To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Jelenia Góra dla zdrowia mieszkańców

W dniach 3, 4 i 5 listopada przed jeleniogórskim ratuszem stanie ambulans Fundacji Ronalda McDonalda.

Jeleniogórski samorząd prowadzi obecnie kilka akcji wspomagających zdrowie mieszkańców. Zdecydowano się na wsparcie dwóch grup społecznych szczególnie wrażliwych pod względem zdrowotnym: dzieci oraz osób powyżej 60. roku życia.

 

 

Bezpłatne szczepienia przeciw grypie

Od dwóch tygodni w pięciu przychodniach lekarzy rodzinnych mieszkańcy Jeleniej Góry, którzy mają ukończone 60 lat, mogą wziąć udział w akcji bezpłatnych szczepień przeciw grypie.
W tym roku miasto wyasygnowało środki na 1000 takich zaszczepień.
Można ich dokonać: w Przychodni „Doktor” przy ul. Grottgera 10 tel. 75 64 22 502, w Przychodni Zabobrze przy ul: Ogińskiego 1B tel.75 88 90 170, w Zakładzie Usług Lekarskich „Zdrowie” przy ul. Mostowej 2 tel. 75 76 74 937, w Przychodni POZ Orle przy ul. Cieplickiej 83a tel.88 33 58 201 oraz w poradniach NZOZ „Lekarz Rodzinny” przy Kopernika 2 i przy Wrocławskiej 71 tel. 75 75 23 114.
Akcja szczepień przeciw grypie adresowana jest do wszystkich jeleniogórzan, którzy ukończyli 60 lat, bez względu na to, do jakiej przychodni POZ są na co dzień zadeklarowani. Do końca minionego tygodnia jeleniogórskie przychodnie zrealizowały blisko 500 - finansowanych przez Urząd Miasta – szczepień.
– Akcję szczepień przeciw grypie realizujemy po raz drugi. W ubiegłym roku mogły z nich skorzystać osoby powyżej 65. roku życia, czyli o 5 lat starsze, a liczba szczepień, jakie Urząd Miasta zakupił, została podwojona z 500 do 1000 - wyjaśnia Andrzej Marchowski, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych UM w Jeleniej Górze.
– Osobiście widzę głęboki sens we wspieraniu przez samorząd naszego miasta szczepienia osób powyżej 60. roku życia. Uzyskanie większej odporności na grypowe zachorowanie jest przydatne zarówno dla samych seniorów, a bywa, że dla całych rodzin. Niejednokrotnie w sezonie grypowym dziadkowie opiekują się wnukami zainfekowanymi w przedszkolu lub w szkole. Wtedy starsi członkowie rodziny są szczególnie narażani. Profilaktyczne przeciwgrypowe szczepienie ochroni rodzinę od eskalacji choroby.
Do wymienionych wyżej przychodni należy się zgłosić z dowodem osobistym. Szczepienie zostanie przeprowadzone po wywiadzie przeprowadzonym przez lekarza. Osoba zgłaszająca się na szczepienie musi być w danej chwili zdrowa, ponieważ szczepienie osoby chorej lub osłabionej może spowodować komplikacje.

Badania ultrasonograficzne dla najmłodszych
Już niebawem, w dniach 3, 4 i 5 listopada na Placu Ratuszowym pojawi się po rocznej przerwie ambulans medyczny fundacji Ronalda McDonalda. Przez 3 dni lekarze radiolodzy będą diagnozowali jeleniogórskie dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Celem tych badań jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania są realizowane według standardów medycznych, określonych dla wymienionej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne, i wykonywane przez doświadczonych lekarzy - radiologów. Ambulans Fundacji to unikalna, mobilna stacja medyczna, składająca się z poczekalni - rejestracji oraz dwóch gabinetów lekarskich, wyposażonych w nowoczesny sprzęt ultrasonograficzny.
Uwaga! Aby skorzystać z tych badań, dzieci muszą być wcześniej zarejestrowane - wyłącznie w trybie telefonicznym. Rejestracja odbędzie się w dniach 25 i 26 października 2017 r., od godz. 10.00 do 14.00, telefon 603 511 692.
Pod tym numerem wolontariusze będą przyjmowali zgłoszenia na badania oraz ustalali dzień i godzinę, na które dziecko zostanie zarejestrowane. Czas potrzebny na badanie to około 15-18 minut. Po zakończeniu rodzice otrzymują wyniki badań oraz uzyskają porady lekarskie. Badania są bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.

