To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Leniwiec na dobrej drodze

Leniwiec na dobrej drodze

Lada dzień ukaże się długo oczekiwana płyta Leniwca. Album „Droga” już jest w przedsprzedaży. - To materiał w pełni zawodowy, wydany przez znaną w kraju wytwórnię – podkreślają muzycy.

- To zaskakujące i odważne połączenie punkrocka i folku świetnie sprawdza się na koncertach Leniwca, a muzykom udało się przenieść sceniczną energię na studyjną płytę. Ta płyta może zdenerwować twoich sąsiadów! - tak nową produkcję Leniwca promuje wydawca na swojej oficjalnej stronie.

Lider Leniwca Zbigniew Muczyński przyznaje, że prace nad materiałem trwały długo. - Czekamy na tę płytę już od 3 lat, w międzyczasie doszło do nas dwóch muzyków: Agnieszka Szpargała na wokal i saksofon oraz Paweł Wrocławski na gitarę - mówi. - Paweł to muzyk wszechstronnie wykształcony i ograny w różnych stylach muzycznych, przejął sporą część pracy przy nowych kompozycjach. I dzięki temu Leniwiec wyszedł trochę poza punkrock, jest trochę folku, ska, reggae, no i oczywiście trochę punkrockowej energii.

W sieci już od września ubiegłego roku dostępny jest teledysk do utworu tytułowego „Droga”. Główną rolę w teledysku gra jeleniogórski satyryk Jacek Ziobro. - Gdy usłyszał o naszym pomyśle, to bez żadnej dyskusji zgodził się nam pomóc – mówi Mucha. Jacek Ziobro występuje w roli biznesmena, których chodzi po mieście i rozmawia przez telefon komórkowy. Przeszkadzają mu muzycy, którzy non stop wchodzą mu w drogę. Teledysk pokazuje też różne tła Jeleniej Góry: są miejsca ładne i dobrze znane wszystkim a także boczne zaułki, straszące odrapanymi murami i brudem.

Na płycie są też wątki osobiste, to utwory Kalina i Helena, od imion córek lidera zespołu. Ten drugi doczekał się też teledysku w internecie. - To rzeczywiście osobista piosenka, ale wielu ojców czy przyszłych rodziców może się z tymi tekstami identyfikować – mówi Mucha. - Tworzymy muzykę zaangażowaną, to nie jest pop, w którym śpiewa się głównie o miłości. Staramy się, aby nasze piosenki niosły jakąś treść.

Największa zmiana przy nowej płycie to zmiana wydawcy. Leniwca wyda znana w Polsce wytwórnia Mystic Production. Wydaje takich wykonawców jak Turnau, Coma, Acid Drinkers, Czesław Śpiewa, Gaba Kulka. Z tego między innymi powodu prace nad płytą przeciągnęły się. Materiał był gotowy w połowie ub. roku, ale długo trwały ustalenia z wydawcą, prace edytorskie. - My wszyscy pracujemy, nie jesteśmy zawodowymi muzykami – zaznacza Zbigniew Muczyński.

- Przy poprzednich płytach podchodziliśmy do tego dość radośnie, amatorsko – dodaje. - Nagrywaliśmy płytę w kilka dni, maksymalnie tydzień. Nad „Drogą” siedzieliśmy pół roku i to słychać. Postanowiliśmy, że to musi być materiał zawodowy.

Płyta zawiera 10 premierowych piosenek oraz bonusy: dwa klasyczne utwory usłyszymy w nowej punkrockowej aranżacji. Na krążku znajduje się także teledysk do utworu „Droga”. Jest już wyznaczona data oficjalnej premiery – to 28 lutego. Tego dnia płyta trafi na półki salonów EMPIK. Płyta jest w przedsprzedaży, można ją zamówić w salonie. Leniwiec planuje też spotkanie z fanami w jeleniogórskim EMPIK-u (1 III, godz. 17.). Będą też koncerty promujące nową płytę: w Szklarskiej Porębie (Jazgot, 25 II) oraz w Jeleniej Górze (12 III).

Fot. Archiwum zespołu
Grupa wkrótce ruszy w trasę koncertową. - Gramy dużo, w sumie przez te 16 lat mamy na koncie ponad 600 koncertów. W ostatnich latach gramy 50-70 koncertów rocznie, na różnych festiwalach, Juwenaliach, w klubach – mówi Mucha. - W tym roku będzie podobnie.

Czy nowa płyta się przyjmie? To zależy od słuchaczy. Utwór „Droga” został przyjęty bardzo pozytywnie i na koncertach ludzie bawią się przy nim jak przy starych, najlepszych kawałkach Leniwca. Wydaje się, że grupa jest na dobrej drodze.

Leniwiec gra w składzie: Agnieszka „Agis” Szpargała – sax, wokal, Zbigniew “Mucha” Muczyński – wokal, gitara, Paweł “Cyna” Nykiel – puzon, akordeon, chórki, Jarek “Okoń” Oczoś – perkusja, chórki, Krzysztof Herezo – bas, Paweł „Rusek” Wrocławski – gitara.

Patronat nad płytą "Droga" objęły "Nowiny Jeleniogórskie".

Poniżej oficjalne video do utworu Helena z nowej płyty Leniwca.

Leniwiec na dobrej drodze

Komentarze (6)

to już nie jest ten punk, przy którym się szalało na lidze rocka.
gratuluje, może niedługo usłyszymy Was w radiu Eska.

zdecydowanie na nie!

Krzychu na TAK!

Dobry tekst i dobra muza. Z przyjemnością kupię płytę.

p.s. gdzie w Jeleniej jutro gra Leniwiec?

Nigdzie, odwołali koncert, bo JCK ich zrobił w balona.