To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Kapsuła czasu zamknięta na 100 lat

Kapsuła czasu zamknięta na 100 lat

Dzisiejsze wydanie „Nowin Jeleniogórskich” oraz inne gazety regionalne, a także list do następnych pokoleń jeleniogórzan od prezydenta miasta, prace plastyczne przedszkolaków, wydawnictwa związane z 900-leciem miasta i księga pamiątkowa, do której wpisywali się mieszkańcy i turyści – to wszystko zostało włożone do specjalnej kapsuły czasu, która została dziś zamurowana na 100 lat przy przybudówce ratusza.

Jakim miastem będzie Jelenia Góra w 2108 roku? Nie przekonamy się o tym, ale jakim była w 2008 dowiedzą się następne pokolenia, gdy tę kapsułę otworzą. Specjalna metalowa skrzynia, wykonana przez PMPoland została zamurowana pod cokołem z głową jelenia przy wschodniej ścianie przybudówki ratusza. Znajdzie sie tam także tablica z wykazem miast partnerskich Jeleniej Góry i informacją, co jest pod spodem.

Wśród przedmiotów, które znalazły się w kapsule jest m.in. falga miasta, nagrania radiowych i telewizyjnych audycji jeleniogórskich stacji, okolicznościowy piernik wyprodukowany z okazji 900-lecia, a rowerzysta Bolesław Osipik wsadził do skrzyni swój dziennik z podróży, w której odwiedził cztery Jelenie Góry w Polsce.

- W minionych wiekach nasi przodkowie także zostawiali po sobie podobne pamiątki dla następnych pokoleń. Bardzo często zamykano je w metalowych kulach na kościelnych wieżach. Chowano tam dokumenty, pieniądze, w późniejszych czasach gazety i inne symbole ówczesnych czasów – mówi Ivo Łaborewicz, szef jeleniogórskiego Archiwum Państwowego.

Na cokole, który stoi nad miejscem ukrycia kapsuły zamontowano rzeźbę – głowę jelenia, autorstwa Marii Bor. Artystka do kapsuły włożyła także płytę ze zdjęciami innych swoich prac.
GOK