To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jubileuszowa feta w Gryfowie Śląskim

Jubileuszowa feta w Gryfowie Śląskim

Gryfów Śląski zaprasza na Kwisonalia, które trwać będą się już w najbliższy weekend, od 2 do 4 kwietnia. Tegoroczne święto miasteczka nad Kwisą będzie miała szczególny wymiar, zorganizowano je bowiem w ramach transgranicznego projektu ”Historyczne polsko - niemieckie spotkania na pograniczu kultur 775 lat Gryfowa Śląskiego - Kwisonalia 2017”. Każdy z trzech dni Kwisonaliów jest wypełniony atrakcjami. Serce imprezy bić będzie tradycyjnie na malowniczych błoniach nad Kwisą. Takiej scenerii może Gryfowowi pozazdrościć wiele miejscowości. Krok od centrum miasta, wzdłuż urokliwej rzeki Kwisy, rozpościera się ogromny zielony teren rekreacyjny, znakomity do organizacji plenerowych wydarzeń.

Kwisonalia 2017 rozpoczną się wernisażem wyjątkowej wystawy poplenerowej. Całość przedsięwzięcia rozpoczęła się na początku maja, gdy Stowarzyszenie Awantura zorganizowało w bibliotece dwudniowe warsztaty fotograficzne dla młodzieży. Ich pokłosiem ma być wspomniana wystawa zatytułowana „Gryfów Śląski w obiektywie młodych”. Gratka nie tylko dla wielbicieli fotografii, ale także dla miłośników miasta. Jak Gryfów widzą młodzi ludzie? Zobaczymy już wkrótce, bo 2 czerwca (piątek) o godz. 15.30. w galerii biblioteki publicznej.

Później, od godz. 17.00, będzie coraz bardziej dynamicznie. Ulicami miasta przejdzie barwny korowód historyczny. Wezmą w nim udział dzieci i młodzież z gryfowskich szkół, pracownicy urzędu, instytucji gminnych, stowarzyszeń, delegacje miast partnerskich oraz mieszkańcy i goście Kwisonaliów. Większość uczestników zaprezentuje się w średniowiecznych strojach.

O godz. 18.00 na bulwarze nad rzeką Kwisą rozpoczną się oficjalne uroczystości otwarcia Kwisonaliów 2017. Będzie widowiskowo i historycznie. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji: będziemy m.in. świadkami rekonstrukcji nadania Gryfowowi praw miejskich, walk rycerskich (Bractwo Rycerskie „Syrokomla” z Zamku Kliczków), tańców średniowiecznych, pokazów sokolników...

Jak przystało na tego typu imprezę, będzie ona wypełniona muzyką. Jeszcze w piątek, o godz. 20.00, wystąpi rewelacyjna Młodzieżowa Orkiestra Dęta Red Swing Low z partnerskiego nadmorskiego miasta Gryfice, a godzinę później, o 21.00, zostanie zaserwowane muzyczne danie główne piątku - koncert Shandon Bells, czyli energetyczny, irlandzki folk. Z kolei sobota i niedziela pod względem muzycznym upłyną w klimatach disco polo i dance. W sobotę o 19.45 odbędzie się koncert zespołu Avangarde, o 21.15 zagra Jumper a wieczór zakończy się Muzycznym Radio Party.

Pokazy i konkursy kulinarne nad Kwisą to już tradycja. Z okazji 775-lecia miasta organizatorzy zapraszają na coś coś wyjątkowo smacznego. W sobotę 3 czerwca w godz. 15.00-16.30 odbędzie się pokaz kulinarny w wykonaniu Jakuba Kuronia. Mistrz sztuki kulinarnej przygotuje na oczach widzów potrawę - niespodziankę z pstrąga prosto z gryfowskiej Kwisy. Natomiast w godz. 16.00-17.30 odbędzie się tradycyjny konkurs kulinarny Smaki Kwisy w nowej odsłonie. Tym razem założeniem konkursowych zmagań będzie kultywowanie tradycji związanych z epoką średniowiecza oraz popularyzowanie potraw staropolskich. Co ugotują uczestnicy? Koniecznie trzeba to zobaczyć!

Kwisonalia to także także sportowe emocje. Będzie coś dla biegaczy, rowerzystów i miłośników nordic walking. Na malowniczych trasach wokół Jeziora Złotnickiego odbędą się: VIII Bieg Gryfitów, bieg dziecięcy oraz marsz nordic walking (start z bulwaru nad Kwisą 3 czerwca w sobotę o godz 10.00), Rajd rowerowy „Rowerowy- CROSS- Gryfitów” MTB Cross oraz rajd dziecięcy „Gryfuś na dwóch kółkach” (start z bulwaru nad Kwisą 4 czerwca w niedzielę o godz 10.00)

Co roku podczas Kwisonaliów ogromną popularnością cieszą się dwie tradycyjne imprezy: Spływ rzeką Kwisą „Na czym kto może” (4 czerwca o godz. 15:00) oraz Turniej Miast o galon wody święconej przemienionej w wino (4 czerwca o godz. 16: 30). Spływ to wspaniałe widowisko na rzece z udziałem takich wodnych konstrukcji, jak: statki kosmiczne, wioski buszmenów, pływające dyskoteki, lamborghini, ekskluzywne toalety- kreatywność i fantazja uczestników nie ma tu granic. Podobnie jak w Turnieju, w którym tym razem wystąpi Gryfów, Leśna i niemiecka Bischofswerda. Tu uczestnicy będą m.in. siekać toporami kapustę na średniowieczny bigos, urządzać polowanie na gryfiogórskiego smoka oraz malować portret władcy Olgierdusa V. Emocji i śmiechu z pewnością nie zabraknie.

Kwisonalia zakończy występ kabaretu „Jurki” (3 czerwca, godz. 21.00) oraz ok. 22.30 pokaz ogni sztucznych.