To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Majowe wycieczki "Rajdu na Raty"

Majowe wycieczki "Rajdu na Raty"

Wycieczka nr 15 odbędzie się w czwartek 26 maja 2016 r. Wyjazd spod dworca PKP w Jeleniej Górze autobusem MZK nr 10 o godz. 7.55 do Dziwiszowa.
Trasa długości 15 km przebiega fragmentami Grzbietów Południowego, Północnego i Małego Gór Kaczawskich. Z końcowego przystanku komunikacji miejskiej w Dziwiszowie Górnym podchodzimy na Przełęcz Widok mijając po drodze krzyż pokutny z wyrytym mieczem. Przełęcz jest znakomitym punktem widokowym, tu w XIX wieku zatrzymywały się dyliżanse celem umożliwienia jadącym obejrzenia wspaniałej panoramy Karkonoszy. Na zboczu Łysej Góry widoczna jest stacja sportów zimowych z trasami zjazdowymi i wyciągami narciarskimi. Z Przełęczy Widok szlakiem niebieskim wchodzimy na Okole, najwyższą górę Grzbietu Północnego. Ze szczytowej skałki ograniczony widok na Karkonosze i Góry Izerskie. Z Okola szlakami żółtym i niebieskim, zboczem Leśniaka schodzimy do Chrośnicy. W centrum wsi oglądamy gotycki kościół p.w. św. Jadwigi. Na teren kościelny prowadzi budynek bramny z półkoliście zamkniętym prześwitem. Wyjątkową wartość posiada najliczniejszy w regionie zespół 5 krzyży pokutnych wmurowanych w ściany i stojących przy murze cmentarnym. Ze wsi szlakiem niebieskim przez Przełęcz Chrośnicką idziemy do Płoszczyny. W pobliżu przełęczy oglądamy dwuczłonowe grodzisko z XIII-XIV w. otoczone wałem ziemnym sięgającym do 3,5 m wysokości. Następnie szlakiem niebieskim idziemy do Płoszczynki i okrążając Wapienną (na zboczu oglądamy dawne piece wapiennicze) schodzimy do Siedlęcina, skąd o godz. 16.18 odjeżdżamy autobusem MZK nr 5 do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Paweł Idzik z Lubomierza.

 

Wycieczka nr 16 odbędzie się w niedzielę 29 maja. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.09 do Kamiennej Góry.
Trasa długości 13 km prowadzi z Kotliny Kamiennogórskiej do Kotliny Marciszowskiej wschodnim fragmentem Rudaw Janowickich. W Kamiennej Górze oglądamy najciekawsze zabytki miasta: kościół śś. Piotra i Pawła (XV-XVI w. z bogatym, zróżnicowanym wyposażeniem), kościół MB Różańcowej (wzniesiony w 1720r. jeden z 6 tzw. Kościołów Łaski), Ratusz (okazała neorenesansowa budowla z 1905r.), cmentarz żydowski (założony w XVIIIw.), zabytkowe kamienice. Z miasta szlakiem żółtym idziemy do Raszowa, w centrum wsi kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, a w nim wysokiej klasy zabytek: mauzoleum rycerskiej rodziny Schaffgotschów z renesansowo-manierystycznym zespołem rzeźb nagrobnych o wybitnych walorach artystycznych. Po zwiedzeniu mauzoleum leśnymi ścieżkami zboczem Wielkiej Kopy idziemy do Wieściszowic mijając po drodze Kolorowe Jeziorka (Zielony Stawek, Błękitne i Purpurowe Jeziorko) powstałe w dawnych wyrobiskach kopalni pirytu. We wsi oglądamy dwa kościoły: gotycki z XVIw (obecnie kaplica cmentarna) i neogotycki z połowy XIX wieku. Wycieczkę kończymy w Marciszowie, skąd o godz. 15.48 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Jolanta Kupeć z Dziwiszowa.

 

Uczestnicy wycieczek we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.