To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Mandat za wymianę opon?

Mandat za wymianę opon?

Czy można w czasie epidemii zostać ukaranym mandatem za wizytę w zakładzie wulkanizacyjnym w celu zmiany opon z zimowych na letnie? Okazuje się, że tak. Są takie przypadki w Polsce. Podinsp. Edyta Bagrowska, rzeczniczka prasowa KMP w Jeleniej Górze zapewnia, że u nas podobnych przykładów nie było. Przyznaje przy tym, że taki mandat jest możliwy. - To kwestia interpretacji przepisów – mówi. Branża motoryzacyjna protestuje.

 W jeleniogórskich zakładach wulkanizacyjnych zaczyna sie ruch. Przepisy jednoznacznie nie regulują wizyty w takim zakładzie, wiele zależy więc od interpretacji funkcnjonariusza. To budzi niepokój branży motoryzacyjnej. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego wraz z Polskim Związkiem Przemysłu Motoryzacyjnego i Związkiem Dealerów Samochodowych zwracają uwagę, że samochody osobowe i dostawcze powinny móc przejść sezonową wymianę opon nawet w dobie pandemii. Niestety, są przypadki ukarania przez policję mandatami kierowców, którzy udali się na wymianę opon w samochodach, którymi codziennie dojeżdżają do pracy, także w czasie epidemii. PZPO, PZPM i ZDS w liście do premiera domagają się uznania sezonowej wymiany opon za spełniającą definicję potrzeb dnia codziennego.

Argumenty przedstawicieli branży motoryzacyjnej są klarowne. Jest znaczna część osób, których charakter pracy nie pozwala na wykonywanie jej zdalnie i muszą się do niej przemieszczać– w większości przypadków samochodem. Podobne podróże autem odbywają wszyscy, którzy muszą pojechać raz na jakiś czas do sklepu.
Opony zimowe, na których jeździ jeszcze znaczna część kierowców nie nadają się do bezpiecznej jazdy w temperaturach powyżej 10-15 st. C. Mają bieżnik dostosowany do aury jesienno-zimowej, a nie wiosenno-letniej. Co więcej, bardziej miękka mieszanka gumowa bieżnika przy takich temperaturach jak obecnie nie zapewnia przyczepności na suchych drogach. Według testów organizacji ADAC droga hamowania samochodu na oponach zimowych latem ze 100 km/godz. do całkowitego zatrzymania auta może być nawet o 16 m dłuższa niż na oponach letnich.
– Dochodzące do nas głosy, że niektórzy policjanci wystawiają mandaty za wizytę w serwisie w celu wymiany opon są alarmujące. Zły stan opon odpowiada za wiele niebezpiecznych sytuacji na drodze – w Niemczech aż 30% wypadków spowodowanych złym stanem technicznym pojazdu jest związanych z oponami – informuje Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO. – Związek przygotował wytyczne dla serwisów oponiarskich, jak zachować bezpieczeństwo klientów i pracowników w warsztatach w trakcie pandemii. Zakaz sezonowej wymiany opon nie wpływa w żadnej sposób na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Przy zastosowaniu się do wytycznych w serwisach, kierowcy będą bardziej narażeni na kolizję lub wypadek drogowy jeżdżąc na złych oponach niż na zarażenie się tam koronawirusem – dodaje Sarnecki. 

Komentarze (10)

Obłąkany w swoim szaleństwie niejaki Obatel-bolszewik jeszcze nie wygrzebał się z SBeckiego barłogu???

Co to znaczy interpretacja przepisów?! Milicjant nie ma interpretować a przestrzegać przepisów KK

Brawo dla JELENIOGÓRSKIEJ POLICJI ! Zachowuje się normalnie, dziękuję!

Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO to specjalista od chorób zakaźnych???

Pani rzecznik niech sobie najpierw sprawdzi wypowiedz rzecznika glownego policji z dnia 8.04.2020...

Na Sobieszowskiej roz.pie.pszył się dziś jakiś cwaniak Mercedesem. Były trzy wozy strażackie. Nie wiem ile jechał i czy letnie opony by mu pomogły.

Ludzi teraz ścigają za każdy drobiazg a Kaczyński olał kwarantanne i zorganizował tłumne obchody pod pomnikiem rzekomej katastrofy.

Przecież to już nie aktualne aktualne są za to wybory. Karzeł każe lud robi.

Taliban. Już niedługo burki każą nosić.

Już posowieckie dzieciaki wydają skowyt