To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

„Karczeby” Adama Pańczuka w Galerii Skene

„Karczeby” Adama Pańczuka w Galerii Skene

Na wystawę zdjęć Adama Pańczuka zatytułowaną „Karczeby” zaprasza do jeleniogórskiej Galerii Skene Stowarzyszenie Jeleniogórska Strefa Fotografii. Wernisaż w piątek, 2 grudnia 2016 r. o godz. 17.00. Po wernisażu (o godzinie 17.30) spotkanie z autorem.

Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tak samo na Polesiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi i tak jak korzeń byli z nią mocno związani. Adam Pańczuk przez wiele lat portretował tę niezwykłą więź - pełną szacunku i naznaczoną ciężką pracą. W swojej książce „Karczeby” pokazuje ją m.in. w serii zaskakujących, mocnych portretów. Prace utrzymane są w konwencji realizmu magicznego, co pozwala na wyjście poza ramy stereotypowego spojrzenia na polską wieś.

Adam Pańczuk o „Karczebach”:
- Wieś znam od dziecka, bardzo często jeździłem do dziadków, do dziś na wsi mieszka moja babcia. Mogę powiedzieć, że poznałem wieś od środka, nie jestem tylko obserwatorem z zewnątrz. To mi pomogło przy tym projekcje. Praca nad materiałem trwała kilka lat, odwiedzałem kilka wsi nieopodal Białej Podlaskiej. Pomieszkiwałem tam po dwa - trzy tygodnie, jechałem do rodziców, gdzie mam pracownię, potem znów wracałem. Ludzie poznali mnie, nabrali zaufania. Zobaczyli, że moje zdjęcia nie naruszają ich godności, że w żadnym wypadku nie chcę ich obrazić. Zwykle fotografowałem moich bohaterów na ich podwórkach, ich polach, w ich otoczeniu.

Cykl "Karczeby" został nagrodzony m.in. Magnum Expression Award i Sony World Photography Award. Książka "Karczeby" Adama Pańczuka uznana została przez jury 71. konkursu Pictures of the Year International za Najlepszą Książką Fotograficzną Roku 2013. Adam Pańczuk w swojej książce pokazał bliski mu świat. Świat niezwykły, w którym zachodzą zmiany podyktowane upływającymi porami roku i upływem czasu. Opowiada w niej o związku człowieka z ziemią, jego przywiązaniu do niej i przynależności do natury.

Adam Pańczuk (rocznik 1978) mieszka w Warszawie, pracuje wszędzie, gdzie znajdzie ciekawy temat. Studiował na Akademii Ekonomicznej, a także fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury.
Realizując swoje projekty, zadaje pytania - wprost, a jednocześnie metaforycznie, o tożsamość, świadomość i postawę wobec świata, ludzi, których spotyka. Łatwość, z jaką posługuje się obrazem, opisuje swoje obserwacje, zaowocowała wielokrotnie prestiżowymi nagrodami, m.in. w 2011 r. - Pictures of the Year International (II nagroda w kategorii "Portrait Series"); w 2009 r. - Magnum Expression Award (honorowe wyróżnienie), BZ WBK Press Photo (I miejsce za reportaż w kategorii "Portret") i Grand Press Photo (I miejsce za reportaż w kategorii "Ludzie").

Wystawa„Karczeby” Adama Pańczuka w Galeria Skene (mieszczącej się w Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze) potrwa do 30 stycznia 2017 r. Wstęp wolny.

apk_skene.jpg
karczeby_ap_08m.jpg
karczeby_ap_01m.jpg
karczeby_ap_06m.jpg
karczeby_ap_13m.jpg
karczeby_ap_03m.jpg

Komentarze (3)

Pierwsze co rzuca się w oczy, zdjęcia są sztuczne, aranżowane. Prawdziwe są tylko postacie i otoczenie...

To dopiero krytyk sztuki się znalazł !?

Nie jestem krytykiem. Jestem widzem i napisałem co widzę. Nie zrozumiałeś??