To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jeleniogórzan czekają spore podwyżki cen wody?

Jeleniogórzan czekają spore podwyżki cen wody?

- Ceny wody i ścieków mogą wzrosnąć nawet o 35% - mówi Krzysztof Mróz z PiS-u i apeluje, by radni pozostałych klubów nie dopuścili do tego. Decyzja zapadnie na wtorkowej sesji rady.

- Zwracamy się z apelem do wszystkich radnych z Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Razem dla Jeleniej Góry, aby nie popierali projektu uchwały wprowadzającej nową taryfę cen wody – mówi w imieniu klubu radnych PiS Krzysztof Mróz.

Radni partii Kaczyńskiego sprzeciwiają się też pomysłowi likwidacji dopłat do wody i odprowadzania ścieków dla gospodarstw domowych. Obecne dopłaty wygasną z dniem 1 marca, rada nie planuje przedłużenia ich.

- Przyjęcie tych rozwiązań oznacza, iż dla większości mieszkańców Jeleniej Góry opłata za cenę wody i odprowadzenia ścieków od 1 marca wzrośnie o 35% - mówi K. Mróz.
Dodał, że w Jeleniej Górze z miesiąca na miesiąc rośnie bezrobocie i następuje zubożenie społeczeństwa. - Dla wielu jeleniogórzan już dziś opłaty za wodę są poważnym obciążeniem domowych budżetów - mówi.

- Nowa taryfa zakłada podwyżki o kilkanaście procent – tłumaczy Jerzy Lenard z Platformy Obywatelskiej, przewodniczący rady miejskiej. - To skutek wielomilionowych inwestycji w Wodniku. Spółka zainwestowała ok. 200 mln złotych, kolejna duża inwestycja na 120 mln złotych jest w trakcie realizacji. Łatwo rzucać hasła i apele, ale lepiej by było, gdyby PiS zadbał o to, by wszyscy mieszkańcy mieli dostęp do wody i ścieków.

Likwidację dopłat tłumaczy tym, że zwiększone zostaną dodatki mieszkaniowe. Z tych korzystają osoby w trudnej sytuacji materialnej. - One na tym zyskają, bo wzrost dodatków będzie większy niż wielkość dopłat na osobę – mówi.

- Biorąc pod uwagę sytuację miasta oraz wyniki finansowe Wodnika tak drastyczne i skokowe podnoszenie opłat wydaje się całkowicie nieuzasadnione – mówi Mróz a zaproponowane rozwiązania nazywa „szkodliwymi”.

Sesja w sprawie dopłat do wody odbędzie się we wtorek o godz. 13.

Komentarze (14)

Niech te dziady z Wodnika najpierw zadbają o to żeby strat na przesyle wody nie bylo albo zeby bylo mniejsze. Najprosciej to podwyzki a d.. nie ruszą zeby cokolwiek zmienic.

a woda potrafi się lać dniami z uszkodzonych rur zanim łaskawie ekipa wodnika coś zrobi. teraz podwyżka może trzeba zmienić zarządce spółki i wtedy zobaczymy jaki będzie wynik.

panie Lenart pan już pokazałeś co potrafisz na stanowisku wiceprezydenta, może tak zacząć od miejsc pracy za godne pieniądze a podwyżki później, bo wkrótce okaże się że płacić nie będzie komu.

W normalnej firmie inwestycje robi się po to by np. zmniejszyć koszty, poszerzyć rynek, itp., itd. A tu po to by walnąć taryfę do góry.
Normalną firmą kierują ludzie, którzy "nie położyli" wcześniej innych firm.
Aaaa zapomniałem, że Wodnik jest parabudżetowy, więc zniesie każdy eksperyment. Chyba, że sprywatyzują go jak El.Ciepłownię. O to chodzi?

brawo przestaniemy sie myc

Pozytywna opinia Komisji Gospodarki Komunalnej o nowej taryfie

W dniu 17.01.2011 roku odbyło się posiedzeni Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Jelenia Góra. Na posiedzeniu tym omówione zostały m.in. projekt "Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2011-2013" oraz "Wniosek taryfowy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na okres od 1 marca 2011 roku do 29 lutego 2012 roku" złożony przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji "WODNIK" Sp. z o.o. w Jeleniej Górze
Dokumenty zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję.

Taryfa dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na okres od 1 marca 2011 roku do 29 lutego 2012 roku została również zweryfikowana przez Panią Annę Rozwadowska-Palarz z firmy Infrastruktura z Katowic (niezależny weryfikator wyznaczony przez Urząd Miasta Jelenia Góra) z wynikiem pozytywnym, stwierdzając jednocześnie, że:

"Na podstawie przeprowadzonego badania należy ocenić wniosek o zatwierdzenie taryf dla
zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Miasta
Jelenia Góra przedstawiony przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „WODNIK”
Sp. z o.o. w Jeleniej Górze jako przygotowany zgodnie z przepisami ustawy o zbiorowym
zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz aktualnego rozporządzenia w
sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za
zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
W zakresie weryfikacji celowości ponoszenia kosztów nieprawidłowości nie stwierdzono".

Straty wody sięgają ok 50% procent i wliczane są w to tzw. procedury przepłukiwania instalacji. Co to za firma która ma tak wysokie straty ?

Twórzmy swoje wspólnoty,wiercimy i kopiemy swoje studnie.A scieki będziemy wywozic np.blisko władzy,która nie widzi LUDZI,odizolowała się od ludu.Woda sodowa uderzyła im do MÓZGU.

Podwyżki płac zarządu,kierownictwa, dyrekcji,dokooptowanie nowych członków kierownictwa, poszerzenie zarządu, wzrost zadań dyrekcji,
pilna potrzeba zatrudnienia asystentów, niezbędnośc zatrudnienia sekretarzy, wzrost zadań administracji, stała potrzeba zwiększenia adekwatności oprzyrządowania, dążenie do podwyższania konkurencyjności i nowoczesności, poszerzanie zakresu działalności, zwiekszanie jakości i ilości zadań, dążenie do likwidacji niekonkurencyjności wynagrodzeń, zatrudnianie najlepszej klasy fachowców. Powodów można wymyślać jeszcze mnóstwo. Papier jest cierpliwy. Bardzo ciekawy jestem, czy i jakie systemy inżynerii finansowej stosowane są w WODNIKU i jakie stosowano w finansowaniu kolejnych zadań inwestycyjnych?. Przede wszystkim uważam, że poszczególne spółki zaspokajające potrzeby bytowe mieszkańców nie powinny stawać się łupem kolejnych ekip zarządzających miastem.

W tej chwili płacę za 1 m3 9,05-9,40.zł. Do tego dochodzi dopłata raz na 4m-ce 30-36zł. To mało???Ile w końcu ma ta woda kosztować?? Dlaczego nas ciągle ktoś terroryzuje?wymusza ,wyłudza gnębi i nie daje zyć..Woda z nieba pada nie tylko do WODNiKA dlaczego za wszystkich decyduje, planuje koszt.inwest. a potem pod grożbą odcięcia wody ściąga haracz.Nie jeden chodnik naprawiony by został za bezużyteczną i niszczejącą promenadę do nowego WODNIKA.Zobaczcie to Na chodnikach w mieście łamiemy nogi niszczymy samochody a tam zarasta pasmo kostki trawą.Gdzie bywa p.Czernow może popatrzy na to?? Jeszce pytanie??: co to jest abonament jakie uslugi obejmuje? czy to aby nie podatek? co to za haracz.Czemu nam to narzucono to nie była podwyżka ceny sprytnie zakamuflowana?

wodnikowi brakuje konkurencji,wiec robi co uwaza za słuszne .spodobal mi sie pomysł Obcego ,ciekawe jak by zareagowali gdyby kazdy sobie studnie wykopał a na podwórkach oczyszczalnie przydomowe i olał wodnika

A może tak wodnik zajmie się tymi co za wodę latami nie płacą i śmieją się w nos z tych co płacą! Co to jest za sprawiedliwość, dlaczego ja mam płacić za sąsiadów?? dlatego że jestem uczciwa mam cierpieć?

Wodnikiem zarządzają psychole, robią podwyżki i wpierdalają pizze.