Karta Seniora także dla Jeleniogórzan
- Docierali do nas mieszkańcy z zapytaniem, czy w naszym mieście można uzyskać Ogólnopolską Kartę Seniora. Pomysł takiej karty zrodził się w Krakowie. Po przyjrzeniu się temu przedsięwzięciu uznaliśmy, że warto, abyśmy - jako miasto – włączyli się w to działanie - wyjaśnia Andrzej Marchowski. - Zleciliśmy wykonanie takich kart. Każda z nich zawiera kod paskowy identyfikujący posiadacza, znaki mecenasów tego przedsięwzięcia, a więc Ministerstwa Zdrowia, Stowarzyszenia „Manko” z Krakowa oraz miasta Jelenia Góra.
Kartę Seniora może otrzymać osoba mająca ukończone 60 lat. Jest ona bezpłatna i bezterminowa. Karta uprawnia do korzystania ze zniżek na wybrane produkty i usługi na terenie całej Polski. Wśród firm, które przystąpiły do programu, znajdują się między innymi: uzdrowiska, ośrodki rehabilitacyjne, instytucje kultury, sklepy, restauracje, punkty usługowe.
Mieszkańcy Jeleniej Góry mogą uzyskać Ogólnopolską Kartę Seniora ze znaczkiem naszego miasta w Wydziale Spraw Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych mieszczącym się przy Placu Ratuszowym 58, w przybudówce ratusza pok. 1. Aby otrzymać kartę trzeba przybyć po nią osobiście z dowodem osobistym.
Więcej informacji z wykazem firm udzielających ulg na swoje usługi dla posiadaczy Karty Seniora znaleźć można na stronie www.glosseniora.pl Znaleźliśmy tam 960 firm i instytucji z ofertami najróżniejszych rabatów i darmowych usług oferowanych seniorom. Wśród nich najwięcej jest firm z Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Znaleźliśmy także oferty z Jeleniej Góry. Pierwsza to Specjalistyczna spółka Geers Akustyka Słuchu, której dwa punkty w Jeleniej Górze przy ul. Długiej i Groszowej oferują bezpłatne testy słuchu i przeglądy aparatów oraz 25 procent rabatu na zakup baterii i akcesoriów do aparatów słuchowych. Pod pozycją 213 znalazł się Gabinet Masażu i Rehabilitacji Tomasz Konieczny z Jeleniej Góry przy ulicy Moniuszki 9. Posiadaczom Karty Seniora gabinet ten udziela 10 proc. zniżki na masaże oraz zabiegi fizykoterapii. Jak zapewnia Andrzej Marchowski, podjęta zostanie na szerszą skalę akcja zachęcania jeleniogórskich i, szerzej, karkonoskich firm oraz instytucji do zgłaszania swego udziału w programie z ciekawymi ofertami adresowanymi do seniorów.

Jeleniogórzanin bez Barier i Wolontariusz Roku 2017
Prezydent Jeleniej Góry zaprasza do udziału w konkursach: Jeleniogórzanin bez Barier oraz Wolontariusz Roku 2017 – Celem pierwszego z tych konkursów jest promowanie osób przełamujących bariery i stereotypy dotyczące niepełnosprawności. Naszym zamiarem jest wyróżnienie osób, które mogą być wzorem postępowania dla innych – tłumaczy Andrzej Marchowski, naczelnik wydziału koordynującego w jeleniogórskim samorządzie działania na rzecz osób niepełnosprawnych – W naszym mieście jest wiele takich osób, ale nie są one widoczne - szkoda.
Ich działalność w stowarzyszeniach, klubach lub grupach nieformalnych zasługuje na upowszechnienie. To nie mają być osoby wskazane przez urzędników, dlatego rozpoczynamy od przyjmowania kandydatów na „Jeleniogórzanina Bez Barier”.
Zgłoszenia może dokonać każdy. Zgłaszającym może być osoba fizyczna, instytucja, a także organizacja nieposiadająca osobowości prawnej. Można to zrobić pisemnie, przesyłając je lub przynosząc do Wydziału Spraw Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych (WSSZiOP) lub emailowo na adres niepełnosprawni@jeleniagora.pl najpóźniej do dnia 31 października. Konieczne jest załączenie zgody osoby zgłaszanej do konkursu. Celem konkursu „Wolontariusz Roku 2017” jest promowanie postaw prospołecznych, pokazanie osób zaangażowanych w działalność na rzecz środowiska lokalnego oraz prezentacja ciekawych sylwetek wolontariuszy. Także i w tym przypadku zgłaszającym może być osoba fizyczna, instytucja publiczna lub niepubliczna, organizacja, szkoła. Zgłoszenia w formie pisemnej lub elektronicznie należy kierować do WSSZIOP do 31 października br.

 

Kartę Seniora można otrzymać nieodpłatnie w Wydziale Spraw Społecznych, Zdrowia i Organizacji Pozarządowych - w przybudówce jeleniogórskiego ratusza.