Organizatorem bardzo interesującego spotkania był Sudecki Instytut Rozwoju Regionalnego, Legnickie Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich, a partnerami - Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej i Urząd Miasta Jelenia Góra. Gospodarzem i moderatorem dyskusji był Maciej Pierzchała. Już pierwszy punkt bogatego programu, czyli wystąpienie Sławomira Mazurka (Sudecki Instytut Rozwoju Regionalnego), który prezentował ofertę możliwej pomocy proponowaną przez Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Jeleniej Górze dla subregionu jeleniogórskiego, wzbudził żywą dyskusję. Oferta pomocy ze strony OWES dla instytucji kultury, organizacji pozarządowych i artystów może być niezwykle cenna, bowiem pomaga w opanowaniu umiejętności niezbędnych przy staraniu się o dofinansowane z różnych źródeł, a więc szkoli, doradza przy pisaniu wniosków, kieruje do odpowiednich instytucji, udziela wsparcia finansowego. Słowem, pomaga tam, gdzie prosty artysta nie może poradzić sobie z zawiłością paragrafów i liczb. Nie może jednak wypełnić za kogoś wniosków projektowych. I ten problem zdominował pierwszą część dyskusji. „Artysta jest od grania” – dało się słyszeć – to jasne, przecież robi to, co umie najlepiej. Niestety, często zmuszony jest przedzierać się przez zawiłości instrukcji do instrukcji do wniosków o dofinansowanie jakiegoś projektu. „Ja mogę, oczywiście, nauczyć się tego, mówił obecny na spotkaniu reżyser Mateusz Brodowski, ale stanie się to kosztem mojej pracy artystycznej – coś tracę”. Wiadomo – jak się jest od wszystkiego, to się jest do niczego.
- O środki pozabudżetowe starać się warto i wykorzystywać je tu w Jeleniej Górze, bo w przeciwnym razie utoną w czarnej dziurze budżetowej” – mówił Sławomir Mazurek.
Monika Jabłońska–Ankiel, dyrektor Wydziału Zdrowia, Spaw Społecznych i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Jelenia i Jędrzej Soliński z Wydziału Kultury, mówili o polityce kulturalnej miasta i udziale w niej tzw. III sektora. Okazuje się, że Miasto również może pomóc w istotny sposób w pozyskiwaniu środków na różne przedsięwzięcia w ramach projektów czy budżetu obywatelskiego, podobnie jak Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. O istotnej roli artystów indywidualnych i wszelkich pozainstytucjonalnych działaniach artystycznych mówiły: Katarzyna Petyniak z Fundacji Mandala, Małgorzata Osiej – Gadzina (Otwarta Papiernia), Marta Dworakowska (Kotlina Kultury), Dagmara Szuber (Kultura Mądralo); o współpracy między trzema sektorami NGO/ Samorząd/ Biznes: Krzysztof Wojtas (Sudety.pro) i Konrad Ambroży – Jeleniogórski Klub Biznesu. To, oczywiście nie wszyscy uczestnicy piątkowego spotkania, bowiem wzięło w nim udział także spore grono jeleniogórskich przedsiębiorców reprezentujących różne branże oraz artyści. Po raz kolejny Otwarta Papiernia okazała się przyjaznym miejscem, w którym mogły spotkać się, poznać i porozmawiać o współpracy trzy grupy: samorządowcy, przedsiębiorcy i artyści. Dyskusja była momentami burzliwa, merytoryczna, czasem zaskakująca wnioskami. To ważne spotkanie, bo potrzebne jest partnerstwo i wzajemne wspieranie się, pomoc. To wszystko wzmacnia poczucie wspólnoty lokalnej, budowanie partnerstw, sieci lokalnych kontaktów i wzajemnych mechanizmów wsparcia - tak istotnych w trudnych warunkach epidemii.
To był pierwszy taki piknik, ale jak zapowiadają organizatorzy – nie ostatni.
Ostatnio komentowane
allergy asthma relief asthma rates
stromectol for sale http...
allergies and kids options treatment center
albuterol inhaler without...
Może cymbale zaczniesz się czepiać tych na górze?Boisz się prymitywów z...
severe hair loss gi journal
ivermectin for humans http ivermectin...
journal of gastrointestinal endoscopy fish allergy symptoms
...