To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Lapońskie klimaty w Karkonoszach

Lapońskie klimaty w Karkonoszach

Za kilkanaście dni, 8 grudnia, oficjalne otwarcie nowej, karkonoskiej atrakcji – zlokalizowanej w Borowicach Lapońskiej  Wioski  Kalevala. Na otwarciu będą fińscy goście św. Mikołaj i – prawdopodobnie - ambasador tego kraju.

To realizowany już ponad roku pomysł wrocławskiego finansisty i miłośnika Skandynawii Michała Makowskiego. Wioskę, która – jak podkreśla pomysłodawca – ma być nie na wzór, ale oryginalną lapońską wioską w Karkonoszach budują pracownicy z Finlandii używając do tego fińskiego drewna. W wiosce znajdą się wszystkie charakterystyczne dla tamtej części europy elementy:  wiszące namioty, całoroczne, ogrzewane namioty z Laponii, sauna z grillem, beczki kąpielowa, ale także np. domek Muminków. Oczywiście nie może zabraknąć także m.in. reniferów i psów husky. W założeniach do lapońskiej wioski mają trafiać nie tylko miłośnicy Skandynawii, stąd miejsca noclegowe, rozbudowana strefa SPA  i inne atrakcje, w tym strefa prezentująca kulturę całej Skandynawii z prezentacją filmów, warsztatów, prelekcjami gości z tamtych stron.

Michał Makowski tłumaczy, że lokalizacja w Karkonoszach nie jest przypadkowa, bo właśnie ten region Polski (ze szczególnym wskazaniem na Izery, gdzie można spotkać endemiczne w Polsce stanowiska „złota Laponii” – moroszki) najbardziej przypomina krajobrazy zza koła polarnego.   

Oficjalne otwarcie zapowiada się nietuzinkowo. 8 grudnia w programie, oprócz wizyty św. Mikołaja przewidziano m.in. rockowe wykonanie hymnu, otwarcie ulicy Lapońskiej (przy której znajduje się wioska), inaugurację Szlaku Skandynawskiego, a na koniec Bieg z żoną na plecach, z udziałem Mistrza Świata w tej konkurencji, Fina Taisto Miettinena.

Komentarze (2)

Nareszcie coś pozytywnego, a nie tylko polityka i malwersacje.
Więcej takich pozytywnych informacji.

Informacja podana po czasie i nikt więcej na tą imprezę nie pójdzie, dlatego że bilety wysprzedane, AMEN!