To jest archiwalna wersja serwisu nj24.pl Tygodnika Nowiny Jeleniogórskie. Zapraszamy do nowej odsłony: NJ24.PL.

Japoński kowal zahartuje miecz na Zamku Chojnik

Japoński kowal zahartuje miecz na Zamku Chojnik

Japoński kowal zahartuje miecz na Zamku Chojnik! W sobotę, 1 października na Zamku Chojnik kowal Cesarstwa Japonii, Hiroshi Kojima na oczach publiczności odprawi ceremonię hartowania miecza japońskiego.
 

Hiroshi Kojima, znany jako Keiun Naohiro, jest mistrzem płatnerstwa Japonii. Swoje umiejętności doskonali od 40 lat. W Polsce był już kilkakrotnie. Ale nigdy dotąd nie hartował tu miecza.

Proces kucia miecza japońskiego trwa niemal miesiąc. Surowy miecz Hiroshi Kojima przywiezie z Japonii. Na Zamku Chojnik miecz będzie hartowany.

- Hartowanie miecza jest rzeczą najważniejszą. Sprawą skomplikowaną, a nawet mistyczną – opowiada Jędrek Ciosański, kasztelan Zamku Chojnik, gospodarz niecodziennego spektaklu z japońskim mistrzem płatnestwa w roli głównej – Miecz powinien być hartowany w miejscu o dużej energii. A Hiroshi Kojima uważa, że Zamek Chojnik, choć spłonął dawno temu, ma wciąż żywą duszę. Występuje tu silna energia. W procesie hartowania miecza uczestniczy kowal, dobre duchy, demony i właśnie energia miejsca. Hiroshi Kojima odwiedził zamek dwukrotnie, sprawdził energię, poprosił o udostępnienie miejsca na rytuał hartowania miecza.

1 października na Zamku Chojnik stanie przenośna kuźnia. Do hartowania miecza potrzebna będzie jeszcze woda i glina. Miecz będzie obłożony częściowo gliną, rozgrzany do odpowiedniej temperatury i zanurzony w wodzie w odpowiednim czasie o zmroku.

Impreza na Zamku Chojnik rozpocznie się o godzinie 14. Od tego momentu wstęp na Zamek Chojnik będzie bezpłatny!

- To był dla nas dobry sezon turystyczny. Postanowiłem obdarować publiczność niecodziennym spektaklem. Przewidujemy proces hartowania miecza pokazać także na dużym ekranie przy pomocy kamery i rzutnika. Karczmy też nikt nie zamknie do zakończenia ceremonii – deklaruje Jędrek Ciosański.

Jednym słowem, 1 października od godziny 14. na Zamku Chojnik będzie gorąco niezależnie od aury. Rytuał hartowania miecza japońskiego nie będzie jedyną niespodzianką w tym dniu. Na Zamku Chojnik pojawi się kowal z Izraela Erez Shpitzer z pokazem kucia shurikenów, a także polski szlifierz miecza japońskiego Jakub Zamęcki. Przewidziano także wykład Hiroshi Kojima (przy pomocy tłumacza) na temat japońskich mieczy. O grotach strzał japońskich opowie polski kolekcjoner, a Michał Czerniak o historii zbroi japońskiej.

Komentarze (5)

Super! Brawo za oryginalny pomysł przyciągnięcia turystów:)

Specjanie przyjadę na pokaz.

i ja tam będę :-)

i ja tam będę :-)