To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Letni Bieg Piastów

Fot. Michał Luch

Dla dorosłych i dla dzieci, dla biegaczy, miłośników chodzenia z kijami, jak również zumby – połączenia tańca z ćwiczeniami fitness. W sobotę i niedzielę, 6 i 7 sierpnia, Letni Bieg Piastów na Polanie Jakuszyckiej w Górach Izerskich w Szklarskiej Porębie.

Danie główne to trzy konkurencje biegowe: ultramaraton na 50 km oraz półmaraton i bieg na dziesięć kilometrów. Limit czterystu miejsc na półmaraton został wyczerpany kilka tygodni temu. Gdy pisaliśmy ten tekst przed paroma dniami, było jeszcze kilka wolnych miejsc na ultramaraton oraz ponad trzydzieści na bieg na dziesięć kilometrów. Oznacza to, że w trzech biegach weźmie udział prawie tysiąc osób.

Organizatorzy ze Stowarzyszenia Bieg Piastów starają się jednak, by Letni Bieg Piastów nie był tylko wydarzeniem sportowym. Dlatego wzbogacają program – podobnie, jak rok temu - o atrakcje mogące zainteresować tych, którzy nie biegają, bądź kibiców – bliskich uczestników biegów.
Będą więc biegi dla dzieci, marsz nordic walking z fachowym wsparciem instruktorów z Polskiego Związku Nordic Walking, którzy pomogą poprawić technikę chodu. Nie zabraknie też – po raz drugi w Jakuszycach - zumby, bardzo dynamicznej formy ruchu, będącej połączeniem tańca i fitness.
Cel Letniego Biegu Piastów: wyciągnięcie ludzi z domów, zachęcenie do spędzenia razem weekendu w pięknych Górach Izerskich, na cudownej Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie.
Jeszcze parę miesięcy temu wydawało się, że Letni Bieg Piastów będzie mieć problemy z trasami. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie zgodziła się na ich proponowany przebieg. Powodem była ochrona cietrzewia. Nowe trasy, zaproponowane przez Stowarzyszenie Bieg Piastów, zdobyły jednak pełną akceptację RDOŚ.
Wszystkie zaczynają się i kończą na Polanie Jakuszyckiej. Uczestnicy Jakuszyckiej Dziesiątki pobiegną na Orle i do mostku granicznego na Izerze, a Jakuszycki Półmaraton okrąży Kozi Grzbiet. W drodze powrotnej jedni i drudzy zdobędą Samolot i zbiegną z niego do Jakuszyc. Zawodnicy rywalizujący w półmaratonie zaliczą jeszcze Górny i Dolny Dukt.
Ekscytująco zapowiada się trasa ultramaratonu. Pierwsze dwadzieścia kilometrów pokrywa się z trasą półmaratonu, ale potem ultrasi wbiegną na teren kopalni Stanisław i szlakiem grzbietowym zdobędą Wysoki Kamień, by na Zakręcie Śmierci przebić się do szlaków pod Wysokim Kamieniem oraz w okolicy Czerwonego Potoku i Czerwonych Skałek. Odcinek znany zimą jako Dzielne Klapki zostanie wykorzystany po raz pierwszy w zawodach biegowych bez nart. Ultrasi wrócą do Jakuszyc przez kopalnię i Dolny Dukt.
Bieg Piastów jest znany przede wszystkim ze swojej zimowej wersji - jednego z największych i najbardziej renomowanych masowych biegów narciarskich na świecie. Podobnie jednak, jak organizatorzy innych wielkich biegów narciarskich, zrzeszonych w Światowej Lidze Narciarskich Biegów Długich Worldloppet, Stowarzyszenie Bieg Piastów również rozszerza swoją działalność na inne pory roku niż zima. Letni Bieg Piastów jest tego dowodem, podobnie jak Rowerowy Bieg Piastów, który odbędzie się 24 września.
To jednak nie koniec - w planach przyszłorocznych jest organizacja nowego biegu ultra na dystansie 70- 80 km przez Góry Izerskie. Zostanie zorganizowany najprawdopodobniej jesienią, a nazywać się będzie: Ultra Bieg Piastów. Nie będzie to oczywiście tylko bieg, ale wydarzenie, pełne dodatkowych atrakcji dla biegaczy i ich bliskich.
Teraz jednak Stowarzyszenie Bieg Piastów zaprasza na Letni Bieg Piastów 2016. Zapisy na wszystkie dystanse poza półmaratonem są otwarte, ale miejsc szybko ubywa. Organizatorzy zapraszają jednak na Polanę Jakuszycką wszystkich, także tych, którzy nie biegają. Udział w zumbie jest bezpłatny, trzeba się tylko zapisać.
Szczegółowe informacje, także o zapisach, na stronie: www.bieg-piastow.pl.


Program Letniego Biegu Piastów
Polana Jakuszycka, Szklarska Poręba
6 sierpnia, sobota:
godz. 9 start Ultramaratonu na 50 km
godz. 10 start Jakuszyckiego Półmaratonu na 22 km
godz. 10.35 bieg przedszkolaków na 500 m
godz. 10.40 bieg uczniów podstawówek na 500 m
7 sierpnia, niedziela:
godz. 10 start Jakuszyckiej Dziesiątki
godz. 10.05 marsz rekreacyjny nordic walking na 10 km

Komentarze (1)

Brałam udział w tym roku. Piękna inicjatywa :)