To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Maciejowa obchodzi swoje święto

Maciejowa obchodzi swoje święto

Do godziny 2 potrwa przewidziana w ramach Festynu Święto Maciejowej zabawa taneczna na terenie parafii kościoła przy ulicy Wrocławskiej. Już teraz zbierają się jednak tłumy, by posłuchać licznie występujących na scenie zespołów muzycznych, skosztować tradycyjnych wypieków członkiń rady parafialnej, ale przede wszystkim zapewnić swoim najmłodszym pociechom darmowe zjeżdżalnie i zajęcia plastyczne.

- Jest wspaniale, zresztą jak co roku, a dzisiaj wyjątkowo, bo dopisuje nam do tego wszystkiego jeszcze pogoda – komentuje tegoroczny, piąty już Festyn Święto Maciejowej, Jarosław Wachel, mieszkaniec wsi.

To co najbardziej cieszyło gości to jak co roku cały plac atrakcji, od występów zespołów tanecznych i muzycznych, a wśród nich m.in. ludowego zespołu pieśni i tańca Jeleniogórzanie po darmowe przyjemności dla maluchów.

- Widziałem policyjnego pieska, który atakował przebranego za przestępcę pana, a do tego zjeżdżałem jeszcze na dmuchanej ślizgawce – mówił bawiący się pod opieką Jarosława Wachela kilkuletni chłopiec.

Festyn stał się również okazją do gry w paintballa. Parafia zorganizowała ponadto konkurs plastyczny dla maluchów oraz loterię fantową z ponad tysiącem nagród. Każdy pięciozłotowy los był pełny. Po odbiór koszy, misek, etui, rajstop i flamastrów itp. ustawiały się więc kolejki.

- Tym razem dopisało mi szczęście, wygrałem wagę i darmowe mycie w samochodowej myjni – mówił Robert Wachel.

A los warto było kupić, bo oprócz nagrody o symbolicznej wartości pięciu złotych o godzinie 20 organizatorzy festynu wylosują czterech szczęśliwców. Jeden z nich skorzysta z kursu prawa jazdy, drugi pojedzie na trzydniową wycieczkę do Drezna, trzeci natomiast stanie się posiadaczem nowej drukarki i w końcu czwarty 11-letniego wina.

Kolejki ustawiały także przy stoisku z tradycyjnie wypiekanymi cistami w wykonaniu członkiń rady parafialnej.

- Przepyszne serniki, jabłeczniki wszelkiego rodzaju, ciasta drożdżowe z truskawkami, galaretką, rogaliki to wypieki, które przygotowałyśmy na dzisiaj. Na brak zainteresowania nie możemy narzekać – chwaliła Irena Sławińska.

Zebrane ze sprzedaży m.in. łakoci pieniądze jak również dobrowolne ofiary hojnych darczyńców pozwolą proboszczowi na zakup nowych aniołków.

- Aniołki skradziono z kościoła kilka lat temu, zakup nowych zakończyłby proces renowacji sanktuarium. Brakuje nam około 30 tys. złotych, choć zdajemy sobie sprawę, że nie uda nam się na pewno zebrać tej sumy podczas dzisiejszej imprezy – mówił ks. Augustyn Oleksy, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Piotra i Pawła Apostołów w Jeleniej Górze

Taniec ognia w wykonaniu mieszkanki Maciejowej i jej kolegów oraz chyba najbardziej oczekiwana zabawa taneczna zakończy święto. Szacuje się, że z atrakcji festynu skorzysta około 1,5 tysiąca osób.

ZOBACZ ZDJĘCIA