To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jeleniogórska załoga „Zawiszy Czarnego” żegluje po Bałtyku

Zdj. Organizator

Bardzo odważny i ciekawy rejs odbywa się na Bałtyku. Obecna załoga żaglowca „Zawisza Czarny” składa się niemal w całości z Jeleniogórzan. W połowie są to osoby o różnym niepełnosprawności. Jest osoba niewidoma, jest osoba wózku. Drugą część żeglarzy stanowią pełnosprawni. Zawodowa załoga „Zawiszy” to tylko 6 osób, dlatego większość obowiązków spoczywa na jeleniogórskich pasjonatach żeglarstwa.

Pełnią oni po kolei wachty. Do ich obowiązków należy m.in. sterowanie żaglowcem, nawigacja, stawianie i zrzucanie żagli. Do tego dochodzi także obsługa cum i odbijaczy. Ponadto obowiązuje ich żeglarska proza czyli pomoc w kuchni i mycie pokładu.
Tygodniowy rejs rozpoczął się i zakończy w Gdyni. W drugim dniu jeleniogórskiego rejsu „Zawisza Czarny” dotarł do łotewskiego portu Lipawa, a aktualnie zmierza w kierunku szwedzkiej wyspy z cudownym portem Gotlandia. W planie jest dopłynięcie na Bornholm. Dla większości uczestników jest to pierwsze spotkanie z morskim żeglowaniem, ale są także osoby doświadczone. Nad całością czuwa kapitan jachtowy Sylwester Izydorczyk z Jeleniej Góry na co dzień znany jako zastępca komandora Klubu Żeglarskiego „Horyzont”.
To jeden z pierwszych rejsów „Zawiszy Czarnego” na którego pokładzie tak znaczna część załogi stanowią osoby niepełnosprawne. Drugim wyzwaniem to październikowy termin rejsu gdy na Bałtyku zdarzają się okresy wysokiej fali, a czasami sztorm. Organizatorem integracyjnego rejsu jest jeleniogórska fundacja CUD. Skrót ten w rozwinięciu oznacza: ciało, umysł i duch.
Dociekliwym wyjaśniamy, iż osoby zdrowe w całości pokrywają koszty tego rejsu, a dla osób niepełnoprawnych uzyskano dotację, dzięki której ich odpłatność za udział w tej żeglarskiej przygodzie była tysiąc złotych niższa.
 

Zawisza pierwszy zach+-d s+éo+äca.jpg
IMG_20171019_090112.jpg
IMG_20171019_090528.jpg
nasz Zawisza  przed wyp+éyni¦Öciem.jpg
Zawisza +-eglarskie szkolenie.jpg