To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jest dotacja na Centrum Muzealno-Edukacyjne KPN

Jest dotacja na Centrum Muzealno-Edukacyjne KPN

Multimedialne muzeum, sale wystawowe oraz konferencyjne, pokoje gościnne oraz powierzchnie biurowe znajda się w nowym kompleksie Centrum Muzealno-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze - Sobieszowie. Na jego utworzenie KPN otrzymał w ostatnich dniach dotację w wysokości prawie 13 milionów złotych.

Na potrzeby Centrum Muzealno-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego zostanie zaadaptowany zespół budynków zespołu pałacowego, rodu Schaffgotschów w Jeleniej Górze - Sobieszowie. W obiektach tych poprzednio działał Zespół Szkół Przyrodniczo – Żywieniowych, zaś KPN przejął je w 2013 roku. Według planów budowle zostaną przystosowane do swoich nowych funkcji w trzech etapach. Pierwszy z nich ruszy w przyszłym roku, zaś finisz prac zaplanowano na 2020 r.
Hitem kompleksu ma być multimedialna wystawa, która zostanie otwarta w tzw wielkiej stajni. - Naszą ambicją jest, aby była ona równie atrakcyjna jak warszawskie Centru Nauki „Kopernik” - mówi dyrektor KPN Andrzej Raj. - Wystawa ma angażując wszystkie zmysły zwiedzającego przedstawiać wybrane zjawiska przyrodnicze występujące w Karkonoszach, uwzględniając zmienność warunków w zależności od wysokości. Chcielibyśmy, aby obejrzenie ekspozycji zachęciło naszych gości do wyruszenia w góry i poznania na żywo zjawisk, które wcześniej zobaczyli w mikroskali w naszym centrum.
Nowe życie zyskają też pozostałe budowle w zespole. Na parterze pałacu zostanie otwarta interaktywna wystawa przedstawiająca historię zagospodarowania i wykorzystania zasobów przyrodniczych Karkonoszy, zaś na piętrze będą się mieścić nowe biura dyrekcji Parku. W budynku zarządcy znajdzie się miejsce na pracownie edukacyjne oraz pokoje gościnne dla dzieci i młodzieży przyjeżdżającej w Karkonosze na tzw. zielone szkoły. Na pomieszczenia konferencyjne zmienią się wnętrza tzw. małej stajni, zaś w spichlerzu będą powierzchnie wystawiennicze na wystawy czasowe. Odtworzone ma również zostać założenie parkowe wokół pałacu, w którym nie zabraknie placu zabaw dla najmłodszych. Co warte podkreślenia kompleks będzie ogrzewany za pomocą pomp ciepła, napędzanych za pomocą baterii słonecznych zainstalowanych na budynku dawnej stodoły. - Całość inwestycji ma kosztować okolo 40 milionów złotych – mówi A. Raj. Dzięki otrzymanym ostatnio dotacjom oraz środkom własnym dysponujemy już połową tej kwoty.

przez soczewkę.jpg
sen nocy letniej.jpg

Komentarze (8)

Wreszcie będzie multimedialna prezentacja ekspozycji muzealnych zbiorów przyrodniczych. Dyrektor Muzeum Przyrodniczego p.Firszt nie znosi multimediów wiec wykorzystał to KPN.

Wszystko cacy bajer itd, ale tyle pieniedzy ile sprzetu medycznego mozna kupic, ile istnien ludzkich mozna uratowac .... pokrecone to wszystko ...

Stara śpiewka: jak tylko coś społecznie użytecznego chce się stworzyć, to zaraz pojawia się motyw ratowania zdrowia, budowy żłobków itp. Ludzie mogą dbać o zdrowie nie paląc, nie pijąc nadmiernie itp. Edukacja jest bardzo ważna, aby było mniej podobnych wpisów!

A co w tym społecznie użytecznego? Cały KPN jest prywatnie użyteczny.

Ale będzie etatów dla krewnych i znajomych królika w KPN-ie.

AA nie pij tyle i nie pal to będziesz zdrów

I bardzo dobrze, wygląda na zdjęciach zachęcająco. Działanie na plus.

Jak będzie się prezentować to tak jak na fotkach - całych dwóch :) , to ja jestem za , bo to robi wrażenie