To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Luzowanie obostrzeń nabiera tempa. Od dzisiaj nowe zasady

fot.: iStock

Kolejny etap łagodzenia obostrzeń nastąpił dzisiaj(sobota, 26 czerwca). Zmian jest sporo, sprawdziliśmy konkretnie, co się zmieniło.
 

Luzowanie obostrzeń nabiera tempa. Od dzisaj nowe zasady

Kolejny etap łagodzenia obostrzeń wprowadzony został od dzisaj (sobota, 26 czerwca). Zmian jest sporo, sprawdziliśmy konkretnie, co się zmieni.

Od 26 czerwca złagodzone zostaŁY limity widzów w kinach i teatrach, władza pozwoliŁA również na otwarcie dyskotek. Większa liczba osób może przebywać również w hotelach, restauracjach i siłowniach. Zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Rząd zaznacza jednak, że istnieje możliwością modyfikacji obostrzeń.
Nowe limity
- Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m2,
- Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
- Dyskoteki – maksymalnie 150 osób,
- Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób,
- Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos,
- Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
- Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia,
- Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia,
- Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
- Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.
Przypominamy, że limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.
Co jeszcze się zmienia?
Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby po iniekcjach. Będzie on uznawany 14 dni po zakończeniu tego procesu. Jest to spowodowane faktem, że po szczepionce przeciw COVID-19 musi upłynąć pewien czas, by organizm wytworzył odporność na wirusa.
Nowe regulacje mogą zmodyfikować nasze plany na wakacje
„Przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 powinno znaleźć się na pierwszym miejscu w planach urlopowych. To szansa na bezpieczne podróżowanie bez obaw. Szczepionka zapewni ochronę nam i osobom z którymi mamy lub będziemy mieli kontakt.” – przekonuje rząd. I tu pojawia się problem. Zmiany mogą wprowadzić niemałe zamieszanie wśród osób, które po 26 czerwca mają wyznaczony termin na przyjęcie drugiej dawki lub jednorazowej Johnson & Johnson i od razu po jej zaaplikowaniu planowali wakacje.
Od 26 czerwca otrzymując drugą dawkę szczepionki lub jednorazową Johnson & Johnson, jeśli chcemy swobodnie podróżować, unikając chociażby testów na koronawirusa, musimy się wstrzymać z wszelkimi wyjazdami za granicę przez okres 14 dni.
Status osoby w pełni zaszczepionej jest na tyle ważny, że dotyczy również luzowania obostrzeń. Chodzi konkretnie o limity osób miedzy innymi w dyskotekach, hotelach czy siłowniach. Pojawia się więc pytanie, czy tu również obowiązuje dwutygodniowy "okres przejściowy". Domniemać należy, że tak, jednak ministerstwo nie wypowiedziało się w tej kwestii.


 

Komentarze (2)

Bądźmy dokładni...od której godziny i minuty? Bo przy takim żonglowaniu rządu z obostrzeniami, trudno nie popaść w kolizję z prawem - a, może właśnie chodzi o "trzymanie" społeczeństwa w niepewności, a wszelkie "nielegalne", przypadkowe zgromadzenia karać mandatami?

Będzie b,źle pod koniec wakacji.Durna mlodzież ,rodzice ,tzw.nietykalni,oszołomy religijne będą chorować roznosić virusa i umierać .
Będą oskarżać lekarzy ,zabraknie ratowników . Zyski będą mieć co przeżyją bo się będą żreć o mająteczki i klechy za robienie czar-mary.