewne ograniczenia. Zostały jej przypisane cele usług publicznych, więc wykluczona jest np. zabudowa dyskontem spożywczym.

Miasto szukało kupca na te działki już w poprzedniej kadencji. Przetarg na pierwszą działkę odbył się w grudniu 2005 roku. Prawo użytkowania wieczystego gruntu nabyły dwie lokalne firmy za 1,8 miliona złotych. W lipcu 2007 roku właściciele odsprzedali działkę osobie fizycznej, a ta po dwóch miesiącach sprzedała grunt spółce MD Poland z Warszawy.

Druga z działek także znalazła nabywcę w grudniu 2005 roku za 1,780 mln złotych. Półtora roku później działka trafia w ręce MD Poland. Ostatnia z działek została sprzedana w przetargu w listopadzie 2007 roku spółce Sunpoint Invest działającej na rzecz MD Poland za 3,8 mln złotych. To wysoka cena, zważywszy na ograniczenia dotyczące możliwości zabudowy wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Dla dwóch pierwszych nieruchomości pod koniec 2008 roku minął wyznaczony w akcie notarialnym 3-letni termin ich zagospodarowania. Miejski z powrotem grunt został niedawno uprzątnięty.

- Jeśli MD Poland nie wywiąże się z terminu zagospodarowania grunty, miasto najpewniej i w tym wypadku wystąpi o odebranie prawa użytkowania wieczystego. Dopiero później podejmiemy decyzję, czy sprzedać na nowo w przetargu każdą z działek oddzielnie, czy cały teren – wyjaśnia Jacek Praszczyk, zastępca naczelnika wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami jeleniogórskiego magistratu.

Komentarze (2)

Może coś więcej w tym temacie np: ile musi miasto zapłacić dotychczasowemu użytkownikowi ,bo przecież za darmo nie zabierze i czy miasto ma w ogóle pieniądze aby odkupować prywatne grunty. Po za tym życzę panu Jackowi aby sprzedał ten grunt drożej niż 2007r. wedłu Rzeczpospolitej w tym czasie grunty potaniały nawet o 2/3 Tak więc może się okazać że to użytkownik znalazł niezły sposób aby wyjść z całej inwestycji. Po za tym może miasto się w końcu określi czy w Jelenie Gorze budować galerie czy nie.

nie wiem czy jest sens stawiania tam marketów .Mieszkam w okolicy tych gruntów i wszystko co chce kupić to kupie w niedalekiej odległości.Echo,kaufland,biedronka,ryneczek i tesco